Autor Wątek: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)  (Przeczytany 26124 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Nie wiem czy to już zbieractwo, ale ja mam poupychanie moje retro-kompy wszędzie gdzie się tylko da, w domu, w pracy (gabinecie,serwerowni i magazynku) i na działce też może się jakis trafić, a nawet ostatnio znalazłem w garażu ;)
Niepokojące jest już ostatnio to, że czasem odkrywam u siebie jakieś komputery (niekoniecznie Speccy), nie mogąc sobie zbytnio przypomnieć że takie miałem  ;D

A zaczęło się tak niewinnie, jak kupiłem sobie w przypływie nostalgii kilkanaście lat temu pierwszego gumiaka po wielu latach obcowania z samymi Pecetami...
« Ostatnia zmiana: 2019.08.29, 22:53:31 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

amiga4ever

  • **
  • Wiadomości: 89
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.08.29, 23:23:54 »
Ja miałem Atarynke XE od komuni w domu rodziców. Amige 600 kupiłem 10 lat temu za grosze.. moja Amisie 600 sprzedałem gdy Psx wchodził. Drugi raz tego błędu nie popełnie:) Atari zreanimowalem ostatnio, a że pierwsza grę komputerowa jaka w życiu zagrałem było na ZX to i to to postanowiłem sobie sprawić :)
Grałem ostatnio w Zybexa na Atari... Ta muza.. odgłosy.. Klasyk. Dziś odpaliłem na ZX i ło matko... Czy rzeczywiście ZX hardwarowo był tak z tyłu Atari XE, że ten Zybex taka bieda... ??
Atari 65XE (turbo 2000),
Commodopre 64 Breadbin,
Commodore 64C,
Pegasus,
Amiga 600 (Aca 630),
ZX Spectrum 48,
ZX Spectrum +2A 128k

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.08.29, 23:28:51 »
Dziś odpaliłem na ZX i ło matko... Czy rzeczywiście ZX hardwarowo był tak z tyłu Atari XE, że ten Zybex taka bieda... ??

Oj, Marcin, zbiera Ci się, oj, zbiera ;)

amiga4ever

  • **
  • Wiadomości: 89
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.08.29, 23:38:42 »
A powiedz, że jest inaczej :) Każda gra, która wyszła na obie maszyny kwiczy na ZX. No ale może już tak musi być. Ważne, że jest parę gierek exclusywnych :) i to dla nich zx nabyłem hehe.
Atari 65XE (turbo 2000),
Commodopre 64 Breadbin,
Commodore 64C,
Pegasus,
Amiga 600 (Aca 630),
ZX Spectrum 48,
ZX Spectrum +2A 128k

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.08.29, 23:57:59 »
Powiem tak, wojenki platformowe były 30+ lat temu, a w międzyczasie większość z nas dorosła :D

Ja jestem ostatnią osobą do porównywania starych gier, bo po prostu mało grałem. Na Atari szybko mi się znudziło wczytywanie z magnetofonu, potem miałem dostęp do CPC6128 i urzekła mnie pewna taka profesjonalność tego sprzętu (głównie z racji niedoboru gier na dyskietkach na polskim rynku). Potem Timex TC2048, czyli gry ze Spectrum, ładowały się szybko, wybór ogromny, ale "swoich" tytułów miałem może z 10, zawsze bardziej interesował mnie użytkowy aspekt komputerów :)

A dziś powstają fajne gry na Spectrum, a czasami coś fajnego na tryby timexowe! Tego kiedyś nie było! Natomiast jak coś powstanie na Amigę, to jest to tak znacznie gorsze od gier sprzed 30 lat, że po prostu szkoda na nie czasu. Do każdej platformy podchodzi się z innymi oczekiwaniami po prostu.

Nie wiem czy to już zbieractwo, ale ja mam poupychanie moje retro-kompy wszędzie gdzie się tylko da, w domu, w pracy (gabinecie,serwerowni i magazynku) i na działce też może się jakis trafić, a nawet ostatnio znalazłem w garażu ;)
Niepokojące jest już ostatnio to, że czasem odkrywam u siebie jakieś komputery (niekoniecznie Speccy), nie mogąc sobie zbytnio przypomnieć że takie miałem  ;D

Ooo, Twój przypadek brzmi klinicznie :D

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.08.30, 00:09:52 »
Oj, no właśnie tego się obawiałem, moja kobieta mi to czasem mówi, ale ja to sobie zwykle tłumaczę jej złośliwością za moje uwagi o jej butach i torebkach :P
Taka to już patologia ...

BTW. Możecie polecić jeszcze jakieś ciekawe nowe tytuły na tryby Timex'owe ?




Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.08.30, 00:15:06 »
Ooo, Twój przypadek brzmi klinicznie :D

Wlasnie mialem pytac, czy to choroba, bo podobnie jak Damik tak na prawde juz sam nie pamietam co mam :)
Ostatnio znalazlem kilka fotek, z czasow gdy jeszcze fotografowalem zdobycze i tak teraz patrze ze doszlo do momentu, gdzie gdy czegos potrzebuje, to latwiej mi jest kupic nowe, niz znalezc to, ktore mam. od miesiecy nie moge dokopac soe do QLi w pudelkach, a to nie sa male rekwizyty... a przerzucajac elemnty przez sitko, czyli duze na lewo a male do kartonu zalazlem cztery "Action Replay MK III" do Amigi.

Skoro to nie poczworne DeJaVu to moze faktycznie czas zaczac sie leczyc :)


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.08.30, 00:20:17 »
@sajmosia

Gratulacje z okazji 1k posta :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.08.30, 01:45:16 »
A powiedz, że jest inaczej :) Każda gra, która wyszła na obie maszyny kwiczy na ZX. No ale może już tak musi być. Ważne, że jest parę gierek exclusywnych :) i to dla nich zx nabyłem hehe.
Parę :)
Na filmiku poniżej masz większość najgłośniejszych komputerowych hitów lat 80 w wersjach na małe Atari.
https://www.youtube.com/watch?v=XIMLoLxmTDw
Spectrumowych poszukaj sobie sam :)

 

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.08.30, 01:49:24 »
Każda gra, która wyszła na obie maszyny kwiczy na ZX.
Ke? Poza Panama Joe która do pięt Montezuma Revenge nawet nie próbuje dorastać, to za dużo tytułów które wyszły na obie maszyny to nie ma (bo gier jak wszyscy wiedzą na Atari nie ma:P). A na te co wyszły... spuśćmy kurtynę milczenia, bo jak trojacek wspomniał wojenki platformowe mamy dawno za sobą :)
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200

amiga4ever

  • **
  • Wiadomości: 89
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.08.30, 08:24:19 »
Nie no wiadomo, że o żadnych wojnach nie ma co nawet myśleć. Ja po prostu nie zdawałem sobie sprawy z sytuacji. Mnie zawsze zx kojarzył się z JetPack, Manic Miner, Knight Lore, Sabre Wulf, Ghost Goblins... a jak każdy wie tych gier nie ma na Atari. Dopiero wczoraj odpaliłem kilka tytułów które kojarzę z atarowego dzieciństwa :)
Atari 65XE (turbo 2000),
Commodopre 64 Breadbin,
Commodore 64C,
Pegasus,
Amiga 600 (Aca 630),
ZX Spectrum 48,
ZX Spectrum +2A 128k

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.08.30, 09:22:49 »
Manic Miner jest na atari https://www.youtube.com/watch?v=FuRETFU0MB4

To jest współczesna wersja. Całkiem udana. Wydaje się mi, że wymaga więcej ramu niż 128 kb. Może się mylę. Niestety, ale wiele dosyć atrakcyjnych konwersji na atari nie pójdzie na standardowym konfigu.

Są też Saboteur, Jet Set Willy czy Knight Lore wzorowane na wersjach ZX Spectrum. Zapewne jest więcej takich tytułów.
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.08.30, 10:23:19 »
Amiga 500 ? Atari ST ?, one są za duże.
Za wiele miejsca zajmują na stole.
ZX Spectrum za to - jest mały i poręczny.

Nawet C64, Atari XE cz XL są dużo większe od ZX gumiaka.
A wiadomo, małe jest piękne :)

Odnośnie Montezumy, to jest na ZX Spectrum klon tej gry wyglądający dokładnie tak samo, jak wersja na Atari.
Nawet muzyczka i odgłosy Pedra sa takie same (AY).

Dla tej gry kupiłem sobie Atari XE.
A teraz Atari leży, a ja gram w nią na ZX-sie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.08.30, 11:04:50 »
Masz na myśli tę wersję? https://www.youtube.com/watch?v=7uWrA21j8Qs

Wygląda zacnie  :)
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Atari vs Spectrum vs Amiga vs... czyli jednak nie dorośliśmy ;)
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.08.30, 11:49:21 »
Tak, właśnie tą.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma