Autor Wątek: divIDE i problemy...  (Przeczytany 4727 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6842
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
divIDE i problemy...
« dnia: 2014.06.14, 12:31:44 »
Trafiły do mnie ostatnio dwa plusy z prośbą o sprawdzenie, czemu po wpięciu divIDE obraz się kaszani (jeden plus - Issue 3 - w ogóle "nie widzi" divIDE, niezaleznie od zainstalowanego procka, co stanowi odrębny problem).
Bez divIDE obraz jest całkowicie poprawny.
Podpiąłem oscyloskop na +12V i faktycznie - z divIDE pojawiają się zakłócenia, jakieś oscylacje w paśmie pracy przetwornicy. Wymiana kondensatorów (nie tylko elektrolitów) - nic. Wymiana tranzystorów (wzmocnienie, szumy) i diod (szumy) - nic. Wszystkie napięcia nie odbiegają od wartości nominalnych, więc generalnie niby wszystko jest OK...
Przez ciekawość sprawdziłem na swoim plusie - dokładnie to samo! Na innym jest dobrze. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym zakresie?
Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to zamiast fabrycznego filtra RC (układ "pi") zrobić znacznie skuteczniejszy filtr LC, czyli rezystor (ten między dwoma elektrolitami 100 uF) zastąpić dławikiem. A jak to nic nie da, to chyba tylko scalona przetwornica 5/12 V do zasilania samego kodera kolorów...
No i zupełnie inna sprawa, czemu Issue 3 "nie widzi" divIDE. Myślałem, że to problem M1 (faktycznie oryginalny procesor miał tę wadę), ale sprawdziłem na kilku innych (NEC, Mostek, nowszy Zilog) - i jest to samo. Tak, jakby ignorowana była linia /ROMCS. Woltomierz ani prosty oscyloskop nie pokażą mi tu nic sensownego, analizatora stanów logicznych nie mam.
Aaa, divIDE to "staruszek" 57b (czy c), ten na GAL-ach.
Wszelkie pomysły mile widziane :)

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 832
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: divIDE i problemy...
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.06.14, 13:39:18 »
Może to jakaś wada divIDE 57c. Mam taki model i nie chciał on w ogóle współpracować z moim Timexem 2048  - komputer nie widział divIDE. Z pożyczonym Timexem niby działał - "niby" to znaczy, że komputer zauważał divIDE raz na kilka włączeń. Odsyłałem nawet interfejs do producenta i wymienił go na inny egzemplarz (chociaż u niego wszystko działało). Ten wymieniony zachowywał się tak samo jak pierwszy.
Dopiero jak kupiłem szarego +2 to divIDE zaczęło działać jak trzeba.
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: divIDE i problemy...
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.06.16, 16:06:39 »
To podobnie jak u kolegi Martin381 nie działało Divide 57c na Unipolbricie UK2086, a u siebie podłączyłem do tego samego egzemplarza UK2086 moje Divide Plus i zadziałało bez problemu.  http://speccy.pl/forum/index.php/topic,509.0.html
Coś chyba nie tak z tymi Divide 57c  :'(
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF