Autor Wątek: Wydruki z drukarki wierszowej Odry - do formy cyfrowej  (Przeczytany 1579 razy)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Na razie czysto teoretycznie bo nie wiem czy właściciel się zgodzi.
Ale jaki jest najtańszy sposób i w miarę skuteczny skopiowania wydruków z Odry(wydruki programów zrzuconych z taśmy, w czasach kiedy trzeba było oszczędzać taśmy) na postać cyfrową(tak np. żeby użyć ich z emulatorem)? Może są jakieś firmy które się tym zajmują/zajmowały i nie są to jakieś "astronomiczne" koszty?

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Wydruki z drukarki wierszowej Odry - do formy cyfrowej
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.01.29, 15:56:41 »
w katowickim muzeum tego nie ogarną?
dużo sprzętu mało czasu.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Wydruki z drukarki wierszowej Odry - do formy cyfrowej
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.01.29, 16:25:43 »
... to nie jest trywialny temat i moim zdaniem mówimy przynajmniej o dwóch fazach:

a) digitalizacja dokumentów papierowych wraz z OCR
b) weryfikacja poprawności tego procesu na środowisku docelowym

Jak pierwsza część jest stosunkowo łatwa do ogarnięcia (mając dużo wolnego czasu - samemu / zasypując brak czasu walutą - korzystając z usług firm trzecich), to o drugą musiałbym zapytać kolegów w Muzeum. Widziałem dedykowane stacje z emulatorami - jednak na jakim poziomie one działają i jakie wspierają komponenty - nie mam pojęcia.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Wydruki z drukarki wierszowej Odry - do formy cyfrowej
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.01.30, 00:49:03 »
Z autopsji, gdy bawilem sie troche Eliottem 903 nauczylem sie jednego. Jesli chodzi o czytnik do tasm to jesli nie jest juz gotowy, to dosc latwo mozna go zaadaptowac, zeby to, co przeczyta z tasmy perforowanej z drugiej strony wyplul w powtaci ciagu bajtow przez np rs232.

Wiem, bo u nas techncy czesto laduja programy przepuczszczajac tasme przez czytnik; ktory nie jest podpiety do niczego tylko dla widowiska, a w miedzyczasie program faktycznie laduje sie z karty sd przez jakies arduino albo raspberry pi.

Eliott 803 ma tez podpiety ploter, na ktorym sam komputer uzywajac silnikow krokowych odgrywa proste melodyjki, ale to inna historia :)