Autor Wątek: ZX Uno  (Przeczytany 84536 razy)

maliniak

  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #150 dnia: 2019.01.08, 16:06:48 »
Składam ZXUNO 2MB VGA.
Czy ktoś z was zastosował flasha W25Q128FVSG?
Bo mi w teście Zxuno pokazuje SPI FLASH : ERROR.
Test wgrywam przez raspberry urjtag.
I niewiem czy to wina flasha. Flash działa na programatorze. Opcji QUAD nie mogę włączyć bo nie mam TL866.

maliniak

  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #151 dnia: 2019.01.19, 00:39:02 »
OK potwierdzam że działa.
W teście pcb pokazuje SPI ERROR ale po wejściu do recovery flashuje pamięc plikiem z karty sd.
Później w teście jest SPI OK.
Także na gołym flashu jest ERROR.
Wszystko robiłem na raspberry pi.

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #152 dnia: 2019.02.10, 13:40:29 »
Złożyłem w całość. Trochę to trwało bo wszystkie części zamówiłem z Chin.
Zx Uno moim zdaniem jest jedne z lepszych projektów klonów z którymi się spotkałem. Pod względem projektowym i softu to wielki szacunek dla twórców tego projektu.
Jeszcze możliwość emulacji różnych platform...

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #153 dnia: 2022.08.01, 20:56:54 »
Trochę czasu minęło ale dopiero teraz udało mi się poskładać do kupy moje ZX-UNO 2M VGA i mam kilka pytań do kolegów co mają już działające to ustrojstwo.

Niestety na ekranie mam ciemność, zasilania są poprawne, e2prom zaprogramowałem wcześniej programatorem wsadem z Firmware, zegarek 50MHz śmiga jednak to wszystko co na razie tam działa. :(
Nie atakowałem tego jeszcze JTAG'iem bo nie mam stosownego złącza, jednak doczytałem że wystarczy zaprogramować wcześniej tylko e2prom by nie trzeba tego robić.
Polutowane raczej poprawnie i sprawdzone pod mikroskopem.

Mam tylko nadzieję że nie stałem się ofiarą malowanych chińskich elementów, bo mam egipską ciemność na ekranie  ???

Brakuje mi jeszcze gniazda karty SD i klawiatury PS/2, czy bez tego powinien już coś wyświetlić na ekranie VGA ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Trahald

  • **
  • Wiadomości: 65
  • Miejsce pobytu:
    Piaseczno
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #154 dnia: 2022.08.01, 22:19:13 »
Odpowiem z poziomu używacza bo sam swojego UNO nie składałem.
W UNO da się dla VGA wybrać kilka wartości odświeżania i u mnie każdy z monitorów do których podłączałem miał z niektórymi wartościami problemy.
Z klawiatury mozna to zmieniać w locie Scroll Lock-iem, bez klawiatury nie wiem czy da się coś zmienić.

Pewnie ktoś z tych co sami uruchamiali będzie miał lepszą porade.


ZX Spectrum+ (Stavi 128kB), FDD3000 (Stavi) 3,5' 5,25', divIDE

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #155 dnia: 2022.08.12, 00:46:39 »
Już sobie poradziłem, trzeba było zaatakować pacjenta z JTAG'a bo wcześniejsze programowanie Flash ROM przed wlutowaniem było nieskuteczne i potem wgrać nowy flash.zx1 przez kartę SD.
Śmiga to nawet całkiem fajnie, tylko mam problem z niektórymi core'ami, bo nie działa mi np PCXT, nawet jak wgram na kartę image z Github'a.

Tutaj znalazłem update jaki mi działa z wersją ZX UNO 2M VGA, jest obraz gotowej karty SD oraz nowy Flash i nowe Core.
https://www.zxuno.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=4142

 
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #156 dnia: 2022.08.16, 10:41:05 »
Uruchomiłem Core PCXT, tylko jest bardzo wybredny co do podłączonej klawiatury.
Z kilku klawiatur PS/2 jakie mam zagadał tylko z Fujitsu-Siemens z innymi nie chciał się komunikować.
Druga sprawa to nie bardzo chcą działać tryby graficzne, udało mi się włączyć chyba tylko jeden tryb z EGA, inne niestety powodują krzaczory w trybie tekstowym albo zwis systemu.
Wywala się na programie CheckiIt 3.0 podczas testów i nie pokazuje konfiguracji sprzętowej. ???

« Ostatnia zmiana: 2022.08.16, 11:08:50 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #157 dnia: 2022.08.24, 01:04:56 »
Wszystko niby jakoś śmiga, tylko martwi mnie brak zabezpieczenia portów Joystick'ów i klawiatury, Panie kiedyś to pewnie jeb***  :P
Wszystko to niestety wisi bezpośrednio na tym biednym Xilinx'ie.
« Ostatnia zmiana: 2022.08.24, 01:13:35 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #158 dnia: 2022.08.24, 09:55:41 »
Już sobie poradziłem, trzeba było zaatakować pacjenta z JTAG'a bo wcześniejsze programowanie Flash ROM przed wlutowaniem było nieskuteczne i potem wgrać nowy flash.zx1 przez kartę SD.
Śmiga to nawet całkiem fajnie, tylko mam problem z niektórymi core'ami, bo nie działa mi np PCXT, nawet jak wgram na kartę image z Github'a.

Tutaj znalazłem update jaki mi działa z wersją ZX UNO 2M VGA, jest obraz gotowej karty SD oraz nowy Flash i nowe Core.
https://www.zxuno.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=4142

Jest już dostępny update ale z tego roku. Jest na innej stronie. Forum zx uno, które wskazałeś, jakby umarło. Podeślę link jak znajdę, raczej wieczorem albo za kilka dni. Nie pamiętam czy mam zapisany link w domowym stacjonarnym czy w laptoku, który wypożyczyłem synowi na wyjazd na kilka dni.

Z aktualnie dodanych nowości to emulator sama coupe, który ładuje emulowane dyskietki i amstrad cpc 6128, który również ma możliwość wgrywania z dyskietek. Moim zdaniem mocny krok do przodu. W nowej wersji są obrazy kart sd, ale z uwagi na ich zawartość rozdzielono na 2 karty: fat i fat32. Niektóre emulatory korzystają z sd w zależności od fat, a niektórym to lotto jaki jest fat. Np. taki msx potrzebuje fat16 stąd nie ma softu na obrazie z fat32. 
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #159 dnia: 2022.08.24, 20:52:16 »
Stąd można pobrać http://www.retrowiki.es/viewtopic.php?f=110&t=200038436 dystrubucję dla zx uno z czerwca 2022 r.
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #160 dnia: 2022.08.24, 22:23:34 »
Super, podziękował  :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #161 dnia: 2022.08.26, 22:49:32 »
Może to i głupie pytanie, ale jak załadować dysk w CORE SAM Coupe ?
Nie znam niestety SAM'a i tego CORE  ::)

Mam ściągnięty gotowy obraz karty z obrazami dysków do SAM'a i ZX UNO je widzi.

Mapuję obraz dysku przez F12 a potem co mam zrobić by się ten dysk uruchomił ?
Jak wydaje komendę DIR 0 to mi wyskakują jakieś znaki zapytania za DIR ?...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

azesmbog

  • *
  • Wiadomości: 38
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #162 dnia: 2022.08.30, 08:39:37 »
After inserting the disk image, you need to press 9 on the numeric keypad (F9 on real SAM) to boot.

Or you can go to Basic and type BOOT, which is the same...

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #163 dnia: 2022.08.30, 10:20:29 »
Mapuję obraz dysku przez F12 a potem co mam zrobić by się ten dysk uruchomił ?
Jak wydaje komendę DIR 0 to mi wyskakują jakieś znaki zapytania za DIR ?...
Musisz załadować DOS (np. SAMDOS), żeby mieć dostęp do jego poleceń. Wpisz BOOT, jak kolega wyżej napisał. No i obraz dysku musi ten DOS zawierać.
« Ostatnia zmiana: 2022.08.30, 10:36:16 wysłana przez m0b »

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #164 dnia: 2022.08.30, 13:54:04 »
Za dużo nie bawiłem się jeszcze tym emulatorem ale widziałem na forach że nie wszystkie dyskietki "łyka". Wątek o tym emulatorze już tu http://www.retrowiki.es/viewtopic.php?f=110&t=200038231.

Są linki do niektórych gier np.
1. http://www.retrowiki.es/download/file.php?id=200028181
2. http://www.retrowiki.es/download/file.php?id=200028543

Jak pobierzesz to zobaczysz jaką długość dsk akceptuje ten emulator (819200). Dsk o innej długości mi nie czytał. Jest podobno możliwość konwersji do odpowiedniego formatu.
« Ostatnia zmiana: 2022.08.30, 14:06:52 wysłana przez misiek2 »
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram