Autor Wątek: Monitor do Spectruma  (Przeczytany 37520 razy)

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #15 dnia: 2011.11.28, 18:57:32 »
Yo,

a to się do czego podłącza w Spectrumie? Widzę jeno jakąś taśmę. Nie da się dodać DINa dla 128+ (plus ew. przełącznik na +3)?

Pozdr.

This RGB>VGA adapter must be in +2,+2A,+2B and +3 models connect via cable to this signals:
R,G,B,BRIGHT,CSYNC,ULA CLOCK,GND,+5V.
In ZX must be boosted ULA CLOCK and CSYNC via one 74LS04 and boosted signals connect to VGA adapter.
I have all this signals connect to new ewxtwrnal connector canon9 and VGA adapter is connect as external device on cable.
PCB is designed to plastic case:



http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?t=30324

You can use new external connector, or modify pinout on original RGB connector (DIN), or replace TV modulator with small PCB with mini DIN connector with this rgb output.  Or VGA adapter can be complette in ZX case as internal device.

On +2,+2A,+2B and +3 models is connection similar. ZX128 use different ULA CLOCK, then is used different firmware. For ZX48 is connection different - VGA adapter is connect to videoram data and CPLD generate ZX graphic parallel with ULA....

rafamiga

  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #16 dnia: 2011.11.28, 20:29:05 »
Yes, all will free, but pease wait, I release new PCB and firmwares :)

Count me in for the 48 version!
--
rafamiga

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #17 dnia: 2011.11.28, 22:02:58 »
Good job, Velesoft! When you release new firmwares, I will made a few pieces for Polish users.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #18 dnia: 2011.11.28, 23:04:20 »
Good job, Velesoft! When you release new firmwares, I will made a few pieces for Polish users.

David Luftner is author of PCB and firmwares ( I only modify PCB for more colors - sam coupe colour palette).

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #19 dnia: 2012.02.11, 04:03:51 »
Ja odradzam tylko tanie TV LCD, maja fatalny obraz i tolerancje sygnalow wejsciowych.
Ja tak samo... no moze nie to, ze jakos kategorycznie odradzam LCD, ale zdecydowanie polecam wyprobowanie danego TV LCD ze swoimi maszynkami (czyli glownie Spectrumami) jeszcze przed zakupem. Wiem, ze moze to byc przed zakupem problem, ale to IMO koniecznosc. Od biedy zeby przynajmniej byla mozliwosc zwrotu w przypadku niezadowalajacej wspolpracy. Bo tak jakwspomniales, telewizory LCD dosc czesto niebyt dobrze wspolpracuja z naszymi maszynkami. Wtedy albo sa jakies zmieksztalcenia, zaklocenia w wyswietlaniu obrazu, albo TV w ogole nic nie wyswietla -  w ogole nie zauwaza sygnaliu ze Spectrumow czy Timexow. Sam mam taki jeden, a wiem tez od kumpli i z netu/forow, ze sa to dosc czeste przypadki. Coz, widocznie XXI-wieczne TV nie sa przewidziane do wspolpracy z archaicznymi sprzetami... chociaz akurat kineskopowe TV dzialala nawet te produkowane i sprzedawane sporo lat po 2000r.
Ja w kazdym raze gdy bede kupowal; nastepny TV LCD, a dokaldnie to nawet LED, to nie bede bral znow "w ciemno", tylko wyprobuje wczesniej.

Najlepszy do trybow PAL jest stary TV CRT 100Hz - niepotrzebne zadne flicker free/scan doublery.
Tez mam taki 100Hz z plaskim kineskopem, ale on ma duza przekatna, wiec do jakichs gier moze i by sie dobrze nadawal, ale do codziennej "pracy" nie. Do tego uzywam kineskopowego TV 14". Man takie 2, W razie czego mam jeszcze tez 21". W ogole z kineskopowymi nigdy nie mialem problemow we wspolpracy ze Spectrumami i klonami, a podlaczalem do wielu. Oczywisice chodzi mi o te, ktore mialy mialy odpowiednie wejscie "po niskiej" (albo gdy sie je dorobilo -  to w tych starszych), bo podlaczanie przez modulator i wejscie amtenowe, to IMO o kant dupy potluc ;).

Mam tez monitor Commodore 1084S oraz spokrewnionego z nim Philipsa i oczywiscie z nimi tez nie ma zadanych problemow, ale tych sprzetow raczej staram sie nei uzywac - zabytki ;).

Mysle, ze warto byloby, zeby osoby, ktore maja dobrze doswiadczenia ze wspolpracy Spectrumow z konkretnymi modelami TV LCD/LED oraz konkretnymi modelami konwerterow Composite_Video-->VGA lub RGB(PAL)-->VGA zechcialy sie podzielic informacja jaki to konkretnie model i z jakim Spectrumem i rodzajem sygnalu (CV czy RGB) byl uzywany. Oprocz dokladnego modelu warto byloby zamiescic tez fotke(i), bo teraz w dobie permanentnej chinszczyzny ten sam sprzet czesto sprzedawany jest pod wieloma markami.

W kazdym razie ani moj ww TV LCD, ani moj jeden konwerter CV-->VGA (niestety kupilem bez sprawdzenia czy wiarygodnej rekomendacji) w ogole nie "lykaja" sygnaliu z jakiegokolwiek Spectruma :(.
pozdrawiam
DDX

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.04.10, 17:38:11 »
A czy ktoś z Was próbował podłączyć sygnały U V Y z szyny do wejść Component (nie mylić z composite) Video? Czy można bezpośrednio czy dać jakieś pojemności?
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #21 dnia: 2012.04.11, 15:39:38 »
Potwierdzam, najlepiej działają CRT. Ja używam klona ZX Spectrum "Bajt" z TV CRT DAEWOO DTF-29U7K - płaski ekran, chyba 50Hz i obraz jest OK zarówno geometria i kolory. Nadal jadę na kablu bez BRIGHT a na dodatek bez żadnych rezystorów w SCART-RGB na pinach R, G, B. Powoli kompletuję części aby zrobić kabel BRIGHT. Mam też LCD 42" ale bałbym się nawet podłączyć tym samym kablem, chyba że dam rezystory 150Ω na R,G,B to dopiero sprawdzę.
« Ostatnia zmiana: 2012.04.11, 15:41:11 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #22 dnia: 2012.04.11, 21:19:26 »
Hmm a z tym tematem RGB - VGA jak sytuacja wyglada ? Zaciekawilo mnie to chociaz ja to wszystko co mam ze sprzetu (amiga, c64, zx,atari xe,st,konsole)  podlaczam do mojego LCD LG M1721a Flatron. Bardzo uniwersalny tv+monitor VGA. Zlacza euro, composite,svideo, RF, VGA.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #23 dnia: 2012.04.19, 10:33:59 »
Ja kupiłem takie cudo (http://www.ebay.pl/itm/260821185717?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649). Po włączeniu menu po chińsku, ale po chwili klikania jest wersja angielska. Jeszcze nie podłączyłem wejścia SCART, ale mam nadzieję na dobre efekty.

PS. Przesyłka prosto z Tajwanu szła tydzień.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

karlik

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #24 dnia: 2012.04.19, 10:48:50 »
Hej!

Pear - miałbyś okazje potestować to urządzenie również na innych kompach? (zastanawiam się nad kupnem, ale w sumie nie wiem, czy mi w ogóle zadziała....
Z góry thx!
ZX81 - ZX48 - Atari 600Xl,800XL,65XE,1040ST - Commodore Vic20,C64,C128, Amiga 500, Amiga 600 - Acorn Electron - Philips VG8020 i wciąż cała masa sprzętu przede mną :)...

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #25 dnia: 2012.04.19, 11:27:50 »
Zarobiony jestem, ale potrzeba "grzebania w drucikach" jest silniejsza :), więc w weekend popróbuję i dam znać jakie efekty.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #26 dnia: 2012.04.19, 12:27:12 »
Ja kupiłem takie cudo (http://www.ebay.pl/itm/260821185717?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649). Po włączeniu menu po chińsku, ale po chwili klikania jest wersja angielska. Jeszcze nie podłączyłem wejścia SCART, ale mam nadzieję na dobre efekty.

Ooo, właśnie miałem pisać o tym na forum, ale chyba w końcu zapomniałem. JAD mnie o tym informował.
Jakbyś mógł w wolnej chwili sprawdzic, jak to działa ze Spectrum, to byłoby fajnie.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #27 dnia: 2012.04.20, 19:30:11 »
Nie ma co czekać do weekendu :)
W pudełku (zdjęcie nr 1) dostajemy zestaw (zdjęcie nr 2):
  • płytkę konwertera
  • kabelek do podłączenia zasilania
  • kabelek zakończony z jednej strony wtyczką pasującą do złącza w płytce do podłączenia sygnałów RGB
  • drugi kabelek zakończony dwiema identycznymi wtyczkami pasującymi do sąsiedniego gniazda (w zasadzie nie wiem do czego może się przydać)
Konwerter wymaga solidnego zasilacza 5V DC. Na pudełku jest napisane 5V@2A co może być bliskie prawdy, bo na zasilaczu 1A konwerter w ogóle nie startuje. W związku z tym dołączony kabelek zasilający wygląda dosyć mizernie jak na 2A, które mają nim popłynąć. Na szczęście płytka posiada również zamontowane gniazdo do bezpośredniego podłączenia zasilacza.
Podłączamy zasilanie, monitor i sygnał RGB (zdjęcie nr 3). W moim egzemplarzu są zamontowane dwa gniazda VGA OUT. Na obu gniazdach jest ten sam sygnał.
Kabelek przeznaczony do podłączenia sygnałów RGB posiada odpowiednie kolory, więc trudno pomylić:
  • czerwony - sygnał R - pin 15 SCART
  • zielony - sygnał G - pin 11 SCART
  • niebieski - sygnał B - pin 7 SCART
  • szary - sygnał SYNC/HSYNC - pin 16 SCART
  • zółty - sygnał VSYNC - tym razem się nie przyda :)
  • czarny - masa - piny 5,9,13,18 SCART
Z pośpiechu, braku pod ręką kabelków luzem oraz zwykłego lenistwa masę podłączyłem tylko do pinu 18 (zdjęcie nr 4), ale do pierwszych testów w zupełności wystarczyło. Prawdopodobnie z tej okazji od czasu do czasu przemykały przez ekran jakieś nieproszone piksele :)
Jako że całość została zmontowana na szybko na pająka, jako źródło sygnału posłużył Sam Coupe - jedyny naturalnie obdarzony złączem RGB, co by nie poszerzać pajęczyny grożącej piękną katastrofą.

Efekt widać na ostatnim zdjęciu. W wolnej chwili opiszę jeszcze jak do niego dojść bez zbędnego stresu :)
« Ostatnia zmiana: 2012.04.20, 19:32:02 wysłana przez pear »
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #28 dnia: 2012.04.20, 21:04:42 »
To teraz trochę o konfiguracji. Przepraszam za jakość zdjęć, ale monitor stoi przy oknie w związku z czym wszystkie zdjęcia są pod światło.

Po uruchomieniu oczom naszym ukazuje się logo producenta :) (zdjęcie nr 1) Jeśli jest to pierwsze uruchomienie, to kolejne co zobaczymy będzie to coś (zdjęcie nr 2).
Korzystając z klawiszy UP, DOWN, MENU na płytce konwertera wybieramy 4 i tam znajdujemy jedyny aktualnie zrozumiały tekst "English" (zdjęcie nr 3).
Wybieramy 1 naciskamy MENU. Dalej jest już łatwiej (zdjęcie nr 4).
Po wyłączeniu zasilania i ponownym włączeniu ustawienia są pamiętane, chociaż kilka razy zdarzyło mi się znów zobaczyć menu po chińsku.

Na kolejnych zdjęciach wszystkie dostępne ustawienia.
W Display (zdjęcie nr 5) do wyboru 4 tryby graficzne. Niestety tryb 1368x768 nie działa, a przynajmniej na moim monitorze LG W2452T mam informację, że tak naprawdę to jest 1024x768.
We wszystkich trybach odświeżanie ekranu 60Hz.

Geometry (zdjęcie nr 6) pozwala ustawić położenie i rozmiar wyświetlanego obrazu na ekranie oraz poziomy sygnałów synchronizacji.

Picture (zdjęcie nr 7) pozwala dobrać parametry obrazu: jasność (0..100), kontrast (0..100), nasycenie (0..100) oraz ostrość (0..10).
W razie problemów z kolorami na płytce są jeszcze 3 potencjometry PR1..PR3, którymi można skorygować balans - domyślnie wszystkie skręcone na maksimum.

Na płytce jest jeszcze jeden klawisz oznaczony SW. Służy do wyboru źródła sygnału. Wciskamy go tyle razy, aż u góry ekranu pokaże się RGBS.
Do wyboru są jeszcze RGBHV (VGA/CGA/EGA) oraz YPbPr (te żółte chinche na płytce).
« Ostatnia zmiana: 2012.04.20, 21:12:29 wysłana przez pear »
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #29 dnia: 2012.04.20, 21:07:35 »
I na koniec dwa zdjęcia obrazów z Tetrisa i Pacmana co akurat były pod ręką.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D