Autor Wątek: Jupiter ACE - replika  (Przeczytany 93893 razy)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #135 dnia: 2019.03.19, 14:53:17 »
Jaki Bajzel ?

Ja tam widze, ze na tym biurku wszystko jest w porzadku i bardzo artystycznie poukladane :)

Czy Ty wiesz ile czasu zajmuje, zeby to tak ladnie poukladac ?

Ps. Podoba mi sie jaki czysty jest obraz na monitorku.





damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #136 dnia: 2019.03.19, 15:09:18 »
Generalnie to bardziej preferuję ład witalny niż geometryczny ;)

A tak poważnie to szybciej bałaganię niż sprzątam zwłaszcza kiedy robię kilka rzeczy na raz ...bo jeszcze do wczoraj testowałem stacje do Opusa na tym biurku, a bajzel pozostał po montażu Jupitera, bo większość jego elementów miałem z wylutu.
« Ostatnia zmiana: 2019.03.19, 15:54:14 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #137 dnia: 2019.03.20, 20:50:52 »
Można by też dorobić adaptery do starej płyty pod nowszy jeden EPROM i pod 3xRAM np. 6116.
Niby 6116 też nie żadna nowość, ale przynajmniej CMOS i znacznie mniej prądu potrzebuje.

Przy okazji zapytam...
Na stonie http://www.jupiter-ace.co.uk/ace_hardware.html znalazłem jakieś rozszerzenia video, przystawki typu "Greyscale" i "Color".
Czy ktoś ma jakąś wiedzę czy to jest jakoś sensownie oprogramowane, czy to bardziej egzotyczne wynalazki ?

Widziałem tam też jakieś adaptery do kart CF, zastanawiam się czy ma to jakieś praktyczne zastosowanie czy to tylko jakiś wodotrysk bez wsparcia programowego ?




« Ostatnia zmiana: 2019.03.20, 20:59:49 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #138 dnia: 2019.03.20, 21:12:18 »
Jupiter był projektowany tak, że projektanci mieli możliwość dołożenia koloru w następnej wersji i ewolucji komputerka. Niestety, to nie wypaliło, a firma zbankrutowała rok po premierze Jupitera. Oficjalnie żadnych ruchów nie było, aby powstało coś z kolorami (hardware czy software). Wszystko typu skala szarości czy kolory, są projektami pasjonatów.

A co do pamięci masowej, pytasz o projekt ACF, który zakończył się około roku 2006 i więcej o nim nie słyszano. Autorem tego rozwiązania był Edwin Blink i wymaga zmodyfikowanego ROMu, którego raczej nigdzie nie znajdziesz. Na stronie JA Archive jest trochę informacji (rozrzuconych po różnych podstronach) o tym interfejsie, ale aby z tego poskładać pełne rozwiązanie potrzeba masę czasu.  Zmodyfikowany ROM nie obsługiwał taśmy a kartę CF, więc albo-albo.

Były też podejścia do pamięci masowej na USB z wykorzystaniem VDRIVE, ale też porzucony.

6116 są w nadal do kupieniu w oficjalnym obiegu (prod. IDT) i nawet w wąskich obudowach, a 2114 ze świecą szukać.

Na stole mam interfejs do kart SD i parę narzędzi do przenoszenia softu z taśm na kartę SD. Więcej pojawi się w osobnym wątku, w odpowiednim czasie. Jeśli będziesz na speccy.pl party, to mogę podzielić się większą ilością informacji na ten temat.
« Ostatnia zmiana: 2019.03.20, 21:25:30 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #139 dnia: 2019.03.20, 21:33:38 »
Interfejs ACF jest prosty jak prawo cepa, bo karta CF wprost podpięta do Z80. Znajdziesz tam bufor 74LS245, ponieważ inaczej były przeciążenia linii danych, poza tym dekoder adresu na 74LS244 i tyle. Do tego doklejone zostało 96KB i to wszystko.
« Ostatnia zmiana: 2019.03.20, 21:41:41 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #140 dnia: 2019.03.20, 23:02:13 »
Nie mogę się już doczekać tego czytnika SD, to będzie na pewno fajny upgrade do tego kompa. :)
Na party nie dam rady się niestety pojawić, bo mam trochę ciasno z czasem i innymi obowiązkami, może innym razem się uda... :(

A projekty rozszerzeń video są bardzo ciekawe, jednak bez wsparcia programowego są raczej mało przydatne, chyba że by się ktoś bardzo zaangażował w rozwój tego pomysłu od strony oprogramowania w co wątpię  :(.

Apropos SRAM 2114
Nie wiem jak jest z dostępnością w handlu, w każdym razie u mnie w szufladzie są jeszcze jakieś dostępne ;D
Ostatnio testowałem moje zapasy i kilka sztuk poszło w kosz bo były trafione, a nie były jeszcze nigdy używane.
I to nie była kwestia testów dynamicznych w Jupiterku, bo kilka kolejnych potem tego nie przeszło, ale testowałem wszystko wcześniej testerem pamięci który posiada programator ALL-07 firmy HiLo.
Z doświadczenia wiem, że to były dość awaryjne elementy i trochę ich kiedyś wymieniałem w sprzęcie jaki naprawiałem.
No i lubiły sobie trochę prądu pociągnąć ;)

« Ostatnia zmiana: 2019.03.20, 23:15:05 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #141 dnia: 2019.03.20, 23:38:51 »
Szczerze? Nie licz na jakieś wielkie zainteresowanie programistów komputerem, którego sprzedano ok 8.000 sztuk ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #142 dnia: 2019.03.21, 11:16:03 »
To nie jest to, ze bylo ich malo ale tez niewiele potrafia. Mysle, ze tylko tekst lub semigrafika w dwoch kolorach i praktycznie zero dzwieku nie byloby zbyt apelujace nawet gdyby sprzedano 8 milonow sztuk.

Sam coupe tez nie sprzedal zby duzo egzemplarzy ale przez to, ze ma niesamowite mozliwosci graficzne i muzyczne jednak nawet dzisiaj programisci, zwlaszcza ci, ktorzy lubia Z80 patrza na to raczej przychylnym okiem.

Pozdr.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #143 dnia: 2019.03.21, 11:21:57 »
Nie zgadzam sie, bo np. ZX81 ma tez tylko 2 kolory i zero (totalne zero) dzwieku, do tego Z80 wiecej czasu spedza generujac obraz, niz cos co mu poleci uzytkownik. Do tego pokrecona mapa pamieci, a nadal dosc atrakcyjny dla programistow. No dobra w ZX81 jest pseudo hi-res. ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #144 dnia: 2019.03.21, 11:31:18 »

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #145 dnia: 2019.03.21, 11:38:11 »
Kontr argument: 1983 rok i masz AYka do Jupitera: https://www.jupiter-ace.co.uk/hardware_lex-van-ay-3-8910.html

A ile softu ZX81 obsluguje to co pokazales, nawet tego pisanego po 2010r.? Ten interfejs nie powstal w latach swietnosci ZX81 (rok 1981-1982). W tamtym czasie byl ZX81 Bi-Pak Zon X (1982).

Swoja droga ZX81 nie ma nawet komendy BASICa, ktora potrafilaby wykrzesac jeden ton z niego. Mozna probowac POKEowac wyjscie magnetofonowe, ale to juz wyzsza szkola jazdy.

Popularnosc ZX81 dala mu fanow i sympatykow, ktorzy do dzisiaj tworza interfejsy, pisza programy, spotykaja sie co roku (np. ZX-Team Meeting w Niemczech)

Pudelkowo ZX81 i Jupiter ACE nie roznia, az tak bardzo.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #146 dnia: 2019.03.21, 11:41:58 »
ZX80 jest z tej samej rodziny co Spectrum, mapa mpamieci jest podobna itd.
W Jupiterze mamy (prawie) to samo co w Z80 , tylko Z80 jest opisane z kazdej strony i wiemy o nim wszystko, a w Ace jeszcze trzeba sie nauczyc innej architektury, nowej mapy pamieci itd. Zeby sie nauczyc nowego komputera, nawet jesli tylko do zabawy od poczatku, to ten nowy komputer musi miec jakas na prawde znaczaca przewage nad tym co juz znam. Sam taka przewage ma a Jupiter niestety nie.
Chociaz wiekszosc "koderuf", ktorych znam nie przesiadla sie z ZX Spectrum na MSX, czy na SAMa, tylko poszli od razu na Amige.

Co ja wiem... MOS6502 über alles :) <= dobrze napisalem ?


KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #147 dnia: 2019.03.21, 11:50:22 »
Oj mylisz sie i to bardzo co do mapy pamieci. ZX81 ma totalnie inna niz ZX Spectrum. Dla uzytkownika z poziomu BASICa jest wprost dostepne do 16K, mozna jeszcze dorzuci 8K extra na tablice zmiennych i w sumie tyle. Uzytkownik w pakiecie dostawal 1KB na pokladzie i na tym koniec. Jedyne co sprawilo, ze ZX81 byl popularny, to jego cena, dostepnosc jako gotowy lub kit do samodzielnego montazu oraz BASIC na pokladzie. Do tego jest wooooooolny jak diabli.

ZX Spectrum to totalnie inna konstrukcja (pomijam kolory i bzyczka) sprzetowa, a nawet soft na poziomie BASICa nie jest do konca zgodny wstecz. To nie ZX80/81 jest z tej samej rodziny co ZX Spectrum, a raczej ZX Spectrum wywodzi sie z doswiadczen zdobytych przy projektowaniu i budowie ZX80 i ZX81 przez Sinclair Research Ltd.

Jupiter powstal 2 lata po ZX81, ma duzo prostsza budowe, ale … [wiecej na party].
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #148 dnia: 2019.03.21, 13:13:24 »
Mnie się wydaje że tak niewielką popularność ten ciekawy komputerek w dużym stopniu zawdzięcza głównie językowi Forth, jaki to był raczej mało strawny dla przeciętnego użytkownika przyzwyczajonego do Basic'a który był dostępny na praktycznie wszystkich komputerach domowych w tamtym czasie.
Forth był w zasadzie wynalazkiem jakiego używały wąskie grupy specjalistów i jego popularyzacja w mojej ocenie nie bardzo się udała.
Z tego co kiedyś wyczytałem to Forth był stosowany głównie w przemyśle, automatyce ale też coś mi się obiło o uszy że w firmie Atari był do jakiegoś czasu głównym językiem dla programistów automatów do gier.

Myślę że to bardziej wpłynęło na rozwój oprogramowania i osprzętu do tego komputerka niż jego parametry czy walory sprzętowe. I takie przekonanie pokutuje też do dzisiaj jak sądzę.

Kto wie jak by się potoczyły losy tego sprzętu gdyby miał interpreter Basic'a :D

A może jest/był też jakiś Basic na Jupiter'a o czy nie wiedziałem ? ;)
« Ostatnia zmiana: 2019.03.21, 13:35:43 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jupiter ACE - replika
« Odpowiedź #149 dnia: 2019.03.21, 13:19:56 »
W Forth byla napisana gra w 1986r. przez EA pt. "Starflight". No ale JACE juz wtedy nie zyl i a resztki magazynowe byly wyprzedawane w formie "workow z roznymi czesciami dla hobbystow".
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76