Autor Wątek: Problemy ze stacją dysków EME-156  (Przeczytany 4551 razy)

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Problemy ze stacją dysków EME-156
« dnia: 2018.03.07, 12:31:32 »
Czy ktoś z forumowiczów ma wiedzę jak w domowych warunkach ustawić czujnik ścieżki zerowej w stacji EME-156 w CPC-6128. Jak mniemam jest to zielona płytka pcb z czerwoną diodą od spodu na gorze stacji tuż przy czarnym krążku dociskająco-centrującym dyskietkę. Z powodu urwania się w stacji tego krążka dociskającego zmuszony byłem wymienić z innej stacji całą metalową szufladkę do której wsuwa się dyskietkę i od nowa przykręcić płytkę pcb z czujnikiem. Od tego moment stacja nie może zczytać katalogu dyskietki. Pomaga "procedura" wyłączenie komputera w czasie jak głowica przesuwa się nad dyskietką i ponowne włączenie. Wtedy czyta prawidłowo wszystkie dyskietki aż do ponownego wyłączenia. Po przeprowadzeniu ponownie wspomnianej "procedury" ponownie czyta wszystkie dyskietki. W załączniku przesyłam zdjęcie czujnika. 

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.03.07, 16:13:17 »
To jest czujnik otworu indeksowego.
Track 0 ustawia się luzując silnik krokowy lub przesuwając płytkę z czujnikiem przykręconą do plastikowych saneczek na prowadnicy wózka głowicy (zależnie od modelu). Jest do pomocy jakiś soft na +3.
« Ostatnia zmiana: 2018.03.07, 17:21:30 wysłana przez trojacek »

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.03.07, 18:29:04 »
A czy źle ustawiony czujnik otworu indeksowego może powodować problem z czytaniem dyskietki. Jak pamiętam to nic innego w tej stacji oprócz metalowej kieszeni nie wykręcałem.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.03.07, 18:32:13 »
Nigdy mi się nie zdarzyło, by po demontażu i montażu ten czujnik robił problemy. On nie wymaga kalibracji, musi być tylko zapewniona "widzialność" na przestrzał - tak, by PCB nie przesłaniała widoku.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.03.07, 18:50:06 »
Ciekawy przypadek ale może go próbować przesunąć  , może "widoczność" przez otwór w dyskietce  jest słaba?
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.03.07, 21:24:15 »
Cała historia tej stacji (EME-156) w moim użyciu to dwa dni bezproblemowej pracy aż do urwania czarnego krążka dociskająco-centrującego od góry dyskietkę. Po tym zdarzeniu stacja zczytała jeszcze ze trzy dyskietki i przestała prawidłowo działać. Krążek dociskowy w tym modelu jest nitowany do metalowej szuflady na dyskietke I ciężko to naprawić. Załatwiłem inną uszkodzoną stację model EME-156V I wymontowałem z niej całą szufladę ze sprawnym krążkiem dociskowym i zamontowałem w mojej stacji dokręcając czujnik otworu indeksowego. Teraz stacja działa tylko po przeprowadzeniu procedury którą opisałem w pierwszym poście.
« Ostatnia zmiana: 2018.03.07, 22:24:56 wysłana przez rafid »

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.03.07, 23:08:57 »
Ten czujnik ze zdjęcia nie powinien powodować żadnych problemów, nawet jak go przesuniesz ze 2mm w prawo lub w lewo, no chyba że zapomnisz podłączyć jego kabelek. W takiej sytuacji, lub skrajnie złe ustawienie tego czujnika daje podobne efekt jak brak lub zbyt luźna gumka na silniczku. tzn komputer uważa że dysk nie został włożony, słychać wtedy szum silniczka który obracając dysk, a ten krokowy tylko zjedzie do zerowej ścieżki i więcej dźwięków nie wydaje.

W mojej stacji to czarne kółeczko na sprężynce które ma dociskać na dół to kółko z jasnego plastiku które jest w środku dyskietki też miałem popsute, i zastąpiłem je paskiem z miękkiego elastycznego plastiku, (podobny do tego z czego są butelki minerałki), bo ten element dociskający nie musi się obracać razem z dyskiem, i ten nacisk nie musi być silny. U mnie bezgłośnie szurało bo tym jasnym kółeczku. :)

Co do ustawiania zerowej ścieżki to miałem taki problem po odkręceniu silniczków w celu dokładnego wyczyszczenia, i nie dałem rady tego ustawić. Musiałem za to zapłacić.

Jeśli obecność dysku w stacji już została potwierdzona, ale nie może odczytać zerowej ścieżki z katalogiem to słychać nie tylko szum obracania dysku ale także prykanie i ryranie silnika krokowego. To się zdarza na skutek błędu programu gdy odwoła się do ścieżki o numerze większym niż 43, lub gdy przełączymy ABBA w chwili gdy w każdej stacji głowica jest na innej ścieżce. Może się wtedy zdarzyć że głowica utkwi pomiędzy ścieżkami i nie potrafi trafić w zerową.

Można to naprawić w kilka sekund resetując komputer w chwili gdy słyszymy to dłuuugie ryranie gdy komputer przestawia głowice ze zerowej na ostatnią ścieżkę lub z powrotem.

Jeśli to nie pomaga to faktycznie trzeba ustawić namierzanie zerowej ścieżki.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.03.08, 10:41:47 »
Dzięki za porady. Mogło tak być, że w czasie kiedy moja stacja odmówiła pracy nieopatrznie w czasie kolejnych prób zmuszenia jej do działania użyłem przycisku ABBA w który wyposażony jest mój pierwszym CPC 6128. Obecnie ta stacja zamontowana jest w moim drugim CPC-6128 bez żadnych dodatkowych przeróbek. Jednak jak rozumiem sposób z wyłączeniem załadowanej stacji dyskietek i ponownym włączeniu zasilania powinien trwale pomóc. U mnie pomaga ale tylko do ponownego wyłączenia zasilania. Pamiętam również, że kiedy odpadł w stacji dysków element dociskowy dyskietki to po paru razach zczytania dyskietki głowica zaczęła wydawać dość nieprzyjemne dźwięki. Może rzeczywiście rozkalibrowała się głowica. I jeszcze jedno pytanie czy ktoś z kolegów ma jakieś materiały odnośnie budowy i serwisowania stacji dyskietek do CPC-6128.
« Ostatnia zmiana: 2018.03.08, 11:12:43 wysłana przez rafid »

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.03.15, 10:47:13 »
Czy ktoś z kolegów wie lub umie przerobić program na amstrada CPC 6128 DskTest.dsk oraz RPM v1.1.dsk na format taśmowy cdt lub wav ?

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.03.15, 12:05:55 »
A do czego jest ten program? Skąd to masz?
Chcesz go tylko przegrać na inny format czy trzeba go przerabiać?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.03.15, 13:02:35 »
Mam problem opisywany wcześniej ze stacją 3" do CPC 6128. Posiadam TZXDuino które potrafi wgrywać pliki .cdt. Oba programy są do testowania stacji dysków. RPM v1.1.dsk do określania prędkości obrotowej stacji, DskTest.dsk do testowania głowicy stacji. Jeśli oba programy dało by się przekonwertować na .cdt wgrywane przez złącze magnetofonowe z TZXDuino to może dowiem się coś więcej o przyczynach nieprawidłowej pracy stacji dyskietek. Na forum jest artykuł o przerabianiu w drugą stronę z .cdt na .dsk. Swoją drogą ciekawe, że sposób podany przez kolegę z wyłączenie kompa w trakcie "ryrania" głowicy i ponownym włączeniem nie pomaga na stałe.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.03.15, 13:24:20 »
No mnie też to dziwi, że nie na stałe. Pierwszy raz się z takim przypadkiem stykam.

Jakimś programem do kopiowania ze stacji na kasetę uruchomić na emulatorze i wysłać pisk do gniazda magnetofonowego w 6128. Wcześniej wpisać w nim
|tape
run"
i uruchomić jakby z taśmy a w rzeczywistości z tego pisku z emulatora z programu który kopiuje pliki z dysku na taśmę.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.03.15, 14:54:51 »
Po tym jak napisałeś, że to dziwne i nic nie pomogło jeszcze raz zrobiłem tą sztuczkę z "reraniem" i tym razem zaskoczyło. Parę razy odczytałem katalog z różnych dyskietek i teraz działa bez żadnego problemu. Jeśli za 2-3 godziny również odczyta to zadbany CPC-6128 z działającą stacją dysków odratowany. Dzięki za wszelką pomoc.

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.03.15, 18:52:58 »
Niestety po 2 godzinach stacja nie czyta dyskietek. Wszystko jest oki do momentu odłączenia wtyczki zasilacza z gniazdka z prądem. Zasilacz jest dorabiany model Artesyn SCL25-7618D3 (+5V - 2,5A zmierzone multimetrem bez obciążenia 5,19V  , +12V - 1.0A zmierzone multimetrem bez obciążenia 12,19V ). Stacja ta przed awarią działała z pierwszym CPC-6128 (zamontowany przycisk reset oraz przełącznik ABBA ) na tym samym zasilaczu bez problemu. Jak znajdę czas to tą złośliwą stacje przełożę i sprawdzę ponownie w CPC w którym była pierwotnie. Zobaczymy czy zadziała ?

papayalex

  • *
  • Wiadomości: 23
  • Miejsce pobytu:
    sk-ce
Odp: Problemy ze stacją dysków EME-156
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.04.24, 03:34:10 »
Ja bym sprawdził na innym zasilaczu. A ostatnio miałem taki przypadek z ddi ze jeden uzywany pasek sprawiał podobne problemy a drugi nowy było ok. Ten co sprawiał problemy przełożyłem do innej stacji i dzialal ok. Tylko ddi miał swój inny zasilacz czyli orginalny. A tak uzywam zasilacza z PC.