Autor Wątek: Videoface (Romantic Robot)  (Przeczytany 4605 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Videoface (Romantic Robot)
« dnia: 2022.09.19, 07:25:30 »
W jednym z postów kol. retromaniak zamieścił schemat digitizera do ZX Spectrum. W sumie interfejs o którym nie miałem pojęcia, że istniał i pozwalał na skanowanie ruchomych obrazów ze źródeł z wyjściem kompozytowym (PAL lub SECAM). Dostępne opisy w sieci są lakoniczne i niekompletne, a sam interfejs rzadko pojawia się na serwisach aukcyjnych. Aby nie przepadło to co znalazłem, opis oraz szczegóły techniczne zamieściłem na naszej wiki: Videoface Digitiser.

Jeśli któryś z forumowiczów ma w swoich zasobach ten interfejs, prosiłbym o kontakt przez PW.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.09.21, 12:44:32 »
Zbudowałem sobie ten interfejs. Nie było tak prosto, bo schemat w sieci jest niekompletny, a w kilku miejscach błędny.

Krótki filmik, jak to cudo działa można zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=k9CNnm2Zklg
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.09.21, 13:16:30 »
Fajna i ciekawa zabawka, ale jakość obrazu nie poraża, może kwestia odpowiedniego przygotowania sygnału i digitalizowanej sceny ;)
Kiedyś dawno w Katowicach w pewnym domu towarowym był taki punkt gdzie jeden gość digitalizował obraz z kamery na ZX Spectrum i potem drukował na zamówienie chyba nawet kalendarze.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.09.21, 13:23:02 »
On pewnie digitalizowal obrazy statyczne, wiec łatwiej, a tu masz ruchomy obraz PAL skanownay z częstotliwością 4 klatek na sekundę. Próg działania (piksel biały czy czarny) można zmieniać przez pokrętło "kontrastu". Zero zaawansowanej logiki, algorytmów ditheringu, procesorów o mocy obliczeniowej większej niż samo ZX Spectrum. Ten interfejs nie ma nawet własnego ROM czy RAM. Wszystko załatwia program z taśmy, który ma 4KB i korzysta tylko z pamięci dostępnej w speccy.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.09.21, 17:34:50 »
Jak dla mnie efekt całkiem fajny :)
Też wcześniej o takim nie słyszałem.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.09.21, 21:26:07 »
ciekawy ten interfejs, jest w ogóle w sieci strona na której są wymienione wszystkie interfejsy dostępne w tamtych czasach do zx?
moje marzenie: Timex 2048 128K

retromaniak

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Powiat Słupski, Pomorskie, Polska
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.09.22, 21:27:50 »
Tak z czystej ciekawości... Myślicie że np. na Spectrum 128k byłoby to w stanie chodzić lepiej (np. skanować obraz z prędkością 10kl/s) czy raczej tutaj już ograniczeniem jest procesor sam w sobie?
Timex Computer 2048

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.09.22, 22:36:37 »
Obawiam się że nie bardzo poprawi się wydajność w przypadku ZX128 bo to ta sama moc obliczeniowa, jednak jeśli by napisać całe oprogramowanie od nowa lub je sprytnie zmodyfikować  to można by wtedy upchnąć więcej klatek obrazu do bufora bo jest więcej RAM'u do dyspozycji ;)

BTW, pod koniec lat 80' w czasopiśmie Byte był publikowany projekt autonomicznego Video-grabbera na procku i8051 z przetwornikiem A/D typu flash odtwarzającym poziomy szarości co prawda do PC, ale to też dało by się podpiąć do Speccy po jakimś IF szeregowym lub po przeróbkach równoległym z tego co pamiętam, jednak poziom komplikacji był zdecydowanie bardziej zaawansowany i koszt elementów w tamtym czasie skutecznie mnie zniechęcił do tego projektu ;)
« Ostatnia zmiana: 2022.09.22, 22:54:47 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.09.22, 23:39:26 »
... jest w ogóle w sieci strona na której są wymienione wszystkie interfejsy dostępne w tamtych czasach do zx?

Nie, nie ma takiego spisu, ze względu na mnogość interfejsów i ich wariantów w poszczególnych krajach.

Dla zainteresowanych schemat z poprawkami:

KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.09.23, 10:31:05 »
Kupiłbym gotowca tego klona jakby co ;)
dużo sprzętu mało czasu.

retromaniak

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Powiat Słupski, Pomorskie, Polska
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.09.23, 13:17:02 »
BTW, pod koniec lat 80' w czasopiśmie Byte był publikowany projekt autonomicznego Video-grabbera na procku i8051 z przetwornikiem A/D typu flash odtwarzającym poziomy szarości co prawda do PC, ale to też dało by się podpiąć do Speccy po jakimś IF szeregowym lub po przeróbkach równoległym z tego co pamiętam, jednak poziom komplikacji był zdecydowanie bardziej zaawansowany i koszt elementów w tamtym czasie skutecznie mnie zniechęcił do tego projektu ;)
Szczerze mówiąc to nie sądzę aby podłączenie takiego sprzętu było możliwe. O co mi chodzi. Otóż nawet jeśli czysto teoretycznie złożyć by takie urządzenie i nawet dostosować do współpracy ze Spectrumem to problemem może się okazać sam komputer... Przypominam że ma on problem z wyświetlaniem więcej niż dwóch kolorów w bloku 8×8 px (w Timexie 8×1 px).
Timex Computer 2048

retromaniak

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Powiat Słupski, Pomorskie, Polska
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.09.23, 13:28:31 »
Swoją drogą może otworzyć by wątek o akcesoriach nietypowych/nietuzinkowych... Takich już zapomnianych przez los?
Timex Computer 2048

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.09.29, 21:38:09 »
BTW, pod koniec lat 80' w czasopiśmie Byte był publikowany projekt autonomicznego Video-grabbera na procku i8051 z przetwornikiem A/D typu flash odtwarzającym poziomy szarości co prawda do PC, ale to też dało by się podpiąć do Speccy po jakimś IF szeregowym lub po przeróbkach równoległym z tego co pamiętam, jednak poziom komplikacji był zdecydowanie bardziej zaawansowany i koszt elementów w tamtym czasie skutecznie mnie zniechęcił do tego projektu ;)
Szczerze mówiąc to nie sądzę aby podłączenie takiego sprzętu było możliwe. O co mi chodzi. Otóż nawet jeśli czysto teoretycznie złożyć by takie urządzenie i nawet dostosować do współpracy ze Spectrumem to problemem może się okazać sam komputer... Przypominam że ma on problem z wyświetlaniem więcej niż dwóch kolorów w bloku 8×8 px (w Timexie 8×1 px).

Kwestia oprogramowania po stronie ZX Spectrum, można by wtedy zastosować tzw dithering lub inne algorytmy rasrtowej obróbki obrazu.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.10.04, 11:13:49 »
Loader, menu użytkownika i wywołanie procedur obsługujących interfejs wyciągnięte z obrazu taśmy (BASIC): https://github.com/McKlaud76/VideoFace/blob/main/Docs/loader.txt
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Videoface (Romantic Robot)
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.10.10, 07:30:50 »
Dzięki uprzejmości @Boyo dotarł do mnie oryginalny VideoFace. O tyle ciekawa wersja, że pierwsza producji DATA-SKIP z Holandii, a nie późniejsza Romantic Robot z Wysp Brytyjskich. Są drobne różnice pomiędzy nimi, ale nie mają one wpływu na użytkowanie. Na tę chwilę, zweryfikowałem wartości elementów biernych i znalazłem drobne rozbieżności w ich wartościach pomiędzy publicznie dostępnym schematem a sprzętem. Holendrzy zasilali ten interfejs z +9 V, więc w środku jest stabilizator napięcia +5 V, którego nie ma w wersji brytyjskiej. Usunęli także oznaczenia z dwóch układów scalonych. Płytka ma ręcznie rysowane ścieżki i jest bez maski.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76