Autor Wątek: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko  (Przeczytany 6299 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« dnia: 2019.09.03, 16:27:01 »
Właśnie się zabrałem za składanie tego cuda, bo już leży mnie trochę czasu puste PCB ;)
I muszę przyznać że ja to mam farta, bo mój "nowy" programator niby obsługuje oba programowalne układy z tego projektu, ale akurat ich algorytmy są walnięte w jego sofcie :-X
GAL'a 22V10 w końcu musiałem zaprogramować na innym programatorze, i przy okazji wyszło że pożyczony Labtool48 też ma coś nie tak w bibliotece z układem AMD PALCE22V10H.

PICka po nieudanym boju z MPLAB'em (okazało się że mój programator jest za stary na tego proca) :-[ w końcu zaprogramowałem zwykłym tanim programatorem JDM za 15PLN przy pomocy programu PICpgm ze stronki http://picpgm.picprojects.net/download.html
Program ten obsługuje też częściowo (zabawkowy) programator WILLEM w przypadku układów PIC.

Ostatnio chyba Zaxon walczył z programowaniem takiego PIC-a i w końcu sam sobie zbudował programator, chyba na porcie joysticka w Atari, jeśli mnie pamięć nie myli :)
Swoją drogą co takiego magicznego jest w tym PIC-u, czego nie ma w starszych, za to znacznie bardziej popularniejszych i obsługiwanych przez wiele programatorów? Ostatnio potrzebowałem do projektu 16F628, można to zaprogramować i TL866, i G540, pewnie również kosztującymi paręnaście zł PICKitami lub niewiele droższymi EZ20xx (no i LT48, ale to nie ta sama półka cenowa jednak).

Cytuj
AMD PALCE22V10H.

Madko... Gdzieś Ty to wygrzebał? Nie było jakichś normalniejszych, Lattice, Atmel?


Cytuj
w końcu zaprogramowałem zwykłym tanim programatorem JDM za 15PLN

Urzekła mnie Twoja historia, więc poszperałem, co to ten JDM. I jakież było moje zdziwienie, że... mam taki programator od jakichś 15 lat (czyli pewnie jakąś starą wersję). Kupiłem go kiedyś jako programator do EEPROM-ów. Aż spojrzę, co to cudo obsłuży, może się kiedyś awaryjnie przydać - bo nie każdy jest Zaxonem w swoim domu!
« Ostatnia zmiana: 2019.09.03, 20:39:13 wysłana przez trojacek »

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.09.03, 16:36:45 »
Yop, na pająka zmajstrowałem Joy2pic, https://ataribits.weebly.com/joy2pic.html ale ja miałem gotowy ATR z wsadem ;) I pica 16f1847
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.09.03, 17:31:23 »
Z Doswiadczenia na ta chwile PicKit3 jeszcze mieli wszystkie PICe. Testowalem na PIC10, PIC12, PIC16 PIC18 PIC24 i PIC32. PicKit4 jest montowany juz ponoc na PICe i AVRy ale nie testowalem.



damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.09.03, 20:04:10 »
Ale jak ktoś ma jeszcze PicKit2 to już sobie nie zaprogramuje PICka do tego projektu, bo jest jasny komunikat w MPLABie że "device unsupported".  >:(
Ale z JDM też bywają przygody, bo mi dopiero na drugim kompie programator zobaczył proca, lepiej zadziałał starszy model komputera z Windows XP i poprawnymi poziomami napięć na porcie szeregowym.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.09.03, 20:23:45 »
No, dlatego ja mam Pentium 600 z win 98 i XP z radiologi z jakiegoś francuskiego szpitala  jako programator ostatniej szansy  :D

Ostatnio tak walczyłem z Attiny 2313A ,  2 programatory na USB nie dały im rady.Atmel studio , kilka wersji, jakieś inne wynalazki też padły.  Wściekłem sie w końcu wyciągnałem pentiuma, win XP , LPT,  Wtyk DB25 , pare rezystorów , 30 cm drutu , Pony Prog i Attiny poprogramowane aż miło.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.09.03, 20:36:50 »
Ogólnie do zabaw z programatorami polecam kupić na wiadomym portalu "thin clienta", upewniając się, że ma on LPT i RS232. To maleńki komputerek, z kawałkiem flasha jako dysk twardy i zwykle jakimś starszym (i lekkim) Windows. Mam takie pudełeczko firmy HP, ma wszystko co trzeba. Na szczęście z większością urządzeń na LPT i RS232 radzi sobie moja stacja dokująca do Thinkpada, ale gdyby coś zawiodło, to mam tego małego HP :)
« Ostatnia zmiana: 2019.09.03, 20:51:48 wysłana przez trojacek »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.09.03, 20:59:00 »
@trojacek
AMD PALCE22V10H ale też i inne PALCE zostały mi z jakiegoś bardzo starego projektu.
Generalnie niewiele programatorów to obsługuje ... mój nowy już nie (robi tylko Lattice), ale LT48 powinien tylko mój soft ma jakiś feler (a nowszy jest dodatkowo płatny), jednak ALL-07 bezproblemowo je robi.

JDM były w kilku wersjach, potrzeba takiej z dwiema podstawkami 8pin pod E2PROMy i 18pin pod PICe.
Ale widziałem że nadal można je czasem kupić w necie.
Ja go mam jeszcze z czasów kiedy programowało się nim zamienniki kart do dekoderów TV SAT oparte o PIC16F84A ;)
Jednak tutaj kluczem do sukcesu jest soft PICpgm z mojego linku i odpowiednio dobrany starszy komputer.

W załączniku uniwersalny projekt JDM z AVT, tylko soft ... w tzw międzyczasie pojawił się już nieco lepszy PICpgm.
« Ostatnia zmiana: 2019.09.03, 21:20:21 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.09.03, 21:12:58 »
JDM ;) Radia sie dekodowało....khym khym ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.09.03, 21:33:20 »
No właśnie, 4-pinowe EEPROM-y 24xx :) Po to kupiłem ten programatorek.
Żeby nie było - reperowałem własne radio!

A propos programowania PIC-ów i innych kości, stworzyłem kiedyś wątek porównujący TL866SC i G540. I nijak nie mogę go odnaleźć... A właśnie oba te programatory obsługują niektóre z PIC-ów serii 16 i 18. Pomocy? ;)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.09.03, 21:47:30 »
16F czymś takim programuję:
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.09.03, 21:52:41 »
No ja mam właśnie ten i okazał się lepszy niż programatory za xKPLN ...  ;D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.09.03, 22:06:07 »
Mam identyczny :)

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.09.04, 05:36:25 »
Witam
JDM to mój pierwszy zbudowany programator własnoręcznie w czasach kiedy można było do cyfry + używać kart innych niż oryginalne, a potem był IC prog i kilka innych (willem prog).
Teraz używam tl866 i pickit3.

Pozdrawiam

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.09.04, 11:50:15 »
Czasami proste programatory okazują się najskuteczniejsze.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czym i jak programować PIC-e i nie tylko
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.09.04, 12:13:40 »
Jak pisalem PicKit 3 dziala z kazdym PICem, kosztuje tylko pare zlotych i nie trzeba wyjmowac PICa z ukladu, zeby go na szybko przeprogramowac, lub wrzucic mu update. Prawie wszystkie moje plytki na PICach maja gniazdo ISCP w razie gdyby pojawil sie update na szybko :)