Autor Wątek: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie  (Przeczytany 15378 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.03.24, 07:58:00 »
Problem leży w stacji dyskietek USB. Aby te programy działały poprawnie potrzebujesz "tradycyjnego" napędu podłączonego taśmą.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.03.24, 08:48:04 »
Naprawdę nic się nie da zrobić ? Przecież praca z DOSBOXem nie jest problematyczna, napęd jest widziany przez system przy CPDWrite. A może ktoś używał zupełnie innych programów ? Takich które formatują dyskietkę na system AMSDOS...Może jest coś takiego z tamtych , wspaniałych lat końca XX wieku...
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #17 dnia: 2017.03.24, 10:28:11 »
Masz juz kabel do CPC, podlaczasz flopa 3.5 jako A, Goteka jako B, montujesz obraz dyskietki w Goteku, kopiujesz B to A ?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #18 dnia: 2017.03.24, 14:22:01 »
U mnie to wygląda tak, że można na zewnętrznym łączu flopa podłączyć GOTEK'a (dodatkowa zworka na GOTEK'u a właściwie dwie bo zwieram 33 i 34) ale już nie załadujesz z niego |CPM , wywala błędy, natomiast można też podłączyć stację (ja używam na przejściówce starej 3" - no bo tak już mam) wewnętrzną w tym układzie (Gotek |B i stacyjka|A) ale też komputerek nie ogarnia bowiem wywala błędy przy podłączonym GOTEK'u, błędy - czyli nie czyta z |A... :-\
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #19 dnia: 2017.03.24, 14:28:23 »
Dziwne, ja tak mam podlaczone i dziala w obie strony. Jak podlaczasz Goteka zewnetrznie to na jakim zasilaczu? Bo jak na zewnetrznym to sie moga cuda dziac, sproboj goteka zasilic tym samym zasilaczem co CPC.   No i jumpery jak w Goteku ustawione?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #20 dnia: 2017.03.24, 15:05:00 »
Gotek ma mieć ustawioną zworkę jako S1 bo domyślnie stacja wewnętrzna jest S0.
Powinien być na kablu bez przeplotu i jeżeli masz na kablu przełacznik / zworki  AB<->BA to powinien być ustawiony jako B

W takiej konfiguracji powinien Ci działać (kopiować) w obie strony. Zewnętrzne zasilanie nie powinno stanowić problemu.
Ja u siebie zasilam badziewnym zasilaczem który jest sprzedawany jako zasilacz do dysków twardych.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #21 dnia: 2017.03.24, 15:15:43 »
Ikci, mowie z punktu widzenia praktyka ktory takich Gotekow do ludzi wyslal kilkaset i byly rozne problemy. Miedzy innymi z zasilaniem z 2 roznych zrodel.
Porady online maja sens jedynie wtedy jesli radzacy sie wykonuje dokladnie to , co mu sie pisze i daje znac o efektach.Po kolei w ten sposob eliminujac zródła problemu.  Inaczej to zwykla strata czasu.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.03.24, 15:30:56 »
Niestety z zasilaczami, zwłaszcza tanimi, trzeba uważać.
Korzystanie z dwóch takich zasilaczy do jednego sprzętu może się źle skończyć.
Nie polecam używać więcej niż jednego zasilacza, zwłaszcza impulsowego.
Jeśli ktoś ma wątpliwości dlaczego, wystarczy zmierzyć napięcie pomiędzy wyjściem niskiego napięcia z zasilacza i uziemieniem (nie zerem, tylko ziemią).
Albo zmierzyć napięcie pomiędzy wyjściami dwóch zasilaczy. Pojawiający się niekiedy wynik kilkuset woltów nie jest błędny !
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #23 dnia: 2017.03.24, 17:15:45 »
Ikci, mowie z punktu widzenia praktyka ktory takich Gotekow do ludzi wyslal kilkaset i byly rozne problemy. Miedzy innymi z zasilaniem z 2 roznych zrodel.
Porady online maja sens jedynie wtedy jesli radzacy sie wykonuje dokladnie to , co mu sie pisze i daje znac o efektach.Po kolei w ten sposob eliminujac zródła problemu.  Inaczej to zwykla strata czasu.

Zaxon, ale ja Ci absolutnie nie wchodzę w Twoje kompetencje i ich nie podważam.
Po prostu napisałem jaka jest u mnie konfiguracja, na której to dobrze działa.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #24 dnia: 2017.03.24, 17:24:59 »
Dziala u ciebie. To nie znaczy ze bedzie dzialac wszedzie . To Pear wlasnie  wyjasnił. 
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #25 dnia: 2017.03.24, 17:39:38 »
Tak gwoli wyjaśnienia, spróbuję tej konfiguracji o której pisze ZAXON ale już tak próbowałem i mi ekran (-> zasilacz w monitorze sic) dosłownie skakał (gdy oba urządzenia zasilałem na CPC). Nie korzystam z zasilaczy impulsowych , też uważam że są badziewne (baterię komórki można w ten sposób naładować i wszystko) Gotek pracuje na zasilaczu zewnętrznym od ATARI +5V/1A, nie posiadam przełącznika ABBA, jedynie zworki na Goteku, ustawione na pracę |A i odpowiednio dokładam jedną by pracował jako |B.
Zobaczę i posprawdzam wieczorem Wasze ustawienia.  :-\
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #26 dnia: 2017.03.24, 18:03:02 »
No i wszystko jasne. Podlacz to na milosc boska czlowieku wszystko do normalnego zasilacza i odpowiedno grubymi kablami . Takiego co da rade zasilic  samo CPC , z flopem, na co  juz jest 1,5 ampera. Obraz ci skacze? Normalne, stacja rusza, zzera prad, zasilacz nie wyrabia , CPC zdycha.  Na zasilaczu 5 volt do tego twojego configu to musisz miec 4-5 amper. Inaczej to szkoda mojego czasu.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #27 dnia: 2017.04.01, 09:15:05 »
Problem leży w stacji dyskietek USB. Aby te programy działały poprawnie potrzebujesz "tradycyjnego" napędu podłączonego taśmą.
Ominąłem to jakoś. Polecam artykuł : CPCDiskXP v2.5 USB FLOPPY WRITE
ze strony: http://www.cpcmania.com/news.htm
Wystarczy mieć dobrze sformatowaną dyskietkę w dołączonym do USB flopie (zaklejona od dołu dziurka druga) i polecenie w DOS-ie formatujące dyskietkę obowiązkowo na 720 kB: "format a:/n:9/t:80". Po czym  wybieramy w CPCDiskXP v.2.4 (i wyżej) NEW i tam format 720 kB , po czy dodajemy pliki z obrazu *.dsk (przy czym co zauważyłem musi być cała kopiowana dyskietka a nie kompilacja - składak; być może chodzi o sumę kontrolną; w przeciwnym wypadku wyskakuje dużo błędów - tak więc cała dyskietka z plikami) i wciskamy WRITE USB DISK; jeżeli wyskakują błędy w okienku to trzeba poprawić...
Obydwie dyskietki skopiowało poprawnie - SCHNEIDER je doskonale czyta.
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #28 dnia: 2017.04.01, 10:32:48 »
o, dobrze wiedzieć! stronkę znam, ale umknęło mi to.
dużo sprzętu mało czasu.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Przenoszenie danych z Amstrada CPC128 na PC i odwrotnie
« Odpowiedź #29 dnia: 2017.04.01, 12:03:05 »
o, dobrze wiedzieć! stronkę znam, ale umknęło mi to.

Fainie, że komuś się moje dociekania przydały - siedzę już nad tym tydzień...
Rzeczywiście wystarczy dobrze sformatować dyskietkę i pamiętać żeby zgrywać kompletną dyskietkę - działa aż miło (efekty sprawdzałem na 6128, zapisane w pełni dyskietki 3,5). Nie każdy może sobie pozwolić na starego dodatkowego , prawie kompletnego, starego PCeta, a tutaj wystarczy zewnętrzny napęd USB za 50 zł.
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.