Autor Wątek: Spójrzcie na YouTube...  (Przeczytany 206716 razy)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #465 dnia: 2021.07.05, 17:09:57 »
Czy ktos sie targnie na cos podobnego z np FDD3000 ?
Kable mogę ciachnąć - kozik mam, tylko ktoś musi FDD3000 podrzucić ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #466 dnia: 2021.07.12, 13:27:04 »
Wiedźmin - sezon 2 tylko zwiastun i niestety poczekamy do grudnia.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #467 dnia: 2021.07.16, 13:46:25 »
Angielskojęzyczny kanał "Ars Technica" który zwykle pokazywał testy sprzętów, relacje z targów i o podboju kosmosu, w ostatnim roku zamieścił serie wywiadów z twórcami gier którzy opowiadają jak one powstały. Sprawdźcie czy jest tam i wasza ulubiona gra lub chociaż coś w tym gatunku. Można włączyć napisy i ich tłumaczenie.

Przykładowy Prince of Persia:
https://www.youtube.com/watch?v=sw0VfmXKq54
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #468 dnia: 2021.07.21, 14:57:06 »
Nieźle opracowane i zaprezentowane przyczyny awarii w PSE i odstawienie 10 bloków Bełchatowa 17 maja 2021:

https://www.youtube.com/watch?v=rbhrLujJBbQ

https://www.youtube.com/watch?v=idz-U9av_VA
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #469 dnia: 2021.07.21, 17:44:01 »
Dzięki Klaud za ciekawe materiały. Nasuwa mi się kilka wniosków:
1. Na szczęście sytuacji nie są winni ani Pan Prezes, ani żaden z Panów Dyrektorów - ot komuchy coś spaprały na etapie wykonawstwa, no i pracownik (ktoś sprawdził ile lat już pracuje? może to też komuch?)
2. Nie dało się przewidzieć, że w latach 80-tych zdarzało się budować nie do końca zgodnie z planami, przepisami itp itd. Wyszło dopiero teraz, a normalnie nikt się przecież nie spodziewał, nikt nie wiedział, no po prostu kto by przypuszczał :)
3. Niesamowite jest, że w dobie automatyki wszędzie gdzie się da, zabezpieczeń często wprost dla idiotów ("uwaga! sprzedawana kawa może być gorąca"), można od tak uziemić sobie szyny pod napięciem, po prostu grzebiąc w szafce, którą się zresztą pomyliło. To ja na skrzyżowaniu muszę czekać aż minie pierdyliard faz świateł, żeby skręcić w prawo, a w takiej stacji PSE wystarczy podjechać do skrzynki i po prostu zasterować silnik. Całe szczęście, że terroryści mają nas raczej w dupie, ale jednak na wszelki wypadek warto mieć chyba w domu zapas świeczek na kilka dni ;)
4. Fajerwerki musiały być przepiękne. Pozdrowienia dla pana uziemiacza - pranie spodni chyba było? ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #470 dnia: 2021.07.21, 18:54:05 »
W elektryce jakoś tak czasami jest, że prąd szukając najkrótszej drogi do ziemi wybiera drogę przez elektryka.
Niech się chłop cieszy, że prąd wybrał inną drogę.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #471 dnia: 2021.07.21, 18:57:09 »
Miał chłop refleks. Z tego co usłyszałem w podcaście, zrozumiałem, że jak j*bło to odskoczył parę metrów :) Biorąc pod uwagę, że rozłączenie zgodnie z deklaracjami trwało milisekundy, wygląda na to, że po prostu gość jest szybki ;) No chyba, że mógł się zorientować na podstawie ruchu urządzeń, że nie steruje tym, co potrzeba i wtedy zaczął umykać ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #472 dnia: 2021.07.21, 19:00:47 »
Maciek, obejrzyj jeszcze raz, ale na spokojnie.

Sekwencja łączeniowa to ponad 10 kroków, wydawana jako pisemne polecenie. Pomylić szafkę mechanizmu rozłącznika i uziemiona jest bardzo prosto, bo są identyczne (szczególnie jeśli te urządzenia były produkcji Alstoma) i wiszą na tej samej konstrukcji wsporczej. Różnią się one opisem na drzwiczkach. Jest także system blokad mechanicznych, np. zestaw kluczyków, aby zamknąć uziemnik, klucz wyjęty z odłacznika w pozycji otwartej pozwala na zamknięcie rozłącznika. Błędem było zdjęcie blokady mechanicznej pomiędzy odłącznikiem a uziemnikiem. W wielu krajach są bardzo zle doświadczenia z użytkowaniem blokad elektrycznych (śniedziejące styki, pajączki/robaczki między stykami), a jeszcze większe dla blokad software’owych wbudowanych w systemy sterowania.

Pomiary uziemień są wykonywane zgodnie z normami i wytycznymi operatora systemu. Ale nikt nie wykonuje pomiarów uziemień prądem równym spodziewanym prądom zwarciowym (tutaj był on prawie 43 kiloampery) lub wytrzymałości zwarciowej aparatury łączeniowej (coś ok. 63kA dla 1s).

W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii była awaria wyłącznika 400kV i z jej powodu spaliło się przyłącze kablowe 400kV, pomimo poprawnie działającej automatyki. Od systemu zostało odstawione połączenie prądu stałego z kontynentalna Europą, a system stracił 1GW mocy. Duży prąd zwarciowy (coś ok. 27kA) znalazł sobie inna drogę do ziemi, bo tez uziemienie było zle wykonane w tym polu.

Prosto wyzywać od ludzi komuchów. Tez jestem komuchem wg. ***, ponieważ jeden etap edukacji w większości odbywałem w PRLu. Skoro są wszystkie protokoły zdawcą-odbiorcze i dopuszczenie do eksploatacji, jest projekt powykonawczy, wiec nie ma technicznych przeciwwskazań, aby użytkować taki obiekt energetyczny. Pan prezes ma od tego sztab ludzi, a nie sam sprawdza każdy kabelek.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #473 dnia: 2021.07.21, 19:07:20 »
Nie, uziemnik zamyka się kilka-kilkanaście sekund. Operator zorientował się ze coś jest nie tak, bo zaczęło mu skwierczeć nad głowa i instynktownie zwiał. Wyłączenie od zaistnienia zwarcia (kilka sekund po wydaniu komendy zamknij) trwało 40 milisekund, ale tylko tym polu tylko. Po SPZ poleciała kaskada wyłączników z napędem pneumatycznym. Brzmiało to mniej więcej jak kanonada dywizji ciężkich haubic. Kilka razy miałem nieprzyjemność przebywać w pobliżu wyłączania tego typu wyłącznika, nauszniki ochronne ledwo łagodzą huk.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #474 dnia: 2021.07.21, 19:42:42 »
Maciek, obejrzyj jeszcze raz, ale na spokojnie.
To pół godziny słuchania. Nie dam rady wyrwać tyle czasu na skupienie się tylko na tym ;)

Cytuj
Prosto wyzywać od ludzi komuchów. Tez jestem komuchem wg. ***, ponieważ jeden etap edukacji w większości odbywałem w PRLu. Skoro są wszystkie protokoły zdawcą-odbiorcze i dopuszczenie do eksploatacji, jest projekt powykonawczy, wiec nie ma technicznych przeciwwskazań, aby użytkować taki obiekt energetyczny. Pan prezes ma od tego sztab ludzi, a nie sam sprawdza każdy kabelek.
Sarkazm chłopie :) Ja też jestem komuchem. Zwróć uwagę, że panowie zaczęli cały temat od tego, że problem zaczął się w latach 80-tych (w podtekście: nie nasza wina). Było 30 lat na sprawdzenie tych papierów i nie mam na myśli ich przejrzenie, tylko niestety wykopki (albo inne georadary). Wszyscy, którzy żyli w tych latach, wiedzą doskonale jak wyglądała rzeczywistość lat 80-tych w PRL i nie ma się co opierać na papierach, protokołach itp itd. Trzeba sprawdzać organoleptycznie. Taka zresztą była chyba konkluzja, czyli że właściwie skoro już coś takiego wykryliśmy, to trzeba będzie dokładniej posprawdzać inne stacje, bo może też ktoś ukradł stal na budowę swojej hacjendy ;)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #475 dnia: 2021.07.22, 09:30:39 »
Miejmy nadzieję, że tego nie skasują w ramach "dekomunizacji", ale w jednej z elektrociepłowni na terenie Polski pracuje co najmniej jeden "generator prądotwórczy" - czy jak to się inaczej nazywa z głębokiego PRLu, wyprodukowany w ZSRR, chyba lata 60 czy wcześniej, produkując m. in. prąd dla "zgniłokapitalistycznych" (chociaż teraz bardziej "made in China") ;-) komputerów. Podobno dość niezawodna maszyna.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #476 dnia: 2021.07.22, 11:17:13 »
Ruskie zawsze było - "gniotsa, nie łamiotsa".
Przynajmniej za czasów CCCP.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #477 dnia: 2021.07.22, 11:23:10 »
Uhm, szczególnie Czarnobyl,  Sayano-Shushenskaya i jeszcze kilka innych.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #478 dnia: 2021.07.22, 13:24:03 »
W Czarnobylu strzelił tylko jeden reaktor.
A mogły wszystkie cztery.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #479 dnia: 2021.07.22, 14:59:55 »
Nie, uziemnik zamyka się kilka-kilkanaście sekund. Operator zorientował się ze coś jest nie tak, bo zaczęło mu skwierczeć nad głowa i instynktownie zwiał.
A tak z ciekawości: czy operator miał jeszcze szansę przerwać proces, gdy zaczęło mu skwierczeć? Przy tak długim załączaniu uziemnika, to skwierczenie oznaczało zapewne, że zaczął się robić łuk, a dopiero chwilę potem wszystko się zespawało i tu już raczej żaden napęd by tego nie rozłączył. Ale miał jakiś czas na reakcję, czy raczej nie?