Autor Wątek: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...  (Przeczytany 23428 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #15 dnia: 2016.03.13, 00:47:33 »
Klon ZX-a powinien być prosty do złożenia. Żeby sobie taki Kwiatkowski z Malinowskim sami złożyć umieli. Dlatego moim zdaniem, Harlequin sprostał zadaniu klona ZX 48. Pasuje do oryginalnej obudowy  ZX 48 i ZX 48+, jest w 99% kompatybilny z oryginałem, no i na TTL-ach. Jakaś ULA musi być, ale najlepiej, jakby była najmniej skomplikowana, co niestety, nie jest prostą sprawą.

Zaxon-owe Just Speccy 128 też jest fajnie i po "ludzku" zaprojektowane. Złożyłem i zadziałało od pierwszego zasilenia.

Nie wiem dlaczego, ale klon posiadający jeden wielonogowy scalak SMD na środku, jakoś mi nie pasuje do ducha ZX Spectrum.

Poza tym, co to za frajda mieć od razu "gotowca". Cała zabawa jest w składaniu - bynajmniej dla mnie :)

Pomysł Zaxon-a na klona mi się podoba :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #16 dnia: 2018.05.26, 13:46:56 »
No więc tak.
Składam te rozmaite klony i jakoś żaden mnie w pełni nie zadowala. Ale klony są OK, to ja jestem dziwny, wiem o tym ;)
Bo mam takie nietypową wizję klona, która jest pochodną kilku różnych potrzeb i znalezienie zbioru wspólnego okazuje się dość ciężkie.
Zatem klon, który chciałbym mieć, to przede wszystkim:
- zbudowany na CPLD (jednym duuużym lub dwóch mniejszych), z pełną dokumentacją źródeł, żeby można było je sobie modyfikować według uznania
- CPLD w podstawce/kach, plus piny dookoła, jak w TBBlue :) - by można było nasadzić coś większego
- wewnętrzne złącze z wszystkimi sygnałami z CPLD
- port joysticka dwukierunkowy, by oprócz joysticka można było flashować CPLD lub podłączyć adapter PS/2
- AY, im mniejszy tym lepszy
- pamięć RAM to jedynie 2 moduły SRAM (DIP), jeden "contended" (64KB)  i jeden dla CPU (64-512KB)
- ROM działający jak multiROM/dandanator, czyli możliwość zmiany ROM-u po starcie lub naciśnięciu NMI
- procesor 3,5/7/10/14/20 MHz
- żadnych divXXX, +D itp. na pokładzie, przecież można to podłączyć pod złącze krawędziowe
- dwa wyjścia wideo, z czego jedno docelowo pracujące w standardzie VGA (jak w końcu powstanie implementacja w CPLD)
- PCB w rozmiarze plusa i/lub timexa.

Chyba najbliżej tego są stare rosyjskie klony typu Sprinter, ATM Turbo (oczywiście PCB są znacznie większe). Z kolei najbardziej obiecująco wyglądają rozwojowe mutacje Harlequina, zwłaszcza, że można na jego podstawie zrobić podstawowy wkład do CPLD (tak chyba ewoluował mini/max 48? Tylko coś źródeł nie widać...).

Tak więc, przy moim tempie prac i poziomie umiejętności, zajmie mi to ze 3 lata :D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #17 dnia: 2018.05.26, 17:05:44 »
CPLD w PLCC84 to albo archiczne XC95108 albo Altera EPM7128S. Z większymi jest problem.

ULA na OpenCores jak w ZX Maxie

W mniejszego CPLD można wrzucić obsługę AYka i joystickow oraz dokleic Dandonatora.

Większość elementów układanki jest dostępne ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #18 dnia: 2018.05.26, 18:20:01 »
PLCC84 jest dobry na początek, ale to zbytnie ograniczenie, dlatego chciałbym mieć obwarzanek na goldpiny.
Zaxon zrobił mi bardzo ładne wpinki z XC95216 (bez XL - na 5V! I są do kupienia za normalne pieniądze). A jak się okaże, że praktyczniejsza jest Altera EPM7256 albo jakiś CYC czy inny Lattice, to po prostu wyjmuję co mam, wpinam coś innego i cieszę się jak głupi bateryjką :)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #19 dnia: 2018.05.26, 19:12:04 »
Jacek, Pi 3 z jakims shieldem. Odpada ci 90 % hardwarowych problemów . Albo coś na bazie uno?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #20 dnia: 2018.05.26, 19:19:37 »
Dzięki, ale nie. To kompletnie nie o to chodzi. Równie dobrze mógłbym zostawić samo RPi w obudowie od gumiaka.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #21 dnia: 2018.05.26, 19:23:42 »
No to uno, bardzo wdzieczna maszynka, szczególnie ta 2 megowa wersja.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #22 dnia: 2018.05.26, 19:31:28 »
Owszem, ale to w sumie IP core, czyli emulator. Nie ma nawet złącza krawędziowego. Mam plany sobie zmontować ZX Uno, bo dostałem płytkę od PABB. Ale to dla mnie nadal inna kategoria :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.01.15, 00:29:43 »
No dobra, znowu mnie naszło...;)
Tym razem, choć nadal z głową w chmurach, wymyślam na niby klona modułowego.
Tylko sam do końca nie wiem, czego to klon ;)
Za mniej niż 40 USD można kupić backplane z samymi gniazdami ISA, nie ma na tym żadnych scalaków, więc można dowolnie przypisać sobie funkcje do pinów.
Wtykamy więc pierwszą kartę... z procesorem. Z80 na początek, a jak to komuś mało, to może Z180, może eZ80, może R800, bo czemu nie?
Wtykamy drugą kartę... ROM, RAM, im więcej, tym lepiej ;). Karta z prockiem niech się martwi, jak to stronicować.
Wtykamy trzecią kartę... No dobra, minimum to tryb terminalowy, więc karta ze złączem VGA, minimalna na AVR, trochę bardziej rozbudowana na Propellerze, albo jeszcze bardziej - na V9938 lub V9958.
Kolejne karty... FDC+CF, porty szeregowe, port klawiatury, może RTC. I coś dźwiękowego, tu wybór chipów jest ogromny.
I mamy platformę, która może być np. klonem MSX 2. Albo FDD3000. Albo samodzielnym bytem. Wszystko zależy od tego, co się wetknie...
Wiem, że są takie systemy, jak P112, RC2014 itepe. Ale albo nie ma do nich źródeł, albo są ograniczone do jakiejś predefiniowanej idei, albo generalnie jesteśmy zdani tylko na to, co oferuje pomysłodawca.
No i teraz... możemy ćwiczyć na tym rozmaite systemy operacyjne. CP/M 2.2, 3.0, MP/M, MSX-owy SymbOS, MSX-DOS, jakieś uzixy/fuzixy, OS-X, TurboTask RTOS (jeśli gdzieś się znajdzie pliki do nich). Jest tego trochę.
Ale pewnie i tak nikt poza mną nie odczuwa potrzeby klecenia kolejnego, nie wiadomo co i po co robiącego, cuda ;). A pierwotny plan był jeszcze bardziej zawiły, bo jedno z gniazd miałoby służyć do wetknięcia płyty Spectrum 48K, co oznaczałoby drogą, customową płytę zamiast generycznego backplane'a, do tego kupa zawiłej logiki klejącej :)
No ale marzenia ponoć nic nie kosztują...

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.01.15, 05:56:32 »
Zdaje się, że sajmosia już ma całkiem sporo zrobione z tego co opisałeś.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #25 dnia: 2020.01.15, 10:35:57 »
Taka wersja inżynieryjno-programistyczna.
Ciekawe rozwiązanie, coś a'la PC XT Malinovowe.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #27 dnia: 2020.01.15, 12:00:49 »
@rrojacek, jak piszesz za marzenia nie karaja ale to juz udalo mi sie w wiekszym stopniu zrobic.
Uruchomilem nie tylko rc2014 ale tez zbudowalem moduly pod Cobre, ktora dzialajaca zaprezentowalem na jjednym z party i ostatnio dorobilem moduly pod zx spectrum i jupitera ace. Mam tez moduly z 6502, 6805 i 6809 zamiast z80, glownie na bazie przykladow granta searle i faktu posiadania ULI do sinclaira QL.

Do tego grafike jak opisales mam na PIC i podchodzilem do prob na propellerze i PIC32, ale to wszystko bylo za wolne i ostatnio przerzucilem sie na cpld, ktore sa za ciasne itd :)

Jest z tym troche zabawy zwlaszcza z konfigurowalnym maperem pamieci pod rozne procesory.

W rekach mi to dziala, ale do konca jest jeszcze sporo eetali do dopracowania.

Pozdr.

Ps. Jesli chcesz cos wczesniej to pogrzeb za szyna S100.


trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #28 dnia: 2020.01.15, 13:02:28 »
Dzięki za ciekawe info :)
Ale S100 to próchno  ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Gdybym się zmobilizował do zbudowania swojego klona, to...
« Odpowiedź #29 dnia: 2020.01.15, 15:19:37 »
Stare czy nie S100 juz ktos zrobil i dziala i sa nowe moduly do tego.