Autor Wątek: Kolejne wykopalisko, port I/O na 8255 do CPC  (Przeczytany 2460 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Kolejne wykopalisko, port I/O na 8255 do CPC
« dnia: 2020.06.02, 22:40:07 »
Wykopałem podczas remontu moją kolejną płytkę jaką zmajstrowałem ze 30 kilka lat temu  ;)
Urządzenie zmontowane na płytce uniwersalnej, gdzie wszystkie elementy łączone są kynarem, że też mi się wtedy jeszcze chciało  ::)
To zwykły uniwersalny port równoległy na układzie 8255 jaki często stosowałem w owym czasie do podłączania programatora EPROM'ów własnej roboty oraz eksperymentów z 8-bitowym samplerem i covox'em oraz sterowaniem różnych urządzeń zewnętrznych np elektromagnesami i czujnikami optycznymi japońskiego mechanizmu magnetofonu kasetowego jaki to nabyłem kiedyś na giełdzie za dość spore pieniądze. ;)
Całe oprogramowanie jakie wtedy do tego ustrojstwa napisałem częściowo w Basic'u i większości w asemblerze dawno już niestety przepadło :(.
« Ostatnia zmiana: 2020.06.02, 22:52:35 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kolejne wykopalisko, port I/O na 8255 do CPC
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.06.03, 08:18:56 »
Przecież CPC już ma port równoległy, więc po co to ustrojstwo?
Do ZX to ja rozumiem, ale do CPC wystarczy soft i kabelek.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Kolejne wykopalisko, port I/O na 8255 do CPC
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.06.03, 08:36:58 »
Chodzi Ci o ten jednokierunkowy 7-bitowy port drukarki ?
To niestety było dla mnie stanowczo za mało zwłaszcza do mojego programatora EPROM'ów, dlatego to ustrojstwo wtedy powstało :)
« Ostatnia zmiana: 2020.06.03, 08:49:51 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kolejne wykopalisko, port I/O na 8255 do CPC
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.06.03, 12:59:44 »
Prócz 7bitów DATA miałeś jeszcze sygnały Strobe i Busy. Domyślnie tylko ten ostatni jest wejściem ale poleceniami OUT można to dowolnie zmieniać. Przecież robiono na tym kable do transmisji w obie strony, oraz sterowanie do Lego Technics. :)
Dodatkowe 3 a nawet 4 bity miałeś w środku przy zworkach LK1-4. Też sterowane przez PIO. Jak to użyć opisywał w Bajtku Staszek Szczygieł. :)

Choć ten sam PIO (8255) obsługuje jednocześnie dźwięk i klawisze, więc dodatkowy mógł być szybszy.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Kolejne wykopalisko, port I/O na 8255 do CPC
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.06.03, 14:20:10 »
Można to było oczywiście zrobić na wiele sposobów, mniej lub bardziej komplikując oprogramowanie lub samo podłączane urządzenie czy ingerując w płytę główną komputera.
Były to jednak czasy kiedy nie pozwolił bym sobie na modyfikacje samej płyty, bo koszt tego komputera przewyższał kilkukrotnie zarobki moich rodziców i wszelkie działania miały być jak najmniej inwazyjne.

Przyjąłem takie założenie, że ma to być szybkie, proste i klarowne w oprogramowaniu i nie ingerować w istniejący hardware.
Tym sposobem otrzymałem dodatkowe 24 bity do dowolnych zastosowań i eksperymentów, a mój programator akurat wykorzystywał wszystkie te sygnały bez zbędnej komplikacji jego układu i oprogramowania. :)
Jasne, że można było to zrobić na rejestrach przesuwnych i pchać dane szeregowo, jednak to by powodowało dodatkowe opóźnienia jakie były dość istotne na przykład podczas używania samplera, lub samego przetwornika AD do rejestracji zmiennych sygnałów elektrycznych, a gdy do tego jeszcze chciałeś obrazować to na kilku kanałach multipleksując to już wydajność samego procka i sama komunikacja z przetwornikiem AD była już bardzo krytyczna, nawet dla procedur pisanych w czystym kodzie maszynowym  :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.