Autor Wątek: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)  (Przeczytany 32789 razy)


YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.07.08, 18:45:10 »

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.07.09, 11:53:01 »
Wszystkie produkcje są bardzo wysokiej jakości. Gratulacje dla autorów.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.07.09, 12:18:47 »
Zgadza się, poziom bardzo wysoki. Rosjanie wiedzą jak robić dema.

Z drugiej strony, czy to jeszcze są dema na ZX Spectrum, czy też tylko na ruskie wynalazki?

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.07.09, 13:04:55 »
A ja słyszałem od admina, że te flame'y są niepożądane.

Ja wspieram praktycznie tylko Spectrum 48 i raz do roku - 16K. Trudno mnie więc posądzić o niechęć do pierwotnych modeli. Jakkolwiek być może własnie dla tego tego typu flame'y mnie drażnią i w związku z tym proponuję zebranie wszystkich maszyn wyprodukowanych poza brandem Sinclaira (czyli 90% spectrumów na świecie) na stos oraz dokonanie rytualnego spalenia razem z autorami, którzy ośmielili się napisać na te abominacje dema, gry i użytki.

Żeby nadto nie irytować purystów proponuję również spalić wszystkie Timexy, a także na wszelki wypadek wszystkie Sinclairy wyprodukowane poza Wielką Brytanią. To powinno załatwić sprawę i przynieść błogi spokój duszom niektórych udręczonych tą klonowaną odrazą użytkowników Forum.

Zapewne dla niektórych i to będzie za mało. Tym zaś proponuję przesiąść się po prostu na C64 ze stacją i będzie wreszcie spokój.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.07.09, 13:30:36 »
@Yerz Ale czy ktoś tu ma jakieś zastrzeżenia do ciebie? Ja rozumiem tygrysa bo mimo tekstów w file_id.diz, że dema są na Spectrum 128+AY w praktyce wszystkie wymagają timingów Pentagona albo wyższego zegara. Odpalone w trybie prawdziwego 128 albo sypią timingi całkiem albo jak na ekranie dzieje się coś więcej to nagle muzyka zwalnia bo cały efekt przewidziany na zmieszczenie się w rastrze przestaje się mieścić.

Demka są -  owszem - całkiem fajne, ale nie do końca Spectrumowe - szczególnie te mniejsze, które na zachodnich sprzętach pokazują totalną kaszanę.

I nie - nie czuję "odrazy" do tych produkcji. Jeśli w końcu uda mi się kupić Speccy 2010 to prawdopodobnie sam popełnię co nieco na takie sprzęty.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.07.09, 13:42:51 »
A to też ja nie miałem tu niczego na myśli pod Twoim adresem, bynajmniej.

Po prostu chciałbym uniknąć sytuacji znanej z pewnego innego forum, które Tygrys też zna i na początku jego polityka była zgodna z moją, żeby tamtejszych klimatów tu unikać.

Syfy to wiadomo, zazwyczaj są, tym razem też. Dopóki nie wypuszczą wersji na czarnego, to uprzejmie służę tym, co jest -
******
http://yerzmyey.republika.pl/E_TAP.rar
******
(tylko na przerobienie jednego miałem czas, siedząc w pracy, hahahahahahahahahaha!! ;) ).
Specjalnie z myślą o udręczonych duszach TAP-userów.

UWAGA: konwertowałem 'na wizję', więc nie wiem, czy idzie poprawnie dźwięk (99% pewności, że musi), nie wiem, jak ze zwalnianiem itp. Outro ma syfexy.
Jeśli okaże się, że jest rain (na emulatorach nie widzę), no to du.pa zbita. Przyjdzie czekać na oficjalną wersję TAP, ostatecznie poprzednie ich dema były pisane na czarnego.
Ale czy my się wydaje, czy późne Amstrady miały jakąś umbrellę fabrycznie?
« Ostatnia zmiana: 2012.07.09, 13:48:51 wysłana przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM »

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.07.09, 17:42:56 »
OK, przeglądnąłem wszystkie inne, ale jestem zbyt cienki, by je porządnie przerzucić do TAPa, niestety.
Sorry.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.07.09, 22:27:02 »
Pytanie Tygrysa jest jak najbardziej na miejscu. Tez juz o tym pisalem. W Rosji nie bylo gumiokow. U nich standard to Pentagon i Tr-dos. Jesli cos chodzi na zx128 to bardziej przypadkiem niz celowo.
Ale gorsze jest to, ze trudno bez sprawdzenia ustalic czy chodzi czy nie.
Chyba zaden TRD na WoS nie ma zaznaczone na czym dziala poza "possible Pentagon".

RCL

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
    • RCL/RS/VVG
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.07.10, 00:10:21 »
Podaję niesportywne linki do tych dem na YouTube.

1. miejsce (E): http://www.youtube.com/watch?v=9nD6IzMS6Ls
2. miejsce (TurtleS): http://www.youtube.com/watch?v=BxWmUeDeG00

Mimo że sam nigdy nie posiadałem firmowego żelaza, to jednak też mi się nie podoba rozmycie platformy. Sądzę, że dobrze by było ograniczyć parametry demo maszyn do możliwości Pentagona (i lepiej 128, a nie 512). Mówię Pentagona, a nie firmowego Spectruma, bo on był nieco szybszy (71680 taktów/int) i nie miał komplikacji przy dostępie do pamięci.

faustxxx

  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Miejsce pobytu:
    Kraków/Busko-Zdrój
    • Try2emu
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.07.10, 00:47:10 »
BTW Jak ktoś chce sobie zerknąć na dema z YT, to wrzucilem na t2e playliste:

http://www.try2emu.net.pl/pl/424/134/424/Dema/1/2132/DiHALT-2012-ZX-Spectrum-demos
Pzdrw.
Faust
http://www.t2e.pl

Po wysmażeniu 3 spektrusiów przeszedłem na emulatory:P

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.07.10, 10:42:54 »
Różnica między Pentagonem a Spectrum 128 jest  niewielka. Pentagon jest troszkę szybszy ale jest to wielkość może około 10%, nie więcej.

Najfajniejszą rzeczą jaką ma Pentagon jest to że przerwanie ma miejsce nie na samej górze ekranu tylko tam gdzie zaczyna się dolny border. Dzięki temu, gdy wykonamy instrukcję HALT mamy dwa razy więcej czasu na ścieranie i rysowanie  grafiki bo komputer w tym czasie rysuje najpierw dolny border a potem górny a nie tylko górny jak w standardowych Spectrum.

Tak naprawdę to ludzie Clive'a Sinclaira powinni sami na to wpaść i zrobić tak już w 1982 roku :)


YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.07.10, 11:07:28 »
Różnica między Pentagonem a Spectrum 128 jest  niewielka. Pentagon jest troszkę szybszy ale jest to wielkość może około 10%, nie więcej.
Najfajniejszą rzeczą jaką ma Pentagon jest to że przerwanie ma miejsce nie na samej górze ekranu tylko tam gdzie zaczyna się dolny border. Dzięki temu, gdy wykonamy instrukcję HALT mamy dwa razy więcej czasu na ścieranie i rysowanie  grafiki bo komputer w tym czasie rysuje najpierw dolny border a potem górny a nie tylko górny jak w standardowych Spectrum.
Tak naprawdę to ludzie Clive'a Sinclaira powinni sami na to wpaść i zrobić tak już w 1982 roku :)

Nareszcie kolejna rozsądna wypowiedź, bardzo dziękuję.
Różnice są minimalne. Timing, slow-ram (tzn. jego brak, jak piszą), takty.

128K (czarniawy) - 70890 taktów (slow-ram pracujący z szybkościa 61680 taktów)
Pentagon - 71670 taktów (slow-ramu brak - cała pamięć idzie z wymienioną przed chwilą szybkością)

(Dla porównania - 48K: 69880 taktów).

Dyskusja, którą zostaliśmy tu szczodrze obdarowani, do niczego nie prowadzi (oprócz _nasilających_ się flame'ów, które upodobnią to forum do innej platformy, która z nich słynie), bo oni o tak nie mają powodu pisać na nasze platformy, a my nie mamy powodu pisać na ich platformy.

Pozostaje być wdzięcznym tym Rosjanom, którzy piszą czasami rzeczy timowane na czarnego (pod emulatorami z resztą) oraz tym, którzy czasami wypuszczają programy w dwóch wersjach.
Z resztą dla nich to właśnie nasze problemy są nie do zniesienia: maszyn mają wiele, ale standard jeden. I wypuszczanie osobnych wersji timowanych na 128+, na +3/+2A itp, nie wspominając o 48K, o Timexie itp, wydaje im się dziwaczne i bez sensu. Dla nich to MY mamy bałagan - bo i mamy.
Warto czasami spojrzeć z tej drugiej strony.

Jak również jestem bardzo wdzięczny gościowi, który sam jeden przeportował te 20Mb programów z pentagona - na 128+ i +3. I oby trwał w swym uporze.
« Ostatnia zmiana: 2012.07.10, 11:09:03 wysłana przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM »

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.07.10, 11:47:49 »
Chciałem się rozpisać, ale dałem sobie spokój bo to nie miejsce na dywagacje techniczne. Powiem tylko dwie rzeczy:
1. Pentagon generuje przerwanie nie "tam gdzie zaczyna się dolny border" tylko dokładnie tam, gdzie się kończy dolny border a zaczyna powrót plamki do góry ekranu. Daje to odrobinę więcej czasu ale powoduje, że czas pierwszych 16 linii ekranu bezpośrednio po przerwaniu to de facto czas, który można spożytkować na dodatkowe obliczenia, ale w wypadku np. efektów na borderze to dodatkowe 16 linii, które trzeba odczekać.
2. Pisać o minimalnych różnicach w timingach może tylko nieprogramista ;)

Nie mam nic przeciwko rosyjskim demom na rosyjskie klony. Doceniam ludzi, którym się chce i zupełnie nie dziwi mnie to, że piszą na sprzęt, który posiadają. Ale umówmy się - rosyjskie dema na rosyjskie klony to nie są dema na Spectrum. Owszem - część działa - lepiej lub gorzej, ale każdy bardziej zaawansowany efekt albo się posypie albo nie będzie działał w ogóle na oryginalnym - zachodnim - sprzęcie.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Nowe dema na 128K (Di Halt 2012)
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.07.10, 13:23:22 »
2. Pisać o minimalnych różnicach w timingach może tylko nieprogramista ;)


OK. :) :) :) :)