Autor Wątek: Monitor do Spectruma  (Przeczytany 37521 razy)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #30 dnia: 2012.04.21, 13:39:36 »
jako źródło sygnału posłużył Sam Coupe


Drobny offtop - widzę, że rośnie na Forum liczba użytkowników i osób zainteresowanych SAMem.
Można by zacząć powoli myśleć o zrobieniu jakiegoś dema, skoro jest tu tylu Znawców. :)


Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #31 dnia: 2014.11.30, 17:35:48 »
Właśnie zamówiłem konwerter GBS-8200 z jednym wyjściem VGA. Będę testował z moim klonem "Bajt". Swoją drogą znalazłem ciekawy temat na zx.pk.ru o tych chińskich konwerterach serii GBS - Китайский универсальный конвертер видео. W temacie można dowiedzieć się iż wiele wschodnich klonów ZX działa z wersją GBS-8200, niektóre wymagają rezystora na synchronizacji: ДельтаС-48К, Специалист-М, Орион, ПК Дуэт
Z konwerterem działają również różne wersje ZX Spectrum: ZX Spectrum +2, +2 YT
Na znanym portalu aukcyjnym gościu sprzedaje ZX +2B i też widać na zdjęciach iż używa tego konwertera.
W temacie można znaleźć też opis jak zrzucić firmware konwertera GBS-8200 a także gotowy plik binarny - gbs8200_firmware.rar. Inną ciekawostką są 2 ciekawe kody BASIC'a do testu BORDER'a :-) (w załączniku pliki TAP) - przydadzą się do testów :-)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #32 dnia: 2014.11.30, 19:44:32 »
Ja od 7 lat mam i używam sporadycznie takiego konwertera, ale jednak żaden konwerter nie daje pełni szczęścia - w końcu kupiłem monitor w tunerem TV i wejściem euro. Jakość obrazu jest znacznie lepsza.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #33 dnia: 2014.11.30, 20:54:21 »
Jeszcze ZX Spectrum +3 i GBS-8200 do kolekcji  :)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #34 dnia: 2014.11.30, 21:34:45 »
Jeszcze ZX Spectrum +3 i GBS-8200 do kolekcji  :)

A nawet +3e :D

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #35 dnia: 2014.11.30, 21:44:39 »
Znalazłem też ZX Spectrum 128 i GBS-8200
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #36 dnia: 2014.11.30, 21:48:21 »
Znalazłem też ZX Spectrum 128 i GBS-8200

Mocno śnieży, ale to chyba wina 128k, a nie konwertera.

Jenot

  • **
  • Wiadomości: 51
  • Miejsce pobytu:
    Chełm
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #37 dnia: 2014.11.30, 22:07:38 »
Mocno śnieży, ale to chyba wina 128k, a nie konwertera.

To akurat wina konwertera - taka uroda GBS. Można to śnieżenie ograniczyć ustawieniami ale całkowicie się wyeliminować nie da.
ZX Spectrum +3, DivIDE 2k14/esxdos, Commodore 1084S

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #38 dnia: 2014.11.30, 22:39:19 »
To jakaś lipa zatem. Mój nie śnieży, choć jest stary...

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #39 dnia: 2014.12.05, 13:56:22 »
Dzisiaj przyszła mi przesyłka, właśnie testuję urządzenie GBS 8200 V4.0 2014.06.09 z klonem "Bajt" i monitorem VGA CRT Samsung SyncMaster 795DF. Komputer podłączyłem oczywiście na razie bez sygnału BRIGHT z wykorzystaniem dołączonego kabelka do złącza P11 za pomocą rezystorów 150om na RGB i Sync - R'1' G'2' B'3' S'4' GND'8' bez żółtego kabelka. Po włączeniu wszystkiego obraz od razu się pojawił i działa w każdej z dostępnych rozdzielczości :-)

Mój monitor ma możliwość podglądu częstotliwości pionowej i poziomej w menu. Zanim podłączyłem komputer sprawdziłem częstotliwości z samym monitorem VGA:
  • 640x480 31.4k / 60Hz NN (4:3)
  • 800x600 37.8k / 60Hz NN (4:3)
  • 1024x768 48.3k / 60Hz NN (4:3)
  • 1360x768 47.7k / 60Hz PP (16:9)

Urządzenie ma 3 źródła sygnału: RGBS, RGBHV i YPBPR. Po podłączeniu komputera jak wyżej trzeba wybrać źródło RGBS za pomocą przycisku SW

Kwestia jakości

Ponieważ mój klon ma ciągle jakiś problem z zakłóceniami o czym założyłem wątek na tym forum nie jestem pewien czy ma to jakiś wpływ na jakość obrazu na monitorze VGA. Oto wnioski przy rozdzielczości 1024x768:
  • przy domyślnych ustawieniach urządzenia na ekranie da się zauważyć jakieś drobne białe kropki które pojawiają się losowo w różnych miejscach ale tylko gdy ekran jest kolorowy. Przy statycznym obrazie od razu po włączeniu komputera (BORDER 7: PAPER 7) kropek nie ma. Jeśli ustawimy Sharpness na 00 to kropek praktycznie nie widać również na kolorach ale wtedy jest trochę słaba ostrość. Najlepiej ustawić chyba na 01 (skala 00-10 default 05)
  • przy zmianie rozdzielczości ekran ma właściwe proporcje ale trzeba koniecznie wyjść z menu za pomocą OK i Exit, w przeciwnym wypadku po zniknięciu menu obraz na ekranie zostaje wyświetlony nieprawidłowo - przesunięcia albo nie wyśrodkowany
To na razie tyle testów. Być może rezystory można wyrzucić lub po dołączeniu BRIGHT obraz byłby bez tych kropek (rezystor dałem też na synchronizacji). W sumie to konwerter działa - mam obraz z "Bajta" na monitorze VGA, nie ma problemów z synchronizacją i proporcjami 4:3. Aha, zasilacz podłączyłem zewnętrzny 5V 2A, plus w środku +)- może to wina zasilacza? Na urządzeniu na PCB pisze iż można podłączyć zasilacz 5-12V

Są jeszcze złącza P3 i P10 oraz wejścia innej synchronizacji - oddzielnie pionowa i pozioma. Ciekawe jakby zapodać sygnały synchronizacji H i V bezpośrednio z Bajta z chipu DD13 z pinów 9 i 10 - tak mi poradził Prusak:
Cytuj
This device requires a separate clock signal - H.Sync and V.Sync.
In computer Byte These signals can try to take from pins 9 and 10 of chip DD13.
« Ostatnia zmiana: 2014.12.05, 15:05:41 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #40 dnia: 2014.12.05, 14:57:12 »
Pobawiłem się ustawieniami przy tym samym sposobie podłączenia komputera i doszedłem do wniosku iż obraz jest najlepszej jakości w rozdzielczości 640x480 - wówczas tych kropek nie ma nawet przy Sharpness 05 :-). Kropki trochę widać na czarnym ekranie ale to naprawdę tylko trochę. Przy innych kolorach kropek niet :-) - testuję grę Brain Sport z BORDER 5 i obraz jest cacy :-). W załączniku kilka zdjęć. Uważam iż spokojnie można używać tego konwertera.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #41 dnia: 2014.12.05, 19:36:38 »
Posiedziałem kilka godzin w necie i znalazłem bardzo ciekawe informacje na temat konwerterów serii GBS-82xx :-) i między innymi jak poprawić jakość obrazu wyjściowego. Po pierwsze to podobno w konwerterach tych są zastosowane niskiej jakości kondensatory 'Chong' i wymiana wszystkich poprawia jakość obrazu o jakieś 5%. Po drugie konwerter wymaga porządnego zasilania i podobno jeden gość uzyskał lepszy obraz gdy zmienił zasilacz 5V 2A zastosowany początkowo, na mocniejszy 5V 2.5A. Co do białych kropek to faktycznie problem istnieje i jest na to kompletne rozwiązanie - trzeba przeciąć jedną ścieżkę na PCB, wlutować tam rezystor 49.9om, do niego kawałek kabelka i kondensator 12pf do rezystora C21 - podobno pomaga jak ręką odjął :-).

Z tematu Improving GBS-8200 Scart RGB-to-VGA output: Mod-Guide na forum The Iso Zone wszystkiego można się dowiedzieć. W punkcie 2 pisze o wymianie zasilacza, w punkcie 3 o wymianie kondensatorów. Dowiemy się też jak zrobić rozdzielacz sygnału synchronizacji Composite Sync na H i V oraz jak do GBS dodać wejście SCART potrzebne do podłączenia niektórych konsol.

Tutaj > Link < kompletna solucja na eliminację białych kropek:
Cytuj
"The SDRAM interface from the TV5725 scaler chip on the board has no damping resistors in the clock & control lines
and fails to calibrate the timing of the interface properly as a result. It is marginal and causes bad screen refresh data.
As such it took some time to track this down as the cause.

Ja na razie wstrzymam się z tymi modami bo jak wcześniej napisałem zadowalający obraz jest przy 640x480, ale dobrze wiedzieć na przyszłość co i jak :-)
« Ostatnia zmiana: 2014.12.05, 19:55:41 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #42 dnia: 2014.12.05, 19:56:31 »
trzeba przeciąć jedną ścieżkę na PCB, wlutować tam rezystor 49.9om

Wow... 49,9 oma? Daj znać, jak taki znajdziesz :)


Cytuj
Obrazki:

Zaszalałeś. Strona otwiera mi się ponad 2 minuty, bo władowałeś około 8 MB w obrazkach na bardzo wolnym serwerze ;)
EDIT: dzięki za ich zdjęcie i zmniejszenie :)

Cytuj
Z forum dowiemy się też jak zrobić rozdzielacz sygnału synchronizacji Composite Sync na H i V oraz jak do GBS dodać wejście SCART potrzebne do podłączenia niektórych konsol.

O, ciekawostka (to drugie, bo rozdzielenie synchronizacji jest dość trywialne).
Ja mam podobny konwerter, ale właśnie bez wejścia RGB, to może uda mi się dorobić :)

Cytuj
Ja na razie wstrzymam się z tymi modami bo jak wcześniej napisałem zadowalający obraz jest przy 640x480, ale dobrze wiedzieć na przyszłość co i jak :-)

U mnie podobnie - na 640x480 są najlepsze kolory i najostrzejsze kontury. I to przy 60 Hz, bo jak zwiększam, to obraz się robi brzydszy.
« Ostatnia zmiana: 2014.12.05, 20:03:42 wysłana przez trojacek »

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #43 dnia: 2014.12.05, 20:07:00 »
Wow... 49,9 oma? Daj znać, jak taki znajdziesz :)
Pewnie i 50om będzie dobrze :-) ale nie sprawdzałem tego.
Zaszalałeś. Strona otwiera mi się ponad 2 minuty, bo władowałeś około 8 MB w obrazkach na bardzo wolnym serwerze ;)
Już poprawiłem, pomniejszyłem źródłowe obrazki i wstawiłem na speccy.pl. Wszystkie 3 mają teraz razem 1.77MB :-)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Monitor do Spectruma
« Odpowiedź #44 dnia: 2014.12.05, 20:18:49 »
Mój konwerter nie ma w środku złączek...
Smuteczek :(
Gdzie najtaniej można kupić ten GBS-82xx?

OK, znalazłem na Ali za 22,86 USD z darmową wysyłką. Ale w sumie to już mi go nie potrzeba, chyba czas przyhamować ze spełnianiem zachcianek ;)
« Ostatnia zmiana: 2014.12.05, 22:00:13 wysłana przez trojacek »