Autor Wątek: "Gry, użytki - co dla Ciebie ?" - film dokumentalny o giełdach komputerowych  (Przeczytany 15771 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
A kto to jest Kicia albo Bill ?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Tacy tam... ziomale z giełdy :P

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
To ludzie od "dystrybucji" oprogramowania w dawnych czasach na ZX-a.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Mnie się bardzo podobało szczególnie część dotycząca początków bo na Grzybowskiej byłem  dopiero
za czasów PC kupując monitor kolorowy przy okazji co miesięcznego odwiedzania giełdy elektronicznej na Wolumenie.
Wcześniej dostęp do softu na spectrum miałem w takiej zaprzyjaźnionej firmie co ZX się zajmowali w mojej prowincji ,
mieli tego sporo a ja miałem u nich plus bo kiedyś przyszedłem po pomoc z moim zmajstrowanym spectrumem...
Póżniej to czasy wyjazdów do Wrocławia na Robotniczą i tam była elektronika , komputery i giełda softu w jednym miejscu.
Pamiętam tam jeden nalot na giełdę wszyscy gdzieś czmychnęli została masa softu na CD-kach,
jak policja to spakowała chyba  w jedną nyskę się nie mieściło a po 2 godzinach handlowcy wrócili z nowym towarem....
chociaż wcześniej we Wrocku pamiętam chyba była też na jakiejś politechnice na zewnątrz elektronika, trochę softu
kupiłem DIABLO to był czas i w domu granie nocami na DX2/66
Wielki Szacun PANOWIE...
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Byłem zarówno userem jak i sprzedajacym na giełdzie w lbn wiec wiem cos o tym. Film super i wielki szacun za podjęcie tego tematu.

Zastanawiam sie tylko czego nie ma w nim zadnych materialow filmowych z dawnych gield. Czyzby nikomu sie nic nie zachowało? Wtedy byly juz kasety vhs i kamery vhs wiec ktos nagrywał. Z lbn byl filmik z dzialania gieldy i nawet ja mialem ale nie moge do dzis odnaleźć.

Poprawka bo jeszcze raz obejrzalem i jednak kawalek filmu sie znalazł:)
« Ostatnia zmiana: 2018.12.11, 19:05:01 wysłana przez JacekPodolski_jack »
moje marzenie: Timex 2048 128K

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Po YT krążą jakieś kroniki filmowe ze scenkami z giełdy.
Np tu chłopaki młodziaki chociaż są mało rzetelni to znaleźli parę takich scenek.
https://www.youtube.com/watch?v=YcHL0Ftu6L4
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
A w jednej  że scenek sprzęt rodzimego producenta dóbr wszelkich...
Dla mnie program ok. Muszę sprawdzić czy mam dostęp
Do tego kanału w mojej ofercie z anteny

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Obejrzałem, wielki szacun dla autorów, fajnie powspominać... I dodam też coś od siebie.
Było tam powiedziane, że mniej popularnych komputerów, typu np. SAM Coupe, tam nie było (chyba dotyczyło to Gdańska). To ja powiem, że ze swoim SAMem siedziałem parę razy na giełdzie w Białymstoku :) Aż mnie ciekawi, czy byłem jedynym w skali kraju. Niestety nic na SAMa nie sprzedałem, tyko trochę rzeczy z ZX Spectrum, którego też było tam mało (jeden?), więc szybko dałem sobie spokój. Jedynym innym znanym mi posiadaczem SAMa w Białymstoku był mój kolega z klasy, więc do wymiany oprogramowania nie potrzebowaliśmy giełdy.
Parę razy jeździłem na Grzybowską z nadzieją, że w końcu jakiś SAM się pojawi, jednak nigdy na żadnego nie trafiłem. Żeby nie wracać z niczym, zawsze przywoziłem jakieś nowe dema na Spectrum (już wtedy miałem podłączony AY do swojego SAMa). Mój jedyny akcent SAMowy z Grzybowskiej - raz widziałem tam BZYKa, późniejszego autora ProTrackera na SAMa. Wtedy znany był głównie z Sound Trackera na Spectrum.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
SamCoupe bywał na Grzybowskiej na bank (tak bliżej początku lat 90tych) - tym bardziej że Bajtek go "lansował" - sam go kiedyś oglądałem, ale to już był czas, że siedziałem albo już albo za moment w PCtach.
dużo sprzętu mało czasu.

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Potwierdzam, było nawet stoisko, gdzie co tydzień stał - zainteresowania brak.
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
SAM Coupé był po prostu drogi, za drogi. Kosztował chyba więcej niż 2x Spectrum Plus, i nie wiadomo było, jaka będzie jego przyszłość - czy się przyjmie, czy ktoś na to będzie coś tworzył?
Kto w tamtych czasach inwestowałby spore wówczas pieniądze? Tylko ten, komu naprawdę zbywało...

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Ja bym powiedział, że ze względu na wbudowaną stację dyskietek lepsze byłoby porównanie ceny SAMa do Spectrum +3 albo kompletu Spectrum + i np. FDD 3000. Wtedy już nie wychodzi chyba tak drogo? Bo zawsze można powiedzieć, że za jednego SAMa dałoby się kupić 5x ZX 81, ale chyba nie w tym rzecz ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Trzeba jednak na to patrzeć przez pryzmat ówczesnego polskiego portfela. Myślę, że +3 sprzedało się w Polsce bardzo mało, wręcz symbolicznie, bo jednak najchętniej kupowane modele to były gumiak i plus. Nie przypominam sobie, żeby jakiekolwiek 128k pojawiły się w Baltonie czy Peweksie, no ale pamięć zawodzi, może ktoś widział.
Po latach trudno też już porównać ceny, zwłaszcza, że po PRL-u odziedziczyliśmy dwa systemy monetarne (a tak naprawdę trzy - złotówki, bony i dolary). Takie też były ceny w poszczególnych sklepach.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!


Ceny komputerów styczeń 1991 rok. Sklep Bajtka. Ceny w tys. złotych. https://www.dobreprogramy.pl/macminik/SAM-Coupe-Super-Spectrum,58912.html

jeżeli te ceny są prawdziwe, to nie dziwne, że nie miało to racji bytu.

BTW lutowy Bajtek miał cenę 7600 zł.
« Ostatnia zmiana: 2018.12.13, 00:29:13 wysłana przez tooloud »
dużo sprzętu mało czasu.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Jeden SAM Coupé = dwa i pół toastracka...
No to chyba nadal jest taka proporcja, albo nawet jeszcze większa dysproporcja ;)