Autor Wątek: Ankiety sprzed lat  (Przeczytany 1855 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Ankiety sprzed lat
« dnia: 2020.03.25, 22:35:24 »
Jakie były w PL czasopisma tylko lub głównie o Spectrumach?
Kojarzę "Wszystko o komputerze" z lat bodajże 86-89, oraz broszurki "Łamigłówki i programy komputerowe" z chyba 91-92. Chodzi o to czy któreś z nich albo inne polskie robiło ankietę na temat tego jakie Spectrumy/Timexy, i z czym mieli Polacy, oraz do czego ich używali?


I mam podobne pytanie o Atarkach. Mam wyniki ankiety z "Atari Magazyn"  2/93 (wyniki w 4/94).
I trafiłem też na wzmiankę w "Tajemnice Atari" 5/93 że w następnym numerze (6-7) będą wyniki, (nie wiem czy była bo na okładce nie ma wzmianki), ale skany tego czasopisma poznikały z neta. Są tylko pliki djvu ze samymi okładkami, oraz jakieś małe pliczki ponoć z tekstami, ale w takich formatach że widzę tylko sieczkę.
Czy ma ktoś jakieś polskie czasopismo z ankietą dla Atarowców?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ankiety sprzed lat
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.03.27, 18:33:33 »
I co nikt nic nie wie?  Nie ma tu Atarowców?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Ankiety sprzed lat
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.03.27, 18:35:18 »
Pamietam tylko wzmianke w czasopismie o starych lokomotywach jako dziwaczne urzadzenie takze napedzane weglem, ale teraz nie przypomne sobie tytulu...

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Ankiety sprzed lat
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.03.27, 18:38:12 »
Te "dziwaczne" urządzenia napędzane węglem, to chyba Atari ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Ankiety sprzed lat
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.03.27, 19:24:04 »
Wlasnie chyba tak, ale byly tez jeszcze te.... no.... te takie napedzane zegarem na rope czy cos ...

Ps. Te zegary i jak podobne na reke robila firma montana... Tez pamietam z gazet ale tytulu sobie  za cholere nie przypomne...

Kiedys, kiedy jeszcze chodzilem do podstawowki, to taki starszy sasiad, co tez mial komputer mowil, ze idzie do kiosku po Swierszczyka. To chyba byla komputerowa gazeta, albo przynajmniej skierowana w komputerowcow, ale nie chcial prenumerowac mimo, ze po wszystkie biegal... Potem jak pytalem zeby pozyczyl do poczytania to zawsze mu gdzies ginela albo inna wymowke i w koncu jakos nie widzialem zadnej z tych gazet....

hmmm...

Ps2, Ach jeszcze cos mi sie o ucho obilo, ze moze @Trojacek slyszal o jakiejs gazecie, ktora nawet jesli nie byla dedykowana pod ZX, to byl chocby jeden dzial poswiecony... Ale detali nie znam i moze to byc tylko plotka.
« Ostatnia zmiana: 2020.03.27, 19:45:16 wysłana przez sajmosia »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ankiety sprzed lat
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.03.27, 19:56:01 »
Nic nie wiem, nic nie powiem ;)
Jakoś nie kojarzę, by była stała rubryka gdzieś poza "Bajtkiem".
A cyklicznych wydawnictw poświęconych w całości ZX Spectrum też nie kojarzę, tylko jedno specjalne wydanie "Komputera". Nie licząc jakichś niskonakładowych, robionych gdzieś w pół drogi między ksero a drukarnią.
Za to książek było trochę.

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ankiety sprzed lat
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.03.27, 23:42:23 »
Przejrzałem pobieżnie numer 6-7/93 Tajemnic i nie w nim ankiety.

PS. Załączam plik z numerem. Spakowany djvu.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ankiety sprzed lat
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.03.28, 00:39:19 »
Nie potrafię otworzyć tego pliku  7z
Ściągnąłem 2 programy i sobie z nim nie rdzą. :(
Tajemnice Atari pozostaną tajemnicami.

Chwila udało sie (rozkompresował mi go do dziwnego katalogu), ale to taka sama wersja pliku jak w archive.org czyli sama okładka a nie cała gazetka. :(

Zresztą mi nie tyle o ten  djvu chodzi co o znalezienie tej ankiety bo może z obsuwą ale się pojawiła.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ankiety sprzed lat
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.03.28, 01:01:03 »
Dziwne. Spakowałem tego djvu ZArchiaver'em (Android). Do 7z najlepszy jest 7-zip (Win), p7zip (Unix).
Druga dziwna sprawa to to że u mnie otwiera się ten djvu i ma 25 stron (kolorowa okładka i cz.b reszta).
Przejrzałem resztę numerów, które mam z 93 (8, 9, 10) i niestety nie ma tej ankiety.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Ankiety sprzed lat
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.03.28, 12:13:13 »
Ja bez problemu rozpakowałem.
Ale nie ma nic o węglu ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ankiety sprzed lat
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.03.28, 18:12:04 »
Głupio się przyznać ale faktycznie tam jest więcej stron.  :-[ 

Nie wiem ile setek djvu w życiu przeglądałem, ale pierwszy raz się spotykam z takim co na dzień dobry ma takie ustawienia że rolka w dół nie przewija na kolejne strony. Jeśli ktoś ma zwyczaj przewijać strony klawiszami pewnie by nie zauważył różnicy. Człowiek uczy się całe życie. :D

No to sam sobie poprzeglądałem inne numery. Pytania do tej ankiety o która mi chodziło były w 3/93, a odpowiedzi zapowiadano w 3ech kolejnych wstępniakach ale się nie ukazały. Choć tych pytań było bardzo mało i wyniki by się zmieściły w tak malutkim akapicie że może przegapiłem. Za to ukazały się pytania do kolejnej ankiety w 10/93, czyli w ostatnim numerze. Ech smuteczek. Czyli jedyne wejrzenie w środowisko Atarowców i ich stan posiadania jakie mamy to wyniki ankiety w ATARI MAGAZYN  4/94, a pytania były ponad rok wcześniej.

Ankietowani mają: 11% XL, 26% XE, 16% 130XE   //   11% ST, 15% STE, 2% TT, 1% Falcon.
Pamięć w A8:  34% ma ponad 64K.    w ST: 8% 512K, 67% 1MB, 10% 2MB, 11% więcej niż 2MB.
Stacje w A8:  51% ma FDD (w tym 32% CA, a 12% 2-głow).  w ST: 33% 2xFDD, 10% HDD.
Monitor:  37% mono lub taki TV, 44% kolor TV, 10% mono70Hz, 6% kolor PAL, 1% VGA.
drukarkę ma 15% z A8, 45% z ST, w tym 20% te lepsze.

używa A8 do:  23 gry, 17 graf, 17 prog, 15 muz, 12 txt, 4 liczy.
używa ST do:  25 txt, 21 gry, 18 graf, 14 prog, 11 muz, 7 liczy.
chcą coś dokupić:  33% z A8 (zwykle FDD),   77% z ST (zwykle drukarkę lub HDD).
posiadacze A8 chcą kupić:  25% STE, 22% Falcon, 22% PC, 13% Amiga.
posiadacze ST chcą kupić:  66% Falcon, 10% PC, 7% STE, 2% Amiga.


Dla porównania podobna ankieta dla Komodziarzy i Amigowców, o rok wcześniejsza z C&A 10/92, przed AGA.

Ankietowani mają: 65% C64, 1.7% C128, 30% Amiga. Nie podano jaką Amigę ani po ile RAMu,
 mimo że były takie pytania.  Tylko 10% z 8bit ma stację,  i 12% ankietowanych ma drukarkę.
około 1/3 ma monitor kolor, podobna ilość ma TV/monit-mono, mono częściej do C64, a kolor do Amy.

używa C64 do:   61 gry, 50 prog, 36 graf, 23 muz, 7 txt, 6 bazy,
używa Amy do:   24 gry, 18 graf, 14 muz, 13 prog, 11 txt, 5 bazy.
78% z C64 i 51% z Amą chcą zmienić kompa na:
  44% A500, 16% A500+, 14% PC, 12% A3000 (jedyna mocniejsza), 13% inna Amiga.

Ciekawe ile procent Spectrumowców posiadało wtedy stację? :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)