Autor Wątek: DAC dla ZXa  (Przeczytany 5003 razy)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
DAC dla ZXa
« dnia: 2014.10.15, 17:02:56 »
Podlaczal ktos z Was DACa do ZXa ? Pierwszy byl chyba SpecDrum, Pentagon mial swojego Covoxa.
Velesoft ma niezle podsumowanie rozwiazan http://velesoft.speccy.cz/da_for_zx-cz.htm.
Najciekawsze sa wersje 4-kanalowe jak w Amidze
http://www.simandl.cz/stranky/elektro/sound/sound.htm

Pytanie tylko jak uproscic siatke drabinek - sa teraz chyba poczworne DACi w jednym scalaku.
Moze znacie jaki model ktory wymaga jedynie 5V i ma zapis rownolegly ?

A moze CD quality - 2x16-bit DAC ? Wydaje mi sie, ze z divIDE powino pociagnac ?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: DAC dla ZXa
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.10.15, 17:36:57 »
Ja,dawno temu  tlc7226,
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: DAC dla ZXa
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.10.15, 23:23:17 »
Pytanie tylko jak uproscic siatke drabinek - sa teraz chyba poczworne DACi w jednym scalaku.
Opcje są chyba tylko dwie...
- monolityczny DAC (np MAX5100, ad7304, ad5342)
- gotowy mostek rezystorowy R2R od Slawmira plus trochę logiki
Machines should work. People should think.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: DAC dla ZXa
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.10.16, 10:17:17 »
TLC7226 wyglada niezle, chyba to cudo podlaczli kiedys atarowcy. Do MODow jak znalazl.
Z 16bit jest chyba nieco gorzej, bo wiekszosc ma serial input, a Z80 tego nie lubi, zreszta bez dobrej plytki to z 16 wyjdzie i tak 8.

Drabinki dla 4 DACow to masakra z polaczeniami, choc cenowo pewno nie do pobicia. To dobre rozwiazanie dla mono Covoxa.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: DAC dla ZXa
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.10.16, 14:52:59 »
Pamiętacie kiedyś wojny audiofili - które odtwarzacze CD lepsze - 16 bitowe czy 1 bitowe? ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: DAC dla ZXa
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.10.16, 15:46:07 »
1 bitowe CD ??

Słyszałem że te pierwsze były 12 bit ale żeby 1.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: DAC dla ZXa
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.10.16, 17:49:01 »
Mam do dzis CD Pioneera "1-bit puls flow DA"

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: DAC dla ZXa
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.10.16, 21:44:38 »
1 bitowe CD ??

Słyszałem że te pierwsze były 12 bit ale żeby 1.

"1 bitowy" w tym przypadku nie dotyczy rozdzielczości, tylko sposób przetwarzania - jeden bit na raz. Taki przetwornik przetwarza 16 bitów (czy ile ich jest) po kolei. Jest nazywany też "bitstream". To był kiedyś ulubiony przez Technicsa typ przetwornika. Nazwali go MASH. Chyba go nawet wymyślili.
W uproszczeniu - w przetworniku równoległym (wielobitowym) dla każdego bitu jest dedykowana oddzielna gałąź (np. rezystor w drabince), a w bitstream wszystkie bity są po kolei przetwarzane przez te same elementy.
W efekcie liniowość jest lepsza. Ale czy brzmienie też? Audiofile chyba nie rozstrzygnęli do dziś... ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: DAC dla ZXa
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.10.16, 22:57:30 »
Próbowałem coś wyczytać na ten temat i choć nie wszystko zrozumiałem z tych wyszukanych fachowych zagramanicznych określeń, to coś tak czułem, że to zero i jedynka nie oznacza całej próbki tylko kierunek rosnący lub opadający względem poprzedniego poziomu, a ten poziom jest zmieniany z większą częstotliwością niż w równoległym odtwarzaniu iluś tam bitów na raz. Czyli teoretycznie dźwięk powinien być mniej poszarpany. Ale czy moje ucho wyłapałoby różnicę to nie wiem. :)
Uff mogę spać spokojnie, bo przez chwilę zaniepokoiłem się że nie znam się na fizyce, i że mniej może znaczyć więcej. ;)
Ale zdaje się że sam zapis płyty jest taki sam, a jedynie sposób przetwarzania cyferek na analog ma inny przebieg. Czy źle to zrozumiałem?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: DAC dla ZXa
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.10.16, 23:08:30 »
Delta-Sigma... Stary patent :)
Przecież zdigitalizowane muzyczki na beeper w grach to pochodna tej właśnie techniki modulacji :)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: DAC dla ZXa
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.10.17, 00:14:18 »
Próbowałem coś wyczytać na ten temat i choć nie wszystko zrozumiałem z tych wyszukanych fachowych zagramanicznych określeń, to coś tak czułem, że to zero i jedynka nie oznacza całej próbki tylko kierunek rosnący lub opadający względem poprzedniego poziomu, a ten poziom jest zmieniany z większą częstotliwością niż w równoległym odtwarzaniu iluś tam bitów na raz. Czyli teoretycznie dźwięk powinien być mniej poszarpany. Ale czy moje ucho wyłapałoby różnicę to nie wiem. :)
...

To dotyczy chyba przetwarzania analogowo-cyfrowego.
Delta-sigma lub coś podobnego jest zastosowane w płytach SACD (Super Audio CD).

...
Ale zdaje się że sam zapis płyty jest taki sam, a jedynie sposób przetwarzania cyferek na analog ma inny przebieg. Czy źle to zrozumiałem?

Tak. 1-bitowość czy 16-bitowość przetwornika dotyczy odtwarzacza, a więc płyta jest już dana. Zapis na płycie CD musi spełniać założenia standardu CD-Audio opisane w Red Book.
Jest kilka modyfikacji standardu, np. HDCD - sprytna manipulacja bitami, pozwalająca upchnąć na CD większą o 6dB (a więc dwa razy większą!) dynamikę przy odtwarzaniu na odpowiednim odtwarzaczu, zachowując pełną kompatybilność ze standardem CD-Audio.