Autor Wątek: Moje szafowe znaleziska - Zielonka i Yarek - interface  (Przeczytany 3474 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
W trakcie porządkowania jednej z półek w szafie, znalazłem w głębinach takie "udziwnienia" do ZX-a.
Jedno, to tzw. ZIelonka (ja to tak nazywam, bo taki producent jest podany), drugie zaś, to - prawdopodobnie - interface do joystick-a montowany pod Z80 podpisany Yarek 2001. Co do Zielonki, to uleciała zawartość EPROM-a. Po podłączeniu i włączeniu bocznego przełącznika, pięknie wyłącza ROM ZX-a, wyświetlając czarne, pionowe paski.

Yarkowego na razie nie podłączałem. Muszę ustalić, gdzie przód a gdzie tył. Czyli 1-szą nogę.

Moje pytanie, czy ktoś miał do czynienia z w/w interface. Szukam wsadu do "Zielonkowego" EPROM-a. Co do Yarkowego, to szukam jakiegoś opisu, choć znając życie, to możliwe, ze jestem jedynym posiadaczem czegoś takiego.

Czy ktokolwiek kojarzy takie interface ?.
« Ostatnia zmiana: 2015.10.26, 11:10:04 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Moje szafowe znaleziska - Zielonka i Yarek - interface
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.10.26, 10:40:20 »
Co do Zielonki, to uleciała zawartość EPROM-a. Po podłączeniu i włączeniu bocznego przełącznika, pięknie wyłącza ROM ZX-a, wyświetlając czarne, pionowe paski.

Ja bym po prostu wysłał list pod ten adres z płytki z pytaniem, czy mają gdzieś może zawartość EPROM-a ;)
To jakiś chałupniczy warsztat robił, prawdopodobnie w garażu/piwnicy/na strychu i gość dalej tam mieszka :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Moje szafowe znaleziska - Zielonka i Yarek - interface
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.10.26, 11:08:37 »
Trojacku, zlituj się. Gość nie mieszka przecież w Skrytce pocztowej  9/2 :D
No chyba, że jest jakimś pocztowym gnomem  ;D
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Moje szafowe znaleziska - Zielonka i Yarek - interface
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.10.26, 11:30:19 »
Ale listy na skrytkę pocztową jak najbardziej dochodzą :) Dlatego zasugerowałem wysłanie listu.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Moje szafowe znaleziska - Zielonka i Yarek - interface
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.10.26, 11:40:53 »
Czy ktokolwiek kojarzy takie interface ?.

No właśnie, co to za "zielonkowy" interface? :)
Moim zdaniem jest to Masterface, tylko na fotkach nie widać przycisku NMI (może się "odpruł"?).
Jeśli tak, to wkład do EPROM gdzieś powinienem mieć, i pewnie nie tylko ja, bo przez jakiś czas był to bardzo popularny interfejs.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Moje szafowe znaleziska - Zielonka i Yarek - interface
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.10.26, 12:32:45 »
To właśnie było coś a`la Masterface.
Z tego co pamiętam, był przycisk NMI (niestety zostały się kabelki). Po jego naciśnięciu, na borderze były różnokolorowe paski. Wciśnięcie klawiszy od 1 do 5 dawało różne wyniki. Np. wyjscie do BASIC-a z zachowaniem pamięci, zgrywanie pamięci na taśmę (dwa bloki po ok 20kb i jeden 6912, z czego część wchodziła w pamięć ekranu jako sieczka), wydruk na drukarce. Tyle pamiętam.

Jak Masz jakiś wsad, to daj jako załącznik. Zaprogramuję EPROM-a i zobaczę, co z tego wyjdzie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Moje szafowe znaleziska - Zielonka i Yarek - interface
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.10.26, 13:02:23 »
Tak w ogóle:

http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1454.15.html

Wsad mam w formie fizycznego EPROM-a ;). Chyba, że uda mi się odnaleźć dyskietki z czasów, kiedy to zaprogramowałem.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Moje szafowe znaleziska - Zielonka i Yarek - interface
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.10.26, 13:18:58 »
O, tego nie widziałem, że taki temat jest na forum. Dobra, wsad sobie skombinuję. Poeksperymentuję i zobaczę, do czego to się jeszcze nada.

No i faktycznie, moja stara głowa sobie przypomniała. Jest to TURBO interface Zielonka :)
Programy wczytywały się dwa razy szybciej po włączeniu przełącznika.

W dziedzinie interface-a Yarka, to chyba jestem jedynym posiadaczem. Zamontuję sobie do któregoś ZX +, będę miał Kempstona (tak wywnioskowałem po scalakach znajdujących się na nim).
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma