Autor Wątek: Amstrad PCW (Joyce)  (Przeczytany 16286 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Amstrad PCW (Joyce)
« dnia: 2013.02.27, 07:08:16 »
Chciałbym tu przybliżyć nieco poważniejszego brata serii CPC

   Amstrad PCW (Personal Computer Wordprocesor) to seria 8bitowych komputerów biurowych produkowanych w latach 1985-98 których sprzedano 8 mln. Czyli całkiem sporo bo, z 8bitowców więcej sprzedano tylko C64 oraz konsol Nintendo, a licząc wraz z klonami to jeszcze jedynie Spectrum-ów i MSX-ów. A z 16bit tylko PeCetów naprodukowano więcej. Przez 2 lata produkowano w Niemczech klony pod nazwą Schneider PCW potocznie zwanymi Joyce. Jak wieść niesie było to imię sekretarki Alana Sugar-a. ;) Reklamowano je jako tanią alternatywę dla PeCetów i w takiej też roli były dość popularne w krajach Europy zachodniej, do której rzadziej niż do nas, docierały tanie klony PC z dalekiego wschodu. Sprzedawano je razem z monitorem, stacją dyskietek i prostą drukarką igłową, a kosztowały niewiele więcej od elektronicznej maszyny do pisania. Były też proste w obsłudze z punktu widzenia sekretarek znających się na takich maszynach a na komputerach już nie. Powstały 4 generacje tego komputera, a oto ich dane techniczne:

PCW 8256 - procesor Z80 3,5MHz, ROM tylko parę bajtów by wczytać OS z dyskietki, RAM 256 KB. Jedyny tryb graficzny to 720x256 w 2óch kolorach (23KB),  wyświetlał 90x32 znaków, na zielonym monochromatycznym monitorze, w którym kryje się płyta główna komputera, zasilacz i stacja dyskietek. Dźwięk to tylko brzęczyk. Stacja dyskietek jest taka sama jak w Amstradach CPC, 3 calowa, 1 głowica, 40 ścieżek, 180KB na stronie dyskietki. Nieco droższy model PCW 8512 miał też drugą, tym razem gęstą dwugłowicową stację 80 ścieżek, 720KB, oraz 2 razy więcej RAMu. Potrafił drukować w tle.
   Obudowa ma w sobie miejsce na drugi napęd, który w późniejszych latach wykorzystywano na dysk twardy (20MB kosztował na początku 2 razy tyle co PCW) lub stację 3,5 cala 720KB. A maniacy tuningu rozszerzali pamięć nawet do 4MB i doczepiali Covoxa aby nie był taki milczący. ;)  Do każdego kompa dodawano procesor tekstu LocoScript (swojego czasu najpopularniejszy na świecie), CP/M+, Mallard Basic, Dr LOGO i GSX do wykresów.
Początkowo kosztował 400Ł a najtańszy wtedy PC w Anglii aż 1000Ł, głownie dzięki temu zdobył w UK 60% rynku komputerów biurowych, a w Europie zachodniej 20% to 2ie miejsce po PC 33%. Zresztą wkrótce z tych PeCetów coraz większa część to były Amstrady PC. ;)

PCW 9512 - (1987) Ciut szybszy 4MHz. Zmiana wyglądu, na bardziej kanciastą, teraz jest węższa i wyższa, bo płyta główna i miejsce na stacje przeniesiono z prawej strony ekranu pod jego spód. Nie od razu, ale zamieniono zielony kineskop na czarno-biały. Również klawiatura teraz jest szersza i przypomina tą z Amstrada PC1512. A drukarkę można teraz przypiąć nad monitorem. Ma też nowszą wersję edytora LocoScript 2 ze sprawdzaniem pisowni.
   W 1991 zastąpiono go tańszym PcW 9256 ze starszą wersją drukarki i edytora, oraz PcW 9512+ z drukarką do wyboru rozetkowa lub atramentowa. Jednak bardziej widoczną zmianą w obu było to że podstawową stację dyskietek zmieniono na 3,5 calową 720KB, przez co obudowa stała się nieco niższa. Dodano też standardowy port Centronics, by bez przeszkód podłączyć inne drukarki.

PcW 10 - (1993) To już trzecia generacja tego komputera, ekran zmniejszono o cal, zresztą cały komputer się zmniejszył, stację przesunięto na prawo, opcjonalny twardziel, łatwiejszy do podkręcenia procesor i możliwość zakupu bez drukarki. Oraz powrót do mniejszej zwartej klawiatury jak w pierwszych PCW, tym razem jednak stylizowanych podobnie jak w CPC+. Te pomysły nie wystarczyły, by w obliczu taniejących i coraz lepszych PC, zachować wysoką sprzedaż.

PcW 16 - (1996) Oprócz nazwy wszystko miał nowe, tylko Z80 taktowano teraz 16MHz. Uznano że skoro zmiany dokonane w poprzednim modelu nie zostały docenione, czas na zupełnie nowy produkt, nieco bliższy PeCetom i niekompatybilny z wcześniejszymi modelami. Nowy wygląd, myszka i klawiatura jak w PC, w ROMie estetyczne GUI "Roseanne" (640x480), bez multitaskingu, plus nowy edytor, arkusz, baza adresów, terminarz, kalkulator i menedżer plików, wszystko to w ROMie. 1MB Flash RAM z opcją na 1 więcej. Stacja 1,44MB, czytała pliki ze starych PCW ale zapisywał już tylko we formatach MicroSoftowych. LocoScript nigdy się na nim nie pojawił, a możliwość uruchamiania CP/M pojawiła się z czasem dzięki spryciarzom. Jednak starzy fani Joyce go nie polubili a nowych nie było. Wszyscy woleli PC.

PS.: Prototyp PCW miał pionowo ustawiony ekran, 16bit procek i drukarkę wbudowaną w monitor. Firma Isennstein produkowała klony PCW z twardym 30MB, 24igłową drukarką i w czarnych obudowach. A także model przenośny z monitorem 4 cale. Przez lata też planowano Joyce z kolorowym monitorem, jednak nigdy nie wszedł do produkcji. A lista gier, (tak tak gier) na PCW liczy ponad 150 tytułów.   
http://www.fvempel.nl/family.html        http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Amstrad_PCW_games

W roku 2007 powstał na te wcześniejsze PCW (8,9 i 10), SymbOS znany już z CPC i MSX, wielozadaniowy system wzorowany na Win95.  http://translate.google.com/translate?hl=pl&ie=UTF8&prev=_t&sl=auto&tl=pl&u=http://cpcwiki.eu/index.php/Symbos

A może są tu tacy co mieli z tym komputerem do czynienia i opowiedzą o tym jakąś anegdotkę. ;)

« Ostatnia zmiana: 2013.03.01, 19:07:51 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.08.16, 08:32:57 »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.08.16, 10:10:16 »
Całkiem ładne, przypominają gry na Macintosha z ery kiedy jeszcze nie miał koloru.
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.08.16, 15:16:45 »
Maczek to raczej inna półka cenowa, ale faktycznie nie przypominam sobie innej równie bezkolorowej i biurowej maszynki. Nooo może TRS, ale to dekada wcześniej, a ZX81 to zupełnie nie takie rozdziałki.
Ciekawe jak długa byłaby lista gier które ukazały się na obu.

« Ostatnia zmiana: 2018.08.16, 15:24:23 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.08.16, 18:09:55 »
nie wiedziałem, że zrobili m.in. Fairlight i Last Ninja na PCW.
dużo sprzętu mało czasu.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.09.27, 16:52:27 »
 :) :) :) Poszukuję właścicieli komputerów Amstrad/Schneider PCW 8256 i 8512 dla wymiany informacji na temat tego komputerka. Chodzi mi szczególnie o problem rozbudowy i współdziałania z Gotek'iem HXC już wbudowanych stacji 3". Mam wiele pytań, chętnie wymienię spostrzeżenia...Piszcie tutaj lub prywatnie : [email protected]
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.09.27, 17:17:13 »
Ja posiadam takiego Joyce 256KB ale rozbudowanego do 512KB RAM wraz z dodatkowym IF RS232+Centronics, z Gotek'iem nie mam doświadczeń w tym sprzęcie ale od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie podłączenie dysku twardego lub karty CF.
Jednak na razie brak było czasu bo mam jeszcze wiele innych ciekawych sprzętów  ;) ... ale może niebawem się za to też zabiorę.
Widziałem że ktoś już zrobił jakiś Interface oraz napisał stosowny driver, jednak nie udało mi się zdobyć płytek do tego.

Może ktoś wie gdzie jest jakiś schemat/projekt lub gdzie można zamówić płytki ?
Przydał by się też link do driver'a.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.09.27, 17:47:42 »
Tu https://www.youtube.com/watch?v=AE-Yjkr8kLU gość wstawił Gotek'a do PCW.
Ramka chyba drukowana na drukarce 3D.
Jakoś chyba to skomplikowane nie jest.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.09.27, 19:44:46 »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.09.27, 23:05:00 »
A słyszał ktoś już o IF HDD/karty CF do tego sprzętu, jest gdzieś jakiś opis tego projektu ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.09.28, 01:44:03 »
@Klaud, dzięki :)

Nie widzę tam jednak żadnego schematu lub projektu płytek, chyba że jestem ślepy... ???
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.09.28, 04:44:51 »
Dzięki za liczny odzew, moje pytanie...posiadam PCW 8256 z rozszerzoną pamięcią do 8512, jest tam pojedyncza stacja 3" (180kB) podpięta stockowo pod A: właściwie dla taśmy która tam jest (przygotowane miejsce dla podpięcia stacji dyskietek B: o podwójnej gęstości 720 kB) jest wszystko jedno gdzie wepniemy napęd, określić go możemy przełącznikiem wyboru AB...docelowo chcę tutaj wpiąć GOTEK HXC w podstawowej wersji (SFR1M44-FU-DL) bez wyświetlacza, tylko przełącznik...Gotek działa ale tylko solo, przy podpięciu stacji dyskietek nie ma programu startowego (słynnych poprzecznych linii), nie ma szans na współdziałanie obojętnie co jest na przełączniku S0 czy S1...Pytanie moje dotyczy oczywiście podpięcia GOTEKA by system działał w układzie ze stacją dyskietek sprawną. Jak to zrobić ? Ktoś mi sugerował podpięcie do tej stacji dyskietek  180 kB, Goteka sformatowanego na 720 kB No OK ale programy konfiguracyjne są już większe pojemnością  a co z programem w HFE dodanym ???
Drugie pytanie dotyczy właściwie CPC , wiadomo że Goteka można też podpiąć jako B do złącza krawędziowego (secend drive 2) z przełączeniem na S1, przy działającej stacji dyskietek 3" (stockowej) jako A...ktoś wie dlaczego są bugi na tej konfiguracji ??? Przełącza na dysk B , ale dalej po CAT praca z uruchomieniem programu już niemożliwa ???
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.09.28, 04:48:03 »
@damik: cyt. "wraz z dodatkowym IF RS232+Centronics", < czy ten konwerter wykonałeś sam czy kupiłeś z tych dawniej oferowanych gotowych ??? Czy wiesz gdzie można kupić gotowe, mam schemat układu , ale nie chcę się na razie za to brać ?
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Amstrad PCW (Joyce)
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.09.28, 08:24:50 »
Filmik francuski jak Gość poradził sobie z problemem skutecznie (u mnie to nie działa): https://www.youtube.com/watch?v=D2Uesf24aUc
Zdjęcie kabla (może to wina kabla, bo mam kabel ze zworką na ostatnich pinach wykonany do stacji 3,5")
Zdjęcie BUG'ów na ekranie po podpięciu układu
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.