Autor Wątek: CPC464 - problem z wczytywaniem programów  (Przeczytany 7575 razy)

zijacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Radom
CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« dnia: 2019.02.07, 09:55:06 »
Witam, w końcu postanowiłem pokłonić sie nad moim CPC464. Ponieważ nie mam nawet jednej złamanej kasety do niego, ściągnąłem sobie CDT2WAV i trochę gierek w tymże formacie, po czym podłączyłem specjalnie spreparowany adapter kasetowy (kabelek przeciągnąłem wewnątrz adaptera tak, że wychodzi z niego tuż przy wyjściu z klapki, dzięki czemu adapter wchodzi bez żadnych oporów). Odpaliłem, CRTL + mały ENTER (lub RUN"), play, spacja. Uruchamiałem odtwarzanie w CDT2WAV, z głośniczka dobiegał czysty dźwięk poszczególnych bloków wczytywanego programu, ale komp nie łapał nawet nazwy programu. Po kombinacjach z regulacją głośności sygnału z laptopa, jedynym sukcesem było pojawienie się read error a lub b, co przynajmniej wskazywało na to, że komputer jednak komunikuje się z magnetofonem (choć w międzyczasie sprawdziłem połączenia). Na tym etapie nie chciałem jeszcze regulować głowicy, bo z tego co wyczytałem, w Amstradach tak jak w Atari, jest ona ustawiona dla wszystkich maszyn jednakowo fabrycznie. Zauważyłem, że adapter czasem jakby się mechanicznie przycinał, co w moim odczuciu nie powinno mieć znaczenia, ale postanowiłem nagrać zwykłym magnetofonem sygnał na kasetę. Tak też zrobiłem. Kaseta chodzi ładnie, przewijanie działa, wydaje się, że obraca się płynnie. Dźwięk nie jest już tak czysty jak z adaptera, ale kaseta swoje lata ma. Niestety na ten moment to jedyna kaseta, którą mogę przeznaczyć do tego celu, i niestety efekt był podobny. Nagrałem niewielki program, ale wielokrotnie, i z różnymi poziomami głośności sygnału. Ewidentnie widać, że ma to duże znaczenie, bo read error (który w tym wypadku był pozytywnym objawem) pojawiał sie tylko przy ok. 40-60% głośności. W końcu postanowiłem ruszyć głowicę, w efekcie czego udało się złapać nazwę programu z kasety, ale po chwili wczytywania pojawiał się read error. Największym sukcesem było to, że po nagraniu większej gry na kasetę, chyba wczytał się jeden blok w całości, bo do kolejnego nie pojawił się error. Udało sie też złapać nazwę z adaptera, ale adapter ewidentnie gorzej współpracuje. Zaznaczam, że głowica jest czysta (czyściłem izopropanolem) i nie wygląda na styraną. I tu pojawiają się moje pytania.

Czy fakt, że adapter przycina się mechanicznie ma znaczenie, pomimo że dźwięk jest stały i czysty? Innymi słowy, czy komputer w jakiś sposób wie o tych przycinkach, co mogłoby mieć wpływ na przetworzenie sygnału?

W jaki sposób ustawić głowicę? Obawiam się, że nie ma do tego softu jak w C64, i trzeba to robić na ucho, ale może macie jakieś dobre metody?

Czy jeśli komputer pokazał, że załapał blok 1, a później blok 2, i w międzyczasie nic innego nie pojawiło się, to na 100% oznacza, że cały blok 1 został poprawnie wczytany?


ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.02.07, 12:25:25 »
Niewiele miałem do czynienia z magnetofonami, i to dawno temu, ale o ile pamiętam to jeśli blok 1 wczyta się z błędem po czym komp zauważy nagłówek bloku 2, to wyświetli komunikat read error oraz podpowiedź by cofnąć taśmę, a jeśli wczyta się dobrze, to w tej samej linijce w której wcześniej było loading block 1 zmieni się tylko nr bloku na kolejny.

Ustawianie głowicy pod CPC to żadna filozofia, wkładasz kasetę z dowolną muzyką (najlepiej nagraną na tej samej głowicy na której nagrywałeś program), i przekręć nieco w jedną a potem w drugą stronę. W obu przypadkach oddalając się od optymalnej ścieżki dźwięk staje się jakby stłumiony, zwłaszcza jego wyższe tony, i zostaw głowicę mniej więcej na środku pomiędzy tymi położeniami w których wysokie tony cichną. Ja tak robiłem w zewnętrznych magnetofonach, i pomagało. Jeśli nagrywasz na magnecie stereo, to może pomóc zwarcie kanałów w kabelku, choć nie zawsze jest to konieczne.

Przy prędkościach do 2000 bd minimalne różnice w skosie nie mają wpływu na jakość dźwięku (bo to nie C64), bardziej mogą szkodzić zagięcia taśmy lub jej zaoranie wielokrotnym nagrywaniem, czasem głowica kasująca nie usuwa dokładnie wcześniejszego nagrania. Czasem w trakcie nagrywania ktoś włączył lub wyłączył jakieś urządzenie w domu (żarówka, lodówka, zapalniczka do gazu), co pozostawia trzask na taśmie, trzeba to nagrać jeszcze raz. Jeśli taki trzask był przy wczytywaniu, błąd wyskoczy natychmiast (bo to nie Atari), i wystarczy cofnąć ten aktualny blok aby wczytało go ponownie.

Jeśli źródło dźwięku, (czyli jeśli dobrze rozumiem twój PC), ma w ustawieniach karty dźwiękowej włączoną jakąś korekcję tonów, wzmacnianie basów, albo echo lub coś takiego. Wszelkie takie bajery powinny być wyłączone, ustawione na zero, normal, neutral itp.

Jak te rady nie pomogą, to spróbuj z innym programem, skołuj mniej styraną taśmę, (choć przez adapter powinno działać), albo zapytaj czy w pobliżu mieszka jakiś spec od kaset. :)

« Ostatnia zmiana: 2019.02.07, 12:37:23 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zijacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Radom
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.02.07, 12:58:21 »
No u mnie informacja o kolejnym bloku pojawiła się w kolejnej linijce (choć jestem tego "prawie" pewien, to szczególnej uwagi na to nie zwróciłem), ale zapewne nie ma to akurat znaczenia.
Zrobię jak piszesz, nagram jakąś muzykę, bo przy samym sygnale programu, trudno na słuch złapać różnice w jego jakości.
Możliwość ponownego wczytania jednego bloku jest bardzo fajną sprawą, jednak w moim przypadku po przewinięciu trudno "załapać" blok ponownie. Nie ukrywam jednak, że tę operację (powtórkę bloku) robiłem może raz czy dwa razy.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.02.07, 13:11:28 »
różnice w skosie nie mają wpływu na jakość dźwięku (bo to nie C64)
błąd wyskoczy natychmiast (bo to nie Atari)

Ciekawie ujete :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.02.07, 14:16:33 »
W trakcie saving lub loading kolejne nr bloków pojawiają się w tej samej linijce.
Ale po komendzie CAT, lub po rozpoczętym wczytywaniu i napotkanym innym bloku niż oczekiwany, wyświetla found block x  w kolejnych linijkach dla każdego bloku.

sajmosia - nie wiadomo kto na ten opis trafi i będzie czytał. Każdy komputer wymaga nieco innego traktowania. Podobnie jak chłopca nie należy traktować identycznie jak dziewczynkę, ani tak samo jak pieska. ;)

A już widziałem (na YT) jak Komodziarz uruchamiał gry na CPC ze stacji przez  load"*.*  bo wszystkie pliki były ukryte, albo przez  load"gra.prg   bo akurat dalsze (bynajmniej nie startowe pliki) miały na tamtym dysku taką końcówkę. Ilość błędów jakie popełniał w ten sposób jednocześnie nie chce mi się wyliczać. Albo wymienię jeden, plików binarnych nie uruchomisz na CPC przez LOAD.

Albo wciskanie klawiszy funkcyjnych by program do regulacji głowicy się włączył, bo binarka wczytana przez LOAD zresetowała komputer, co jest normalne bo to się uruchamia przez RUN. Tymczasem zinterpretował to jako błąd i zaczął "rozregulowywać" głowicę na słuch. Zgroza!  A przecież się wczytało, o czym świadczy ten reset, bo inaczej by tylko wyświetlił komunikat o błędzie.

No niestety ale tacy nieszczęśnicy mieli jakieś kiepskie komputery, i myślą że Amstrady należy traktować tak samo. Więc trzeba tłumaczyć że takie traktowanie jakie znają, tutaj nie jest właściwe, i że ten odmienny opis nie wynika z mojej ignorancji, a właśnie ze znajomości rzeczy.

« Ostatnia zmiana: 2019.02.07, 14:29:11 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.02.07, 14:25:51 »
Warto sprawdzić sam magnetofon CPC czy działa poprawnie, czyli wpisać prosty program w basicu i nagrać go na taśmie, przewinąć i próbować go odczytać.
Jeśli ten test nie przejdzie to trzeba naprawić magnetofon w kompie a jeśli przejdzie to kombinować z formami zapisu, może na innym magnetofonie będzie lepiej nagrywało. Może też warto zmienić taśmę, powinna być zwykła "żelazowa", a nie jakieś tam "chromowe" czy "metalki".
Nie powinno być z tym wielkiej filozofii ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zijacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Radom
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.02.07, 14:26:13 »
Problem z wyrzucaniem błędu dopiero na koniec dotyczy akurat też C64 zdaje się, choć pewności nie mam, bo w przypadku C64 raczej nie używam magnetofonu. Atari wywala błąd zaraz po jego pojawieniu się, choć zdarza się, że w "normalu" błąd, choć wystąpi, nie zostanie zasygnalizowany odpowiednio, i okaże się to dopiero wtedy, gdy program dojdzie do końca, a komputer jak gdyby nigdy nic dalej będzie chciał wczytywać. Są to jednak sporadyczne przypadki, i doświadczeni Atarowcy na ogół wyczują na słuch, że coś jest nie tak. :)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.02.07, 14:41:57 »
Wgrywasz to w pobliżu jakiegoś starego TV/monitora CRT? Nie tak dawno miałem problem z wgraniem czegokolwiek z lapka do ZX, nic kompletnie nie mogłem wgrać. ZX był podłączony do starego TV Elemis - okazało się, że ten TV tak sieje jakimiś dziwnymi zakłóceniami, że mimo porządnego słyszalnego sygnału, na ZX nie pokazywały się nawet jakiekolwiek zalążki pasków wgrywania. Wziąłem ZX i podłączyłem go do jakiegoś LCD i od razu 0 problemów z wgrywaniem na różnych poziomach głośności lapka.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.02.07, 15:16:23 »
A czy próbowałeś przy tym Elemisie magnety z innymi komputerami?

Jeśli zasilacz jest jakiś niestandardowy i za słaby, albo gumki w magnecie za luźne to też może być problem, choć przez adapter nie powinno nawet to przeszkadzać. No chyba że kabelek przy adapterze nie jest ekranowany, a PeCet pewnie bardziej sieje niż monitory.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.02.07, 17:35:38 »
Możesz nie męczyć się z magnetofonem i ... kupić ddi, polecam! Najlepiej z dodatkowym ramem. Ale jeśli upierasz się przy tym nośniku to można wyprowadzić gniazdo na zewnątrz i ładować soft z zewnętrznego źródła. Na androida jest np. tapdancer.



ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

zijacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Radom
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.02.07, 17:36:31 »
W sumie pomysł z zapisaniem prostego programu, i wczytaniu go powinien być przecież podstawą tej całej mojej diagnostyki, i okazuje się, że program wczytał się i działa. Można więc wstępnie wykluczyć problem po stronie CPC. Głowicę ustawiłem na kasecie z muzyką, ale zakładam, że fakt, iż ta muzyka z głośniczka CPC to takie popierdywanie nie oznacza niczego złego, lecz to, że CPC interpretuje go jako ciąg danych i tak też odgrywa. Zresztą zakończony sukcesem test z zapisem i odczytem chyba to potwierdza.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.02.07, 19:03:12 »
W takim razie skupiłbym się na powyłączaniu efektów w karcie dźwięku w PC. Albo spróbować emisji z dźwięku z telefonka lub jakiegoś odtwarzacza MP3. A tak właściwie to z jaką prędkością emitujesz te sygnały?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zijacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Radom
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.02.07, 20:05:05 »
Skupiłem się na źródle dźwięku, ale w moim laptopie raczej nic nie mam włączone (przynajmniej nie znalazłem), jeśli chodzi o wszelkie efekty.  Skorzystałem więc z faktu, że dzieciaki są na feriach, i jako źródła użyłem mojego starego laptopa, którego niedawno przejęła córka, i jest sukces. Wszystko wczytuje się przez adapter w zasadzie z marszu. Kto by się spodziewał, taki ładny nowy laptop, jamerykański :). Dzięki wszystkim, Wasze sugestie wyeliminowały kilka niejasnych dla mnie spraw, które spowodowały, że trochę zacząłem błądzić. Podsumowując:

- adapter w ogóle nie musi się kręcić mechanicznie (bo w sumie to czasem całkiem się blokuje),

- głowica nie wymaga precyzyjnego ustawienia, co jest ogromną zaletą w stosunku do Atari i C64 np.

- numery bloków danych faktycznie pojawiają się w tej samej linijce za każdym razem,

- z adapterem trzeba uważać, bo np. taki protektor w trakcie wczytywania pokazuje intro, na którym trzeba na jakiś czas zapałzować źródło sygnału,

- stary laptop ASUS generuje zrozumiały dla CPC464 dźwięk :), jaki nie generuje nie będę pisał, bo może jednak czegoś ja nie ustawiłem,

Na dziś to chyba wszystko :) Teraz trochę przeglądu, co tam ciekawego jest na ten sprzęt.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.02.07, 20:06:25 »
Chcesz wgrywać z nowego laptopa, kup zewnętrzna kartę muzyczną na USB, najtańszą.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zijacek

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Radom
Odp: CPC464 - problem z wczytywaniem programów
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.02.07, 20:16:06 »
Wiedząc już w czym był problem, nie będzie trudno znaleźć dobre źródło dźwięku. Po prostu nie spodziewałem się tego, bo na ucho te sygnały niczym się nie różnią. Do wniosków dodałbym jeszcze jeden, że poziom sygnału (głośność) również ma niewielkie znaczenie, bo sprawdzałem w zakresie od 10 do 70%, i za każdym razem CPC wczytuje jak szalony.

PS. Szukam jakiejś demosceny w formacie CDT, da radę coś znaleźć?    Czy ta muzyczka (https://www.youtube.com/watch?v=Fk441AtG80o) jest z demka, czy to coś ala mod do trackera?
« Ostatnia zmiana: 2019.02.07, 20:50:15 wysłana przez zijacek »