Autor Wątek: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...  (Przeczytany 13391 razy)

amigancik

  • Gość
Szukalem w necie i speccy.pl nic konkretnego nie znalazlem, glownie jak sie do niej dobrac, wyjac.
Jak wymienic klawiature w TC 2048, czy mozna dostac te "czarna folie z napisami" naklejona wokol klawiszy lub ktos przeprowadza jej renowacje?
« Ostatnia zmiana: 2013.05.17, 11:19:47 wysłana przez amigancik »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.05.14, 17:47:02 »
Żeby się "dobrać" do klawiatury trzeba najpierw odkleić folię z przodu. Pod spodem są wkręty, którymi przymocowana jest klawiatura do obudowy.
Po wykręceniu tych wkrętów można klawiaturę wyjąć. Na spodzie znów znajdziesz kilkanaście wkrętów które łączą płytkę drukowaną klawiatury z plastikiem.
Po wykręceniu wszystkich wkrętów masz już dostęp do płytki, gumy ze stykami i klawiszy.
Klawisze nie są niczym przymocowane, więc dobrze jest sobie zrobić zdjęcie, jeśli ktoś nie pamięta układu, zanim się jeszcze wszystkie rozsypią.

Wzór folii z napisami mam zrobiony w CorelDRAW. Można wydrukować na papierze samoprzylepnym i zabezpieczyć wydruk przezroczystą folią samoprzylepną.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

amigancik

  • Gość
Odp: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.05.16, 13:06:29 »
1. Czy te folie po prostu na chama trzeba zerwac? Probowalem, zaczyna sie marszczyc, naciagac... chyba nie da sie jej "odzyskac" ?
2. Czy robiles te folie z dobrym skutkiem, czy da sie zrobic jak w oryginale ? Trzeba to potem na jakims ploterze wyciac chyba po zalaminowaniu i jakims dobrym klejem przykleic?, a moze wydrukowac na papierze samoprzylepnym i zalaminowac jednostronnie na zimno ?
3. Link do tej folii w corelu czy mozesz podeslac ?

PS. Masz jakas fotke gotowej tej folii, a moze mozesz wykonac gotowca naturalnie odplatnie, czy rozni sie od oryginalu bardzo ?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.05.16, 20:29:52 »
1. Maskownica jest z zrobiona z grubej folii. Przynajmniej jeśli jest oryginalna. Trzeba ją delikatnie, powoli i systematycznie odklejać. Oryginalny klej nie jest bardzo mocny. Poza tym na oryginalnej folii nic nie nadrukujesz, więc zachować ją sobie możesz tylko na pamiątkę.
2. W załączeniu są zdjęcia UK2086 z oryginalną maskownicą i drugie z moją po wymianie. Wycinanie otworów ręcznie skalpelem. Chyba, że masz dostęp do plotera tnącego (nie wiem, czy wtedy nie trzeba w projekcie dodatkowo trasować ścieżki dla plotera - nigdy tego nie robiłem).
Wydruk jest zrobiony na papierze samoprzylepnym i oklejony dodatkowo folią samoprzylepną. Na zdjęciu widać, że lepszy efekt dałaby matowa folia, ale akurat takiej nie miałem.
3. Nie ma linka :) To mój projekt. Plik w Corelu poszedłby na PW gdyby się dało, a e-maila nie podałeś.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

greg777

  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.05.16, 20:59:11 »
Dobra robota. Poprosiłbym również pliczek w Corelu na PMa. Spróbuje z folią do sitodruku. Mój Uni też wymaga rekonstrukcji oznaczeń - całkowitej ;) Swoją drogą klej z folii i z kratownicy od klawiatury dobrze zmywa się izopropanolem - można przedtem odmoczyć go np wrzucając folię i kratownicę do woreczka, nalać izopropanolu, zamknąć worek  i pomoczyć z 5 minut. Potem schodzi błyskawicznie. A zastąpić go można np. pociętą na paski taśmą dwustronną.
« Ostatnia zmiana: 2013.05.16, 21:02:21 wysłana przez greg777 »
Unipolbrit 2086+Spectrum Cartridge+Joy Set Interface Z.E. Infortech; ZX Spectrum/Spectrum+; Schneider Euro PC; NEC PC-8201A; Macintosh Quadra 700, LCII; Commodore Amiga 500,600,1200; C64/C64II, 1541/ 1541II/1581; Atari 800XL/65XE; Solavox Amstrad CPC 6128; SVI738; TI 99/4A

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.05.21, 14:41:25 »
A moze ktos wie skad wytrzasnac pasek laczacy klawiature TC2048 z plyta ?
Jedyne co mi przychodzi to uzyc kabelkow zamiast i przylutowac z jednej strony, a z drugiej dac jakies cieniutkie blaszki na
koncach (?).

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.05.21, 15:12:05 »
Ja wymieniłem oryginalne złącze i użyłem taśmy wielożyłowej z odpowiednimi wtyczkami.
Albo inna, bardziej czasochłonna wersja, na zwykłych goldpinach przylutować kawałek taśmy wielożyłowej.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.05.21, 15:41:17 »
Ja wytrawiłem ścinek laminatu z paskami, rozwarstwiłem go (bo był za gruby, by wcisnąć w złącze) i dolutowałem płaski przewód. Ale cały czas tropię, gdzie dostać taśmę przewodzącą FPP, niestety są dostępne tylko z mniejszymi rastrami (potrzebny jest raster 2,54 mm).
Jak znajdę - to dam znać.
Doraźnie - mogę się podzielić taśmą fosforo-brązową o rastrze 2,54 mm, ale bardzo ciężko się ją tnie, wygina i ogałaca z izolacji - jest dość "pancerna".

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.05.21, 17:01:59 »
Cytuj
Albo inna, bardziej czasochłonna wersja, na zwykłych goldpinach przylutować kawałek taśmy wielożyłowej.

Goldpiny sa chyba nieco przygrube, ale pewno wejda. Kiedys o tym myslalem, ale jakos wylecialo mi z glowy.
W sumie wystarcza po jednej stronie, aby dalo sie odczepic klawisze.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.05.21, 17:12:44 »
Ale cały czas tropię, gdzie dostać taśmę przewodzącą FPP, niestety są dostępne tylko z mniejszymi rastrami (potrzebny jest raster 2,54 mm).
Heh, najszybciej to chyba będzie zamówić partię u naszych przyjaciół  ;) w HongKongu…
Machines should work. People should think.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.05.21, 18:01:29 »
Teoretycznie taśmy FFP/FFC sprzedają Cyfronika i Maritex, może można u nich zamówić (nie mają ich w bieżącym katalogu).
« Ostatnia zmiana: 2013.05.21, 18:15:39 wysłana przez trojacek »

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.05.21, 18:15:30 »
Pytanie jakie będzie wtedy minimalne zamówienie ;>
Machines should work. People should think.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Wymiana / naprawa klawiatury w Timex 2048 czy ktos...
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.05.21, 18:46:02 »
W Cyfronice na sztuki, ale sprawdzałem dzisiaj i w tej chwili w ofercie nie mają rastra 2,54mm.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D