Autor Wątek: Monitor do Spectruma  (Przeczytany 37533 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Monitor do Spectruma
« dnia: 2011.11.17, 23:05:05 »
W związku z tym, że zostałem trochę poszczuty poważnie zaczynam myśleć o uruchomieniu +2, które leży w szafie. W związku z tym będę się musiał zaopatrzyć w jakieś urządzenie do pokazywania obrazu. No i teraz pytanie - czy poza oczywistością czyli zakupem jakiegoś telewizora z kineskopem (trochę za duże jak na moje wymagania) macie jakieś inne koncepcje podłączenia Spectruma do czegoś bardziej nowoczesnego a jednocześnie dającego możliwie najbliższe rzeczywistości parametry obrazu?

Może jakiś konwerter z RGB wychodzącego z +2 na VGA? Choć tu pewnie problem będzie z zapewnieniem 50Hz odświeżania na monitorze.

A może jakiś konkretny model niedrogiego i niezbyt dużego (chyba max 14-15 cali) telewizora?

A może jeszcze jakieś inne koncepcje?

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.11.18, 00:26:19 »
Tradycyjne monitory 1084 i inne Commodore'y są pewnie dość drogie i chyba w nie najlepszej kondycji.
Ja na potrzeby Spectrum kupiłem po prostu w sklepie 14" telewizor kolorowy Grundig z wejście SCART. Sprawuje się bardzo dobrze z Timexem i ZX-Evo. 128+ jeszcze nie sprawdzałem. Ale działa na milion procent. I tu sugerowałbym zwrócenie się do Duddiego ws. kabla monitorowego SCART.
No chyba, że sam lutujesz. :)
Pozdrrrrrrrrrrrrr.

PS: Ostatnio Hellboj kupił graber do PC. 35 zł, czy coś. Podłącza się do urządzenia RGB a z drugiej strony - do USB w pececie. Jakiś program przechwytujący obraz - i diełajet. Tylko lagi trzeba ustawić dobrze. Tak mówił.

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.11.18, 07:44:22 »
Najtańszą opcją będzie monitor z wbudowanym tunerem TV - mają złącze Scart. Obraz można podać po RGB - jest prawie taki jak w emulatorze na PC....
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.11.18, 08:02:11 »
No dobra... monitor z tunerem tv wydaje się faktycznie być niezłą opcją. Ale to kolejny wydatek więc musi być zaplanowany... A to oznacza, że najpierw musi się zgodzić moja Lepsza Połowa ;)

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.11.18, 08:55:20 »
Całkiem niezłym rozwiązaniem jest też nabycie "uszkodzonego" DVD przenośnego z 10" ekranem ... wtedy sam ekran LCD można wykorzystać do wyświetlania obrazu z ZX-a . czasami trafi się rodzynek za grosienta ... Co prawda nie ma mowy o RGB w takim monitorku bo jest jedynie wejście Video, ale też można uzyskać niezły i dobrze czytelny obraz... po za tym proponuje wychaczyć jakąś promocje w Biedronce , swego czasu kupiłem LCD 15" TV za 399 zł i też nieźle wyświetla obraz ... a pamiętam że 14" kineskopowe też się czasem pojawiały. Stosując ekran LCD od przenośnego DVD trzeba się pobawić w lutowanie ... ale w zasadzie operacja jest prosta i taki przeszczep można sobie spokojnie zafundować ... http://allegro.pl/dvd-przenosne-mistral-z-tv-analogowym-i1936464065.html tu akurat mamy z 7" ekranem , ciut mały ... ale obraz i literki też są dobrze czytelne choć trochę małe. Rozdzielczość matrycy (chyba 480x320) i tak jest więkrza niż rozdzielczość generowana przez Spectrum. za takie pieniądze można się pobawić.
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.11.18, 12:01:52 »
To miał być monit LCD?
A to przepraszam.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.11.18, 12:34:08 »
Ja odradzam tylko tanie TV LCD, maja fatalny obraz i tolerancje sygnalow wejsciowych.
Najlepszy do trybow PAL jest stary TV CRT 100Hz - niepotrzebne zadne flicker free/scan doublery.
Velesoft robi konverter RGB->VGA, ale chyba jeszcze nie skonczyl.
+2 (szary) ma tez sygnal video, ale kiepski i wymaga modyfikacji na plycie.
Z video jest zawsze prosciej, bo wystarczy podlaczyc przez karte tunera albo od razu do monitora np. Dell.

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #7 dnia: 2011.11.26, 14:46:09 »
ZX to VGA adapter for ZX Spectrum (author David Luftner) :
http://velesoft.speccy.cz/zx/zx-vga/index.html

I will soon update this page. Actually exist firmware for use this adapter on this computers:
ZX16/48/48+/Didaktik Gama/Gama 192
ZX128+
ZX128+2/+2A/+2B/+3
Didaktik M/Didaktik Kompakt/all russian ZX clones based on ULA1 chip
Sharp MZ 800
Amstrad CPC

In ZX128 models convert 50Hz pictures to 60Hz VGA with resolution 640x480. Support also next features:
- scanlines effect
- screen inverse
- additional screen intensity
- stop vga (pause screen on VGA monitor - ideal for photo :) )

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #8 dnia: 2011.11.26, 16:05:37 »
@VELESOFT How does this work for demos that need exact 50Hz frame sync? Is there a visible tearing or some other artifacts?

And... will you have this pre-made on sale any time soon? ;)

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #9 dnia: 2011.11.26, 16:37:35 »
@VELESOFT How does this work for demos that need exact 50Hz frame sync? Is there a visible tearing or some other artifacts?

This ZX-VGA adapter save each TV frame from ZX to fast sram memory. This memory contain always all multicolors effect as on TV/RGB monitor. This work as pixel scannner. ZX screen frames are saved 50x per second to sram, and VGA adapter send this frames 60 per second to VGA output (each 5th frame are send 2x to vga). Only very fast movement of sprites or scroll text in border area is not so smooth. Same effect as on ZX emulators (REALSPECTRUM) in full screen mode at 60 Hz.

And... will you have this pre-made on sale any time soon? ;)

No. Actually I finish last pieces of this adapters for Czech users. But all firmwares will soon released and all is free.
« Ostatnia zmiana: 2011.11.26, 16:40:24 wysłana przez VELESOFT »

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #10 dnia: 2011.11.26, 16:46:06 »
Cytuj
No. Actually I finish last pieces of this adapters for Czech users. But all firmwares will soon released and all is free.

Sadly I can't do this myself.

No to może Duddie? ;)

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #11 dnia: 2011.11.26, 17:10:50 »
Myślałem już o tym ze 2 tygodnie temu :). Jak Velesoft się zgodzi - czemu nie.
@Velesoft: would you agree to make a few pieces for Polish users by me?
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #12 dnia: 2011.11.26, 17:47:13 »
Myślałem już o tym ze 2 tygodnie temu :). Jak Velesoft się zgodzi - czemu nie.
@Velesoft: would you agree to make a few pieces for Polish users by me?

Yes, all will free, but pease wait, I release new PCB and firmwares :)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #13 dnia: 2011.11.28, 13:18:50 »
Yo,

a to się do czego podłącza w Spectrumie? Widzę jeno jakąś taśmę. Nie da się dodać DINa dla 128+ (plus ew. przełącznik na +3)?

Pozdr.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #14 dnia: 2011.11.28, 13:20:56 »
Jeśli działa tak jak myślę, że działa to się to prawdopodobnie nalutowuje (albo wpina jakimś klipsem) na ULA ;)