Autor Wątek: Gry za pieniądze  (Przeczytany 1943 razy)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Gry za pieniądze
« dnia: 2018.06.20, 07:46:11 »
Chyba jeszcze ZX Spectrum to nie dotknęło, ale doszło już do C64. Nowe gry za pieniądze. Download za 2, 4, 9 € $ £... Nie jest to dużo, jednak zabije to całą ideę retro computing.
Rozumiem wydania na dyskietkach, kasetach, cartridge niech kosztują jak np. CD czy LP z muzyką. Kolekcjoner kupi.
Ja akurat nie posiadam fizycznego retro komputera, ale mam player CD i wiem jakie są ceny limitowanych  kolekcjonerskich edycji i jednorazowo wydanych płyt.
Dlaczego zabije? Zacznijmy od tego, że muzyka czy screeny z tych gier nie pojawią się w bazach danych, a to jest reklama dla gry. Nie pojawi się video, chyba że sam autor opublikuje. Często dłużej pamiętamy muzykę i obrazek niż samą grę. Jednak gdy developerzy takich archiwów jak AYGOR, ZXArt, World of Spectrum i bliźniaczych projektów na inne platformy, będą kupować pliki, strony te również staną się płatne. Liczne kanały video będą przerywane reklamami. Ani autorzy gier ani ich propagatorzy nie wyżyją z tego, a rozpocznie się wyścig cen, walka o klienta, spory i procesy. Również autorzy sprzed lat, z czasów gdy kasety I dyskietki były jedynymi nośnikami mogą upomnieć się o swoje. Oczywiste jest, że tak jak w przypadku muzyki, pliki zamiast w legalnych archiwach będą chomikowane na różnych megarapidfileshare. My jednak chcemy działać legalnie, a sponsorów nie mamy.
AY Music, ULA plus.

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Gry za pieniądze
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.06.20, 08:54:21 »
Nie zgadzam się absolutnie.
Niech twórca ma coś z tego, choćby i piwko po południu.
Poświęca masę czasu, często nawet "dziękuję" nie usłyszy.
Co do reklamy - to tak niszowy rynek, że fajna grafika raczej nie przyciągnie nowych ludzi, a światek jakoś się dowie.
Twórca może wszak wypuścić demo czy przesłać kilka kopii opiniotwórczym recenzentom.
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

miki1406

  • *
  • Wiadomości: 30
  • Miejsce pobytu:
    Skierniewice
Odp: Gry za pieniądze
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.06.23, 08:47:45 »
Bez sensu. Wrócimy do ery ul. grzybowskiej...
Jeden kupi reszta ściągnie z chomika...

Lepszym pomysłem poszli koledzy z AtariOnLine. Wersja cyfrowa do pobrania za darmo.
Wersja na cartridgu, kolekcjonerska z dodatkami w pudełku itd już za realny pieniądz.

Sam złapałem się na tym, że zdobywam i kupuje gry które już ukończyłem kiedyś.
Tylko jednak wtedy, gdy gra zasługuje na zakup.
Pewnie narobię sobie tym falę przeciwników, ale płacę za coś co jest warte zakupu.
Dziś dema gier jakoś umarły... a kiedyś łatwiej było o pirata niż demo...

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Gry za pieniądze
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.06.23, 10:43:34 »
Sądziłem, że czasy giełd i ówczesnego podejścia do tematu mamy już za sobą  :o

Oczywiście podejście z kolekcjonerką i darmową wersją cyfrową jest bardzo fajne, jednak jeżeli autor ma inną wizję to sądzę, że trzeba to uszanować. Zwłaszcza że to naprawdę symboliczne kwoty.
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)