Autor Wątek: codziennik MSX  (Przeczytany 15323 razy)

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
codziennik MSX
« dnia: 2020.10.15, 11:23:02 »
Postanowiłem (zobaczymy jak długo wytrwam) zrobić codziennik - tzn. codziennie będę publikował coś w moim odczuciu użytecznego związanego z MSXami. To będą proste rzeczy, ale będę starał się od razu linkować dla bardziej zaawansowanych do materiałów źródłowych typu procki w ROM etc.

MSX2 nadal odkrywam i będę to robił jeszcze długo :)

Na start pociągnąłem temat skrótów przypisywanych do klawiszy funkcyjnych, który pojawił się w wątku o BIOSie i zapisywanych parametrach do pamięci RTCLOCK https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5968.msg89775#msg89775

http://tooloudtoowide.com/z-pamieci/msx-na-skroty-z-klawiszami-funkcyjnymi/

do pełnego szczęścia dodam później obrazy (360k/720k) AUTOEXEC.BAT z paroma przykładami wykorzystania. D la bardziej zdeterminowanych pozostanie na przyszłość zrobienie sobie  zmodyfikowanego BIOSu czyli ROMu z odpowiednimi modyfikacjami.
dużo sprzętu mało czasu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.10.15, 14:35:59 »
To może być ciekawe, chętnie sobie coś przypomnę lub dowiem się czegoś nowego o MSX'ach.
Mojego MSX'a SVI poznałem tak "po łebkach" i przerobiłem go tylko kilka lat temu na MSX2, wgrałem kilka gier na dyskietki 3,5"  z obrazów dostępnych w necie i straciłem nim potem zainteresowanie, może się jeszcze przeproszę.  ;)
Przynajmniej będzie to w jednym miejscu kiedy trzeba czegoś poszukać za jakiś czas.

Życzę wytrwałości w tym działaniu  :)
« Ostatnia zmiana: 2020.10.15, 15:44:55 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.10.15, 18:23:50 »
wgrałem kilka gier na dyskietki 3,5"  z obrazów dostępnych w necie

tych nowszych, które wychodziły to bez grubszego gmerania nie przerzucisz na dyskietki, część produkcji z końcówki lat 80tych i z 90tych poprzerzucali na dyskietki przy okazji piracenia - typu Aleste 2 (w oryginale 2MB ROM), ale niestety - te nowsze typu Sword of Ianna, Barbarian, Los amores de Brunilda i parę innych - to ROMy 1MB i niestety, wersji dyskowych nikt nie robi i nawet chyba nie zamierza. Swoją drogą - zagrałem testowo w Aleste 2 (trzy dyskietki 720k) plus jeszcze z dwie gry z doczytywaniem - no nie jest to komfort, laguje czasem nawet w trakcie gry, bo doczytuje zmianę muzyki czy dorzucenie jakichś elementów pod koniec etapu (akurat nie Aleste 2).

A propos dyskietek to zrobiłem sobie składanki typu gry Ultimate Play the Game (czyli Knight Lore etc.) z klasycznego MSXa. Ale np. mając Knight Lore w wersji wyglądające jak na ZX Spectrum oraz wersję remake, której by się nie wstydziła Amiga... :)
dużo sprzętu mało czasu.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.10.15, 19:49:30 »
A propos dyskietek to zrobiłem sobie składanki typu gry Ultimate Play the Game (czyli Knight Lore etc.) z klasycznego MSXa. Ale np. mając Knight Lore w wersji wyglądające jak na ZX Spectrum oraz wersję remake, której by się nie wstydziła Amiga... :)
A jest jakaś szansa na podzielenie się tymi składankami ? ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.10.15, 20:08:16 »
Noooo, też bym się pisał na jakieś składanki...  ;D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.10.15, 21:20:06 »
spoko, ale to nic wielkiego - wyciągnąłem parę plików z dyskietek MSX Mania Collection na jedną czy dwie dyskietki. Muszę jakieś menu dorobić, bo na ten moment z palca trzeba ładować przez loader BASICowy (swoją drogą parę loaderów jest zwalonych na tych składankach MSX Mania)
dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.10.16, 14:39:57 »
Spisałem trochę rzeczy o emulatorach MSXa. Linuxowców przepraszam, fMSX i chyba więcej nic sensownego, ale po prawdzie - nie używam.

http://tooloudtoowide.com/z-pamieci/emulacja-msxa/
dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.10.17, 00:10:57 »
taki zapewne niepełny (do uzupełniania) spis projektów sprzętowych do MSXa jakie są dostępne. Oczywiście bez archeologii wszystkiego co było kiedyś, projekty w miarę aktualne.

http://tooloudtoowide.com/z-pamieci/diy-czyli-dostepne-darmowe-projekty-do-msxa/
dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.10.18, 12:53:49 »
... na razie się wyrabiam, ale myślę, że bardziej sensownie chyba będzie przeskoczyć na formę jednotygodniową, ale za to dłuższych tekstów.

Dzisiaj dla tych, którzy chcą poznać co w MSX piszczy bez instalowania czegokolwiek.

http://tooloudtoowide.com/z-pamieci/msx-miejsce-gdzie-zaczac/
dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.10.20, 00:28:48 »
Dzisiaj zamiast kolejnego wpisu refleksja - dostałem od Andrew Harringtona zhackowane Might & Magic II, które pozwala odsłuchać na starcie dowolnej muzyczki zawartej w grze - celem porównania nagrań z PSG i OPLL.

... i ogromna lekcja jaka nastąpiła od Petera Hanraetsa - to informacja, że OPLL nie jest jednak zgodny z OPL2 i nowszymi. OPLL ma pomijając inne cięcia budżetowe (jest wykastrowaną wersją OPL2) w tym układzie - to ma w stosunku do większych braci odwrócony porządek bitów w rejestrach. Jakie to ma znaczenie? OPLL jest standardem, który zamieszkał w kilkunastu MSX2+ na pokładzie płyty głównej, paru MSX2 oraz wszystkich dwóch modelach MSX Turbo R. Niezależnie od posiadania OPL4 Wozblastera będę wsadzał do swoich MSX2 do środka OPLL'a czyli MSX Music.

Swoją drogą - te dwa chipsety (znany nam AY i OPLL) dzieli kosmos dźwięków.
dużo sprzętu mało czasu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.10.20, 12:10:08 »
Przymierzam się właśnie do budowy wewnętrznego OPLL zakładanego na procek do mojego SVI.
Tylko czy można gdzieś dostać u kogoś płytki do tego, czy trzeba zamawiać w Chinach po kilka sztuk ?
Jeśli zamawiać to można zrobić zrzutkę, jeśli się nazbiera chętnych na co najmniej 5 wymaganych sztuk to wyjdzie nieco taniej.
Części zamawiane razem też powinny wyjść nieco taniej... ale to opcjonalne.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.10.20, 12:12:00 »
zamówiłem te płytki z projektu RBSC. tzn. te

https://github.com/RBSC/F4-FMPAC
dużo sprzętu mało czasu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.10.20, 12:13:10 »
Jeśli Ci jedna nadmiarowa zostanie to daj znać :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.10.20, 12:13:55 »
zostanie, bo 5 wziąłem czyli minimalkę
dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: codziennik MSX
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.10.23, 16:54:49 »
jestem w strasznym biegu i niestety z jakimś lekkim przeziębieniem chyba więc mam spowolnienie tematów, ale - wygrzebałem jedną rzecz - stojak do kartów. Przydaje się na wywracające karty na półce albo na stole. Link do .stl'a na thingiverse na blogu.

http://tooloudtoowide.com/z-pamieci/stojaczek-do-kartow-msx/
dużo sprzętu mało czasu.