Autor Wątek: Jak dbasz o swój sprzęt ?  (Przeczytany 2685 razy)

badPixel

  • *
  • Wiadomości: 14
Jak dbasz o swój sprzęt ?
« dnia: 2015.04.25, 14:34:23 »
Do rozpoczęcia tego wątku skłoniła mnie... moja żonka 8)
     Sprzęt najczęściej spędza dobre kilka (naście) lat na strychu lub w piwnicy zanim wpada w moje ręce. Kiedy okazuje się że działa to i tak spory sukces, jednak "bukiet" zapachów jaki się przy okazji ulatnia czasem powala. Często czuć pleśń a to niestety nie przelewki (zwłaszcza kiedy mieszka się z astmatykiem). Oczywiście sprzęt rozkręcam i myję co się da jednak to rozwiązuje problem tylko na chwilę.
     Zapewne sporo z Was ma podobne kłopoty i własne, wypróbowane sposoby na utrzymanie swoich skarbów w jak najlepszej kondycji, dlatego proszę o radę.
Mam zamiar potraktować sprzęt ozonatorem, słyszałem kiedyś, że ozonowanie przyspiesza utlenianie (np: ścieżek), dodatkowo chciałbym "przelecieć" ozonem stare sprawne dyskietki 5'25" i 3,5" oraz kartridże.
Mogę coś uszkodzić ?
NES Player

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6842
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dbasz o swój sprzęt ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.04.25, 14:42:14 »
Mogę coś uszkodzić ?

Yhym...
Ozonator ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Jak dbasz o swój sprzęt ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.04.25, 14:47:25 »
Miękki pędzel i sprężone powietrze. W przypadku widocznych plam po zalaniu - woda lub izopropanol. Ten drugi załatwia jednocześnie dezynfekcję (jest powszechnie używany w szpitalach do odkażania łóżek po pacjentach). Żadnych wynalazków o podejrzanym składzie chemicznym (chyba, że ma tylko ładnie wyglądać, a nie musi działać).
Ozonowanie ? Tą metodę stosuje się do kanałów wentylacyjnych z uwagi na brak innej możliwości dostępu. Nie słyszałem, żeby ktoś w ten sposób traktował elektronikę.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6842
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak dbasz o swój sprzęt ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.04.25, 15:08:09 »
Uwaga, izopropanolu nie można absolutnie stosować do czyszczenia folii klawiatury (przynajmniej tam, gdzie metalizacja jest "na wierzchu"). Zmywa on metalizację.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Jak dbasz o swój sprzęt ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.04.25, 15:23:51 »
Zmywa również wszelkie lakiery, więc ostrożnie.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

badPixel

  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Jak dbasz o swój sprzęt ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.04.25, 17:30:08 »
Izopropanol to mój stary dobry znajomy  :), zwykle z niego korzystam i jestem bardzo zadowolony, mini kompresor mam niestety dopiero w planach. Używam za to elastycznej nakładki na rurę od odkurzacza, mocno zwężana na końcu (chyba nawet teraz mają takie w sklepach Lidl) - dobra ale raczej nie dociera wszędzie. Co do ozonatora, kupić i tak muszę na potrzeby domowe a pomysł ozonowania sprzętu wpadł mi do głowy przy okazji niedawnego czyszczenia PC1640 - ilość trudno dostępnych zakamarków (zwłaszcza w monitorze), czas spędzony przy tym i co najwyżej średnie efekty zmuszają mnie do szukania nowych sposobów radzenia sobie ze smrodem i pleśnią.
No nic, na pierwszy ogień pewnie poleci któryś ze starych śmierdzących NESów i zobaczymy  :)
NES Player

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Jak dbasz o swój sprzęt ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.04.25, 18:06:55 »
Na pleśń możesz jeszcze spróbować rozpylić atomizerem rozcieńczony płyn do mycia naczyń (kilka kropli na szklankę wody). Odczekać kilka chwil i dokładnie osuszyć sprężonym powietrzem. Możesz użyć powietrza z puszki. Sprężone powietrze wydajniejsze jest w dużych puszkach 600ml.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D