Autor Wątek: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...  (Przeczytany 46369 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #30 dnia: 2014.09.23, 22:37:30 »
Być może nie ma znaczenia w wersji z 48kb ram, zaś w przeróbce na 128k możliwe, że ma. Dużo "dziwności" jest w ZX-sie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #31 dnia: 2014.09.23, 22:54:29 »
W toastracku też go nie ma :D
Moje podejrzenie jest takie, że ten kondensator jest opcjonalny i montowany tylko wtedy, gdy występują problemy z odświeżaniem pamięci RAM (być może kostki któregoś producenta wymagały lekkiego opóźnienia sygnału RAS).
Przejrzałem w necie fotki różnych płyt Issue 6A oraz 128K i nigdzie nie było wlutowanego C102 (ani C103).

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #32 dnia: 2014.09.23, 23:04:30 »
No właśnie, a u mnie RAM wariuje. Poczekam jeszcze na zamówione kostki RAM-u, potem ew. poeksperymentuję z kondensatorem.

Przeglądałem schematy ISSUE 6a i ZX 128 +2 (szary) i praktycznie, jeśli chodzi o kontrolę RAM jest tak samo. W ISSUE 6a pominąłem dwa inwertery w 74ls04 odnośnie sygnału RAS z VRAM, doprowadzając tym samym do zgodności z połączeniami z +2-ki.

Zastanawiam się jeszcze nad usunięciem oporów 1k podciągających linie adresowe VRAM do masy. W ZX 128k +2 tego nie ma.
« Ostatnia zmiana: 2014.09.23, 23:31:20 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #33 dnia: 2014.09.24, 14:22:08 »
dzięki za zdjęcia, są super
czy Kolega mariansss może zrobić takiego klona Timexa by Stavi w moim Timexie?
ze zdjęć jak oglądam to dodatkowa płytka z AY, kilkanaście przewodów, inny ROM, a na płycie dużo jest zmian? scalaki mam w podstawkach
moje marzenie: Timex 2048 128K

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #34 dnia: 2014.09.24, 15:29:54 »
Jak bym dorwał wsad do GAL-a to myślę, że tak. Ale Pan Stasio zabezpieczył prawdopodobnie GAL-a przed odczytem, poza tym zostały z niego usunięte oznaczenia.
Szukałem pliku "stavi128.zip", który był kiedyś dostępny na stronie Yarka, ale jak na razie, bezskutecznie.

Jak na razie, walczę ze swoim ZX 48 (128). Newralgiczny punkt, to szybkie pamięci, oraz odpowiednie poziomy i czasy sygnałów CAS i RAS.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #35 dnia: 2014.09.24, 15:32:08 »
Nie zdawałem sobie sprawy że płyta główna w Timexie jest o tyle mniejsza od obudowy. :)

Pierwszy raz o  przebudowie go na 128k czytałem w Bajtku przed laty. A ciekawe czy da się go przerobić na +3 i zastosować na zewnątrz interface do stacji podobny jak DDI-1 do CPC 464. A kojarzę że nowszy ROM do niej potrafi też czytać gęste formaty i TOS-a. Czy po prostu ten standard stacji w Spectrumowych świadku nie uchodzi za najbardziejszy?

Choć dziś to pewnie w podobnej cenie albo i taniej wychodzi zakup Divide, niż interfejsu stacji wraz ze stacją.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #36 dnia: 2014.09.24, 17:29:30 »
TIMEX jest kompatybilny w 98% z ZX Spectrum. Zmiany w układzie ULA, sposobie czytania klawiatury i kilku innych niuansach powodują czasami problemy z oprogramowaniem i sprzętem. Np. nie działa INTERFACE 2.Poza tym, są inne pamięci RAM.

Wersja przerobiona przez STAVI ma skrócony radiator, w celu zmieszczenia dodatkowej płytki z logiką i AY-grekiem.

Teoretycznie, można spróbować przerobić TIMEX-a sposobem jakim ja przerobiłem ZX Spectrum, ale jest wiele niewiadomych.
Po prostu, należy przeanalizować schemat i zaprojektować logikę przełączania banków zgodną z ZX 128k, że o pamięciach nie wspomnę.

Dlatego szukałem jakiegoś "gotowca", bo nie chce mi się za bardzo wyważać otwartych drzwi.
Ale jak tak dalej pójdzie, trzeba będzie przysiąść do schematów, opisów i opracować coś swojego, w oparciu o to, co jest dostępne.

W przygodzie z ZX-sem miałem ok 10 lat przerwy, więc trochę pozapominałem.W tym czasie mój sprzęt leżał grzecznie na półkach.
Ale leżenie mu nie sprzyjało. Po wyjęciu i uruchomieniu moich zbiorów, część nie chciała działać, a część miała opory.
Niestety, ale zbyt długie "leżakowanie" nie sprzyja elektronice, to nie wino ;)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #37 dnia: 2014.09.24, 19:20:37 »
To jest tylko płytka. Brakuje jeszcze wsadu do GAL-a.
« Ostatnia zmiana: 2014.09.24, 19:28:07 wysłana przez pear »
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #38 dnia: 2014.09.24, 19:39:17 »
Dzięki za pliczek, przeanalizuję schemat.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #39 dnia: 2014.09.24, 19:52:27 »
A czy to jest rozwiązanie inne, niż velesoftowe? Co innego jest w GAL-u?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #40 dnia: 2014.09.24, 21:43:49 »
Na pewno jest co innego. Wsad Zilogatora ma jeszcze UNRAINER-a i FASTIO. Problem z tym, że TIMEX ma inna ULĘ oraz pamięci. Przeróbką na 128kb  ingerujemy dość znacznie w obsługę pamięci (chodzi tu przełączanie banków, dwa ekrany itd.). Pomijając wsad w EPROM-ie (nie musi zgłaszać się z menu ZX 128k, bo i tak większość softu działa poprzez USR 0 z aktywnymi bankami), jest jeszcze problem z pamięcią (czas dostępu i odświeżanie). Jak uporam się z jednym, przyjdzie i pora na TIMEX-a.

Na przykład, mój przerobiony w tej chwili ZX 48kb vel 128kb działa pięknie w trybie 48kb. Chodzi wszystko - bajka. Testy jako ZX 128kb przechodzi bez problemu. Banki przełączają się prawidłowo. Ale jak jakiś program na 128 kb załaduje dane do banków, to jest loteria. Albo działa,albo nie działa (kolorowe piksele typu mozaika a następnie reset). Jak słusznie podejrzewał jeden kolega z forum, problemem są pamięci, a właściwie ich czas dostępu i odświeżanie.
To, co w trybie 48kb nie ma znaczenia, to już w trybie 128kb ma i to ogromne. Na razie zakupiłem pamięci identyczne z tymi, które ma w swoim ZX 128kb +2 (szary).
Jak przyjdzie przesyłka, będę testował.

Gdzieś w postach na forum widziałem zdjęcie zdekompletowanej płytki STAVI-ego z TIMEX-a. Jeśli ta osoba jeszcze jest obecna na forum, spróbuję do niej zagadnąć o ta płytkę. Jakby odzyskać wsad z GAL-a poprzez przeczytanie w programatorze, droga do upgrade TIMEX-ów stoi otworem. Kabelkologia nie jest taka straszna. 
« Ostatnia zmiana: 2014.09.24, 21:56:02 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #41 dnia: 2014.09.24, 22:16:09 »
mialem kisedys swoj egzemplarz timexa z 128k. robil mi to znajomy ze swidnika nazywal sie grzegorz siedlicki moze ktos z forumowiczow zna i pamieta. teraz podobno mieszka w warszawie. kolega gumy tez ze swidnika. jego przerobka byla inna niz ta staviego. ja nie mialem zadnej dodatkowj plytki w timexie a wszytko lutowane na kablach. istna pajeczyna ale dzialalo super  jak pamietam. moze wspolnie znajdziemy. na peqno cos pamieta z tamtych czasow a fajnie by bylo jak by mial swojee materialy i chcial sie podzielic. ja swoj egzemplarz sprzedalem i potem tego zalowalem. teraz to byl by unikat.
moje marzenie: Timex 2048 128K

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #42 dnia: 2014.09.27, 06:52:46 »
no i.jak dalsze testy wypadly? nowy ram dziala?
moje marzenie: Timex 2048 128K

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #43 dnia: 2014.09.27, 08:31:54 »


Gdzieś w postach na forum widziałem zdjęcie zdekompletowanej płytki STAVI-ego z TIMEX-a. Jeśli ta osoba jeszcze jest obecna na forum, spróbuję do niej zagadnąć o ta płytkę. Jakby odzyskać wsad z GAL-a poprzez przeczytanie w programatorze, droga do upgrade TIMEX-ów stoi otworem. Kabelkologia nie jest taka straszna.


Mam taką płytkę w stanie jak na fotkach w poście
http://speccy.pl/forum/index.php/topic,501.msg6034.html#msg6034

Co do odczytu to chyba nie da rady  >:(

Ale przy czasie (może dzisiaj wieczorem) wylutuję paskuda i wrzucę na programator a nóż/widelec .... ???

W datasheet  piszą 

Security Cell
A security cell is provided in the GAL20V8 devices to prevent unauthorized copying of the array patterns. Once programmed, this
cell prevents further read access to the functional bits in the device.
This cell can only be erased by re-programming the device, so the
original configuration can never be examined once this cell is programmed. The Electronic Signature is always available to the user,
regardless of the state of this control cell.

W załączniku całość karty katologowej Gal20v8

Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX 48kb przebudowa na 128k prawie udana ale...
« Odpowiedź #44 dnia: 2014.09.27, 09:48:10 »
Z galami zalezy czy ktos ustawil zabezpieczenie przy programowaniu, jesli tak to ciezka sprawa.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993