Autor Wątek: Pliki .$B  (Przeczytany 5789 razy)

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Pliki .$B
« dnia: 2013.12.20, 11:28:34 »
Jak "ugryźć" pliki w formacie .$B ?
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Pliki .$B
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.12.20, 13:31:56 »
To są pliki hobeta, pojedyńcze pliki danych w TR-DOS. Widzę że ZX-Blockutils je obsługuje.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Pliki .$B
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.12.20, 19:20:28 »
Mogę polecić emulator EmuZWin. Jak się akurat nie wywali z błędem (bo ma niestety sporo bugów) to ma dużo ciekawych i użytecznych opcji.

Jedną z nich jest Disk Browster - można sobie zobaczyć w trybie okienkowym obraz dysku tr-dos czyli pliki, zajęte sektory itp. Można też w tym miejscu takie pliki .$B exportować i importować na taki dysk.

Sam plik .$b sensu za bardzo nie ma. Raczej nic go bezpośrednio nie otworzy. Można o nim myśleć jak o odpowiedniku bloku na taśmie. Programy zwykle składają się z kilku takich bloków i dopiero wtedy działają.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Pliki .$B
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.12.24, 12:42:46 »
Do wszelkiego typu operacji na plikach TR-DOS (.TRD / .SCL / hobeta) polecam programik AMD copier. Wymaga DOS'a, ale hula też pod W95/W98 i widzę, że pod WXP również (nie wiem jak pójdzie z prawdziwą dyskietką pod tym ostatnim). Myślę, że zwolennicy Linuxa poradzą sobie również z jego uruchomieniem.
Swego czasu składałem pliki hobeta w obrazy dyskietek .SCL / .TRD i nie natrafiłem na jakikolwiek problem. W podobny sposób można wyodrębniać pojedyncze pliki z obrazów dyskietek.
Jest jeszcze Spectrum Navigator, ale z nim wiele doświadczeń nie mam. Oba programy w załącznikach.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...