Autor Wątek: ZX Spectrum 48+ s-video  (Przeczytany 8412 razy)

Elwood89

  • *
  • Wiadomości: 4
ZX Spectrum 48+ s-video
« dnia: 2019.02.06, 14:26:37 »
Witam!
Jeżeli temat był omawiany na forum, to przepraszam, ale nie udało mi się znaleźć.
W każdym razie znalazłem wątek:
https://www.worldofspectrum.org/forums/discussion/47120/redirect/p1
a w nim 2 schematy przeróbki układu video ZX-a tak, żeby na wyjściu było S-VIDEO zamiast composite.
Schemat od 1024MAK:

i od RGA24:

I mam 3 pytania:

1. Czy ktoś robił taki mod u siebie i czy w związku z tym poleca?
2. Czy wygląda na lepszy od drugiego? Pod koniec wątku na WoS ktoś pisze, że wersja RGA24 jest lepsza dla issue-2, ja mam płytę 4s.
3. Na schemacie 1024MAK są 3 tranzystory bipolarne, ale nie jest opisany typ - jakie to mogą być? W drugim schemacie są BC109, może mogą być takie same?

Układy wyglądają na bardzo proste dla elektronika, ja nim nie jestem, ale czasem coś z obrazka polutuję i cieszę się, że działa. Ale czasu w życiu zwykle brak, więc jakby ktoś taką płytkę, na przykład pasującą do obudowy modulatora, z dolutowanymi kabelkami, sprzedawał za powiedzmy 30-40 złotych, to bym się długo nie zastanawiał ;) Taka sugestia dla obecnych na forum producentów.
Pozdrawiam!

rubikus

  • ****
  • Wiadomości: 282
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.02.06, 16:56:05 »
Mogę Ci zrobić takie cudo ale to już na PW.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.02.06, 16:59:44 »
BC109 jak i kazdy inny NPN bedzie dzialal, ale moze warto dac cos o nizszych szumach wlasnych np. BC549/550.

Roznia sie punktem wpiecia i wykorzystania istniejacych elementow na  PCB, a z zasady dzialania sa identyczne.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.02.06, 19:04:42 »
Szumy to jedno, czas przełączania to drugie. W układzie Darlingtona drugi tranzystor prawie na pewno będzie się nasycał, a wyjście z nasycenia zajmuje trochę czasu, co później brzydko widać na ekranie jako cień na prawo od krawędzi linii lub liter (w przypadku luminancji) lub rozmycia koloru poza krawędź pikseli (w przypadku chrominancji). Można temu zapobiec obliczając punkty pracy tranzystorów (dołożenie rezystorów), jak również dodając diody między bazę a kolektor, zmniejszające efekt zatkania tranzystora.
Najlepiej płyteczka w miejsce modulatora. Zaraz... brzmi znajomo :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.02.06, 21:11:39 »
Dlatego w układzie wyjścia wideo w Spectrumie są tranzystory ZTX313, przełączają szybko, ale szumią. Coś, za cos.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.02.06, 21:20:12 »
Owszem, ale ten szum jest praktycznie niezauważalny.
Poza tym są też nowocześniejsze tranzystory i niskoszumne wzmacniacze operacyjne. Z pewnością też istnieją scalone wzmacniacze-bufory dedykowane sygnałom wizyjnym.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.02.06, 22:06:40 »
Wymień ZTX313 w tym torze (w oryginalnym układzie) na np BC549, a zobaczysz, że te "niezauważalne" szumy zniknęły.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Elwood89

  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.02.07, 13:27:17 »
Szumy to jedno, czas przełączania to drugie. W układzie Darlingtona drugi tranzystor prawie na pewno będzie się nasycał, a wyjście z nasycenia zajmuje trochę czasu, co później brzydko widać na ekranie jako cień na prawo od krawędzi linii lub liter (w przypadku luminancji) lub rozmycia koloru poza krawędź pikseli (w przypadku chrominancji). Można temu zapobiec obliczając punkty pracy tranzystorów (dołożenie rezystorów), jak również dodając diody między bazę a kolektor, zmniejszające efekt zatkania tranzystora.
Najlepiej płyteczka w miejsce modulatora. Zaraz... brzmi znajomo :)
Jak widać udało mi się otworzyć całkiem przyjemną puszkę z Pandorą... nie żebym zachęcał, ale przecież świat czeka na podobne rozwiązanie! No może nie cały, ale sellmyretro.com na pewno.
Prawdopodobnie wewnętrzne upgrady są mniej popularne, niż podłączane do złącz, ale z drugiej strony pewnie co drugi fan retro ma lutownicę i lubi jej używać, więc pewnie by się sprzedało trochę takich płytek. Gorzej z serwisem, bo nie ma kontroli nad tym, co kto w środku nagrzebie - lepiej sprzedawać z naklejką "na własne ryzyko":D.
ps. bardzo mi się podobają takie wyrażenia jak niskie szumy własne, układ Darlingtona i wzmacniacze operacyjne. Robią taki cyberpunkowy klimat. Piszcie dalej panowie!

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.02.07, 13:35:24 »
Hmm, może faktycznie koledzy używają zbyt technicznego słownictwa związanego ze środowiskiem elektroników.
Czasami, ciężko jest coś wytłumaczyć osobie niezorientowanej w danym temacie, używając prostego słownictwa popularnego.
Może lepiej powiedzieć/napisać - tu wchodzi, a tam wychodzi takie, jakie powinno być :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.02.07, 13:49:29 »
Hmm, może faktycznie koledzy używają zbyt technicznego słownictwa związanego ze środowiskiem elektroników.

Wypraszam sobie :P Ja od wysokich napiec (>110kV) i duzych pradow (>2kA) jestem. Mniejsza moc mnie nie laskocze :P Ale w sumie o fizyce z odrobina matematyki piszemy, czasem nie jest latwo wyjasnic pewne zjawiska, bo sa albo skaplikowane, albo malo "namacalne".

A co do wewnetrzych modyfikacji, to jest ich masa w rodzinie ZXa, tylko czasem nie warto kruszyc kopii o minimalna poprawe (roboty sporo a zysk mizerny).


KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.02.07, 14:57:44 »
Papierowo, ja też jestem po linii WN :)
Ale już wiele lat nie praktykuję w zawodzie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Elwood89

  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.02.08, 11:55:36 »
A co do wewnetrzych modyfikacji, to jest ich masa w rodzinie ZXa, tylko czasem nie warto kruszyc kopii o minimalna poprawe (roboty sporo a zysk mizerny).
Filmiki pokazują znaczną redukcję a nawet eliminację dot crawlingu czyli "pełzających pikseli" więc wydaje się, że warto:
https://www.youtube.com/watch?v=g7OkWTfyed8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=62QeitoarhI


 

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.02.08, 12:28:26 »
Efekt „pełzających pikseli” nie jest powodowany przez układ wyjścia wideo za koderem PAL, a przez brak synchronizacji pomiędzy zegarem generującym pixele przez ULA, a zegarem podnosnej PAL. Efekt ten dopiero wyeliminowano w modelu 128K, gdzie zasosowano wspólnych układ generacji zegara do obu torów.

Rozdzielenie luminancji (cz-b) od chrominancji (kolor) może powodować jego zmniejszoną widoczność.
« Ostatnia zmiana: 2019.02.08, 12:41:59 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.02.08, 12:49:40 »
Najlepiej płyteczka w miejsce modulatora. Zaraz... brzmi znajomo :)

Hmm, już ktoś to zrobił?  ;D
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX Spectrum 48+ s-video
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.02.08, 13:08:22 »
Prawie ;)
Stosunek jakości efektu końcowego do ilości roboty jaką trzeba włożyć zupełnie mnie nie zadowolił, więc porzuciłem ten pomysł.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D