Autor Wątek: Czym usunąć stary zaschnięty klej z faceplate'a 48k? I jaka taśma?  (Przeczytany 4166 razy)

Assembloid

  • **
  • Wiadomości: 59
Hej!

Z plastikowej obudowy zmyłem denaturatem i szczoteczką, zeszło świetnie. Stąd nie chce zejść. Boję się też żeby nie użyć czegoś co rozpuści farbę na faceplacie. Podgrzewanie suszarką niewiele zmienia.

I przy okazji - jaką taśmę dwustronną polecacie żeby przykleić z powrotem? Linki mile widziane.

Z góry dzięki za pomoc!

 

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Izopropanol.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Assembloid

  • **
  • Wiadomości: 59
Dzięki, tak mi doradził też @pear. Z jakichś powodów ubzdurało mi się że denaturat ma takie same właściwości, teraz widzę że nie. Spróbuję!

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Albo też można podgrzać suszarką i też powinno się odkleić.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Assembloid

  • **
  • Wiadomości: 59
No właśnie, jak napisałem, próbowałem. Ale klej ani się nie odkleja ani nie zmienia za bardzo konsystencji.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Jeśli klej jest twardy to papier ścierny gradacja 80 (tylko delikatnie), potem rozcieńczalnik nitro by wytrzeć resztki kleju, delikatnie nasączyć gazik, pocierać i "tamponować" by nie wciekło od drugiej strony gdzie jest lakier.
Jak stary klej nieco zmięknie to drapać drewnianą szpatułką i dalej zwilżać nitro.

Jeśli coś pójdzie nie tak to zawsze pozostaje jeszcze opcja https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5556.msg84416#msg84416

« Ostatnia zmiana: 2020.06.09, 23:45:02 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Czasem pomaga też benzyna ekstrakcyjna lub lakowa, ale to takie same "extreme" jak nitro.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Zdejmowalem niedawno klej z podobnego materialu z Timexie 2068, gdzie klawiatura tez jest pod przyklejonym kawalkiem materialu.

Ten preparat zadzialal bez problemu z tym, ze nie wiem jaki w zx jest klej. W Timexie byl miekki jak guma.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Z Timexami trzeba uważać, ponieważ nawet śladowe ilości wszelkiego rodzaju benzyn (lakowa, ekstrakcyjna) zmywają z nich srebrny lakier oraz rozpuszczają plastik obudowy. Z budami Spectrum nie ma takich obaw, jedynie silniejsze rozpuszczalniki jak nitro i aceton się ich imają.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Tym preparatem udalo mi sie tez zmyc klej pozostawiony po tasmie klejacej z kartonowego pudelka. Na pudelku nie ma sladu, ze cos tam wczesniej bylo i preparat nie pozostawil zadnych plam.
Z tym, ze nie sprzedaje a ni nie reklamuje, tylko opsuje z autopsji. Sam plyn jest gesty i oleisty (relatywnie w porownaniu np z alkoholem), takze moze byc, ze gdybym pozostawil go na katronie dluzej, to moglby pozostawic plamy.



PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Czym usunąć stary zaschnięty klej z faceplate'a 48k? I jaka taśma?
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.06.10, 15:38:41 »
Możliwości jest kilka:
a) najlepsza - preparat wskazany przez Sajmosia (lub inny z rodziny Tar&Glue Remover - dostępne w sklepach z materiałami do "auto detailingu")
b) roztwory typu Label Killer (bardzo podobne w działaniu do "a")
c) jak masz dużo cierpliwości, to możesz pocierając palcem ten pozostały klej... hmmm... skulać :) Kiedyś eksperymentowałem i całkiem ciekawie ta operacja wykonywała się po schłodzeniu faceplate (ładowałem do zamrażarki).

Do ponownego przyklejania używam dwustronnej taśmy 3M z rodziny VHB.

Assembloid

  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Czym usunąć stary zaschnięty klej z faceplate'a 48k? I jaka taśma?
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.06.10, 19:58:59 »
Serdeczne dzięki wszystkim za pomoc - udało się.

To nie był denaturat tylko denaturaL, 90% izopropylen, wiec jednak dobrze kombinowałem.

Metoda - denatural + szorowanie gąbkami myjkami (ostrą stroną). Na koniec ciężkie do usunięcia resztki - denatural plus "ostrzejsza" szmatka.

W gorszym syfie się dawno nie taplałem. Myślałem że faceplate zmatowiał, ale to tylko pozostałości po rozpuszczanym kleju - umyłem miękką gąbeczką i płynem do naczyń.

Assembloid

  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Czym usunąć stary zaschnięty klej z faceplate'a 48k? I jaka taśma?
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.06.10, 20:57:43 »
Do ponownego przyklejania używam dwustronnej taśmy 3M z rodziny VHB.

Mógłbyś podać link do tej konkretnej?

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Czym usunąć stary zaschnięty klej z faceplate'a 48k? I jaka taśma?
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.06.10, 21:35:43 »
Sprawdzę czy mają jakiś konkretny numer na rolce. Napisałem "mają", bo mam kilka grubości (w zależności od tego, jak bardzo powyginany jest faceplate) :)

Assembloid

  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Czym usunąć stary zaschnięty klej z faceplate'a 48k? I jaka taśma?
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.07.26, 13:28:09 »
Gdyby ktoś szukał taśmy - ta jest super i się sprawdziła.

usunięty link do allegro

3M VHB 5925

Może ciut za gruba, ale za to świetnie trzyma.