Autor Wątek: ESXDOS - pytania nowego użytkownika  (Przeczytany 25714 razy)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.12.01, 20:06:31 »
Na ten moment: nie. Aczkolwiek może się coś zmienić w tej materii po wyjściu Next'a.
dużo sprzętu mało czasu.

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.12.09, 20:07:00 »
Impossible. Current ESXDOS versions is incompatible with 128basic. You can in filebrowser load any SNA or Z80 file with running 128 basic. Only is impossible write commands in 128 editor.
And about loading TAP files : is possible in filebrowser select TAP file (without autoload) and then load special snapshot with 128 menu. This menu may correct load any ZX game from 128 basic.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.10.12, 23:35:19 »
Prawie dwa lata od ostatniego posta, ale nie będę nowych tematów zakładał...
Mam JS128 od Zaxona (bez divmmc). Podłączony DivIDE Plus z kartą CF. Wgrany jakiś starszy (około roku 2012) esxdos 0.8.0.

1. Aby wgrać nowy esxdos muszę jakąś zworkę przełożyć. Obok przycisku NMI są opisane dwie: EPROM i CFMA. Bliżej złącza krawędziowego jest jeszcze +3 (chyba) - ta jest rozłączona. CFMA ustawia chyba kartę CF na Master (aby ewentualny dysk na IDE był slave). EPROM to chyba właśnie zworka do programowania (mam ją zwartą). +3 mnie raczej nie interesuje. Dobrze kombinuję?

2. Spróbowałem dzisiaj odpalić .TAPa Sound Trackera (nawet kilka wersji). Działa do czasu wciśnięcia jakichś nieokreślonych klawiszy i się wywala zwykle do ekranu startowego esxdosa (choć reset bywa czasem inny). Komuś działa?

3. Odpaliłem np. Art Studio128 z .TAPa i chciałem załadować jakiś obrazek... I tu problem, bo nie wiem jak w tym momencie zmienić .TAPa na innego (z obrazkiem), a obrazka .SCR (o długości 6912) też nie mam jak załadować... O czym nie wiem?

4. Próbowałem wgrać kilka wersji Prometheus'a (asembler) i się resetują. Poszła jedynie wersja 128k dla FDD3000 przerobiona przez Jordana i chyba któraś dla 48k. Kilka innych zawiesza komputer, bądź go resetuje.
Być może wymagają podłączonego D40/D80???

5. Kolejny program to PRESSOR6. Po załadowaniu pyta o test kempstona, daję "n" i przechodzi do definiowania klawiszy. Po wybraniu OPQAM pyta "correct?", no i tu jest problem, bo co bym nie wcisnął (y, Enter, Space i inne) traktuje jakbym zawsze zanegował odpowiedź i wraca do ponownego definiowania. Jestem przekonany, że to działało normalnie i po "y" wchodziło do programu. Co bruździ? esxdos, czy coś ze sprzętem nie tak?

6. Znajdę jakiś program typu commander, którym bez pisania komend podejrzę obrazki/pliki txt albo posłucham STC, SQT itp.? Obrazki można podejrzeć w wybieraczce,  reszta?

7. Jest jakiś program pod esxdos, który z pliku .TAP wydobędzie pliki i wrzuci je na dysk/CF w "normalnej" postaci?

8. Posiadam MacFace2 - taki fejsik, który po włączeniu robił turbo z taśmy, miał saver pamięci 128k na FDD3000/taśmę (coś w stylu .SNA lub .Z80), można też było podegrać ROM48 lub załadować do jego pamięci monitor MAD4.0 i po wciśnięciu NMI podglądać zawartość. Bezpiecznie będzie to podpiąć razem z DivIDE plus?

Odniosłem takie wrażenie, że divIDE z esxdos nie nadaje się na środowisko pracy, a może posłużyć jedynie jako zwykła wgrywajka. Chyba, że istnieją odpowiednio przerobione pod esxdos wersje programów. Czy coś źle ogarniam?
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #18 dnia: 2023.03.20, 11:38:28 »
Opis podstawowych funkcji poleceń esxDOSa po polsku: esxDOS - ściągawka
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #19 dnia: 2023.03.20, 12:02:11 »
Fajne, dzięki.
Ale jak dla mnie to są polecenia, bo wywoływane z konsoli.
Funkcje to raczej te, które się wywołuje z poziomu kodu maszynowego.


EDIT: ukłony za zmianę :)

I przy okazji pytanie.
ESXDOS sam w sobie nie wspiera chyba w żaden sposób zarządzanie stronami pamięci RAM w interfejsie, więc trzeba je sobie samemu przełączać (OUT 0E3H). Mam tylko opis portu dla zwykłego divIDE, czyli z 32 KB SRAM:

[ CONTROL REGISTER (Write Only) ]
xxxx xxxx 1110 0011, 0e3h, 227

This register is write-only (readed data will be unknown). All bits are reset to
'0' after each power-on. Unimplemented bits, marked 'X', should be zeroed for
future compatibility issues with more than 32kB RAM DivIDEs.

    7        6     5  4  3  2   1       0
[ CONMEM , MAPRAM, X, X, X, X, BANK1, BANK0 ]

Bits BANK1 and BANK0 select the 8k bank, which normally appears in area
2000-3fffh, when divide memory is mapped.


Tymczasem wszystkie współczesne wersje mają bodaj po 512 KB SRAM. Rozumiem, że stronicowanie odbywa się przez nieużywane dotąd bity 5..2?

Drugie pytanie - jak się załącza ALLRAM? Ten tryb robi się dostępny nawet w divIDE 57c po update jednego z GAL-i. Ale z kolei chyba nie wszystkie divNNN mają ten tryb?
« Ostatnia zmiana: 2023.03.20, 13:05:54 wysłana przez trojacek »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #20 dnia: 2023.03.20, 13:43:02 »
Za https://web.archive.org/web/20141221142654/http://baze.au.com/divide/files/pgm_model.txt

Cytuj
Bits 2 to 5 are reserved for accessing up to 512 KB of memory.

AllRAM nie jest dostępny we wsadzie Mario Prato z 2013, którego używa większość dostępnych DivMMC. Ostatnio na githubie Mario opublikował zmieniony wsad ze zgodnością z ZX128K i AllRAM.

https://github.com/mprato/DivMMC
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #21 dnia: 2023.03.20, 16:13:37 »
KWF, dzięki.

Cytuj
Bits 2 to 5 are reserved for accessing up to 512 KB of memory.

No tak, patrzyłem do starszej wersji pliku :)

Cytuj
AllRAM nie jest dostępny we wsadzie Mario Prato z 2013, którego używa większość dostępnych DivMMC.

Czyli najlepiej o nim zapomnieć, mimo obecności w nowszych urządzeniach. Nie ma co liczyć, że ludzie będą sobie aktualizować wsad w CPLD.

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #22 dnia: 2023.03.21, 18:39:11 »
Theoreticaly may be CPLD update very easy. Raspberry Pi Zero may automaticaly reflash cpld firmware. Similar as RasPi Zero on RGB2HDMI project...

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #23 dnia: 2023.03.21, 18:53:28 »
True allram mode is supported on old DIVIDE as two 16kB ram pages with selectable writeprotect. But for active allram you must open jumper,etc...

Original DivMMC and Divide support also mapram mode - replace zx rom with 8kB ram with writeprotect + 8kB pageable rewritable ram (4 pages on DIVIDE or 16/64 pages on DIVMMC 128/512kB).

Modern CPLD firmware for DIVMMC support allram modes for emulate ZX rom. Is possible load own zx128 rom image from SD card and use this rom in combination with ESXDOS. Also support enable/disable rewriting own rom in low 16kB. New CPLD also support +3 rom installation without esxdos support.

System ESXDOS rom may be also loaded(booted) from SD then you don't need any next reflashing eeprom code :-)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ESXDOS - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #24 dnia: 2023.03.21, 20:22:56 »
Thank you, VELESOFT. In fact, I was looking for this info on your web page, but haven't found it there.