Autor Wątek: ... powrót z zaświatów :)  (Przeczytany 3428 razy)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
... powrót z zaświatów :)
« dnia: 2019.09.23, 20:37:15 »
Dzień dobry / dobry wieczór

Wersja krótka - dla niecierpliwych - koniec końców, po blisko 7 miesiącach masakrycznego remontu udało mi się przenieść rodzinę do nowego lokum i po rozpakowaniu zabawek wracam do życia (również tego forumowego).

Wersja dłuższa (a właściwie kilka luźnych uwag dotyczących minionego pół roku) poniżej:

a) planowanie sztywnych harmonogramów w projektach budowlano/remontowych ma sens równy powstrzymywaniu gradu siłą woli...

b) spodziewanie się dokładnej realizacji zaplanowanego budżetu jest idealnym przykładem myślenia życzeniowego :)

c) moim skromnym zdaniem branża budowlana składa się z osobnego gatunku ludzi, który wyodrębnił się podczas pierwszych projektów budowlanych (pewnie już w okolicach takich wyzwań jak zasłonka do jaskini...). Jego cechą charakterystyczną jest całkowicie odmienne od "zwykłych ludzi" postrzeganie czasu. Przykład:

Ja: No to kiedy panie X skończycie ten etap?
Pan X (kierownik ekipy): Niech się pan nie przejmuje - zdążymy w terminie.
Ja: Ale jak chce pan to zrobić, skoro przekroczyliście go już o dwa tygodnie?
Pan X: Zdążymy, zdążymy...
(kurtyna)

d) pracownicy budowlani pracuj wydajnie wtedy, kiedy jest się w pobliżu. Skutek tego spostrzeżenia był taki, że ostatnich kilka miesięcy pracowałem przez 7 dni w tygodniu na przynajmniej dwóch etatach - efektem są nienadrabialne zaległości w spaniu i trwały uszczerbek na zdrowiu :)

e) z perspektywy tych kilkunastu tygodni uknułem następującą definicję remontu generalnego: jest to proces stopniowego obniżania własnych oczekiwań :) Od: będę miał ściany prościutkie tak, że będą mogły stanowić wzorzec płaskości godny umieszczenia w Sevres, do: jak się stanie w tym rogu i przymknie jedno oko, to nie widać żadnych niedoskonałości... :P

... ale koniec końców - jesteśmy już rozpakowani (a przynajmniej wyrzuciliśmy większość "przeprowadzkowych pudeł"), mam dostęp do sieci i własne gniazdko na retro/elektro zabawki (czym pochwalę się później, jak poukładam wszystko na swoim miejscu). Teraz pozostaje nadrobić zaległości w czytaniu forum i wrócić do zarzuconych aktywności :)

P.S. @ZIPP - wypakowałem właśnie wersję demo Twojego ZXTestera 2.0 - kiedy/gdzie (i z  jakim trunkiem w formie przeprosin) mogę Ci go odwieźć?
P.S. 2 - jeżeli komuś coś obiecałem i nie dotrzymałem słowa, to nie było to celowe (po prostu zredukowałem swoje życie do podstawowych czynności + nadzoru na budowie + pracy zawodowej). Przypominajcie mi się na PM - nadrobię tak szybko, jak to możliwe :)

... spokojnej nocy :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6844
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.09.23, 20:51:14 »
Maładiec!
Welcome back :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6664
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.09.23, 21:38:51 »
Z fachowcami tak jest, jak nie przypilnujesz, to zapłacisz podwójnie.
Niech się dobrze mieszka :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.09.23, 21:45:17 »
Tak... Mam za oknem budowę od 2 lat. Pewnej soboty przyszedł facio do szlifowania balkonu. 6.30 pohałasował 20 minut.... Jakby nie mógł o 12. Otóż nie, on tylko może być w sobotę rano...  W robocie remont, za oknem nadal budowa... Dach robili ponad rok... Pora poczekać, aż zamieszkają i sobota pięc po 6 albo będzie kosa spalinowa, albo młot udarowy... Ten drugi już mam :) Albo AY i choć 500W :)

Dobrego mieszkania!
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.09.23, 22:52:36 »
Phi, tylko 7 miesięcy? ;) Jakiś niecierpliwy jesteś :)

Miłego mieszkania w nowym lokum.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.09.24, 06:43:32 »
Cóż - nadal uważam, że całość prac była do wykonania w przeciągu 3 miesięcy (a przynajmniej tak pokazywał Gant ;)). Co więcej - w kwestii cierpliwości oscyluję gdzieś w okolicy buddyjskiego mnicha - nikt i nic nie jest mnie w stanie wkurzyć...

Tak sobie myślę Andy, że jak już się wprowadzą Twoi nowi sąsiedzi, to będziesz celebrował każdą sekundę ciszy i samemu się przerzucisz na kosę ręczną (nawet nie myśląc o "akcjach odwetowych") :P

Podsumowując - układam powoli na półkach pudełka z "8bitowymi dziadkami" - podłączam sprzęt - porządkuję narzędzia... i już nie mogę się doczekać, aż to wszystko włączę. A że wolne pomieszczenia w przyziemiu spore, to na jesień wracam do projektu frezowanych obudów z drewna oraz zabaw z żywicą akrylową :P

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.09.24, 07:23:04 »
W 3 miesiące remont kapitalny (w tym okna, elektryka, hydraulika, wylewki, poprawki tynków mineralnych) ... wybacz, w takie plany nie wierzę, a tak tylko u Kasi Dowbor. Na niektóre elementy i materiały czeka się po 10 - 12 tygodni. Dobre technologie wymagają czasu, wyschnięcia naturalnego. No, ale jeśli ktoś chce poprawiać za 5 lat, można i w tydzien. Czasem na dobrą ekipę trzeba czekać do pół roku. 3 miejsce na wykończenie i tylko wykończenie, jak najbardziej realne.

Skąd wiem? Pośrednio to moja druga branża oraz jestem na etapie remontu domu.

Wazne, ze już jesteś po. Oby pierwsza zima nie dała się we znaki, bo wszystkie mankamenty wychodzą jesienią i zima.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

dox

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Rybnik
    • www.slanina.pl
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.09.24, 09:00:11 »
Znajomy kilka(naście) lat temu budował ( a właściwie ekipa budowała, a on tylko pilnował,  żeby cokolwiek robili) nowe lokum. Inteligentne domy itp nie były jeszcze zbyt popularne, ale chciał w to wejść, więc przygotował pod wszystko odpowiednią infrastrukturę. Ogólnie - jak to z budowlańcami -prace szły ciężko i powoli. W celu sprawdzenia sieci lokalnej zapowiedział, że podepnie tu i tam webcamy. Skutkiem ubocznym miał być zdalny nadzór (z biura) nad pracą i jakaś nikła nadzieja, że może ktokolwiek zacznie lepiej pracować "pod presją". Niestety, jedynym rezultatem było to, że budowlańcy od następnego dnia zaczęli przychodzić w nowych (albo wypranych ... równie rzadkie zjawisko) strojach roboczych, żeby "dobrze w kamerze wyglądać"....

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.09.24, 09:47:22 »
W 3 miesiące remont kapitalny (w tym okna, elektryka, hydraulika, wylewki, poprawki tynków mineralnych) ... wybacz, w takie plany nie wierzę, a tak tylko u Kasi Dowbor. Na niektóre elementy i materiały czeka się po 10 - 12 tygodni. Dobre technologie wymagają czasu, wyschnięcia naturalnego. No, ale jeśli ktoś chce poprawiać za 5 lat, można i w tydzien. Czasem na dobrą ekipę trzeba czekać do pół roku. 3 miejsce na wykończenie i tylko wykończenie, jak najbardziej realne.

Materiały zamówiłem wcześniej - wszystko czekało na ekipę (czyt. wszystko dostawali na żądanie) :) Wiesz Klaudiusz - może to złudne nadzieje osoby, która nie ma w tej materii doświadczenia, ale teoretycznie (czysto teoretycznie) dało się przedstawiony zakres prac wykonać z zachowaniem reżimów technologicznych w czasie zbliżonym do zakładanego.

Nawet jeżeli nie byłyby to 3 miesiące, to i tak można było ostateczny czas remontu skrócić... Ale - to już przeszłość i pozostaje tę wiedzę wykorzystać kiedyś w przyszłości... Choć szczerze mówiąc na samą myśl o kolejnym remoncie/budowie dostaję na razie reakcji alergicznej :)

Muszę natomiast pochwalić panów stolarzy (dwie ekipy) - nie widziałem chyba nigdy tak sprawnie, dokładnie i czysto pracujących ludzi. Miło było oglądać w boju...

Cytuj
Skąd wiem? Pośrednio to moja druga branża oraz jestem na etapie remontu domu.
Wazne, ze już jesteś po. Oby pierwsza zima nie dała się we znaki, bo wszystkie mankamenty wychodzą jesienią i zima.

Dzięki - też trzymam za to kciuki :)

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.09.24, 13:02:11 »
Bo tak to jest z budowami.

Przerabiałem to osobiście 5 lat temu.

Wszystko robiłem sam ,więc kwestia "fachowców" mi odeszła ,ale reszta jak zakupy i zamówienia towarów to mógłbym książkę napisać.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.09.26, 13:05:31 »
Dzień dobry / dobry wieczór

Wersja krótka - dla niecierpliwych - koniec końców, po blisko 7 miesiącach masakrycznego remontu udało mi się przenieść rodzinę do nowego lokum i po rozpakowaniu zabawek wracam do życia (również tego forumowego).

Miło Cię znowu widzieć/czytać  ;)


ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.09.26, 14:03:21 »
Welcome back!
A z budowlanką tak jest. X razy już to przerabiałem. Teraz remonty staram się robić sam. Jak sp***e, to wiem kogo winić.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.09.26, 14:20:51 »
"Lubie" rozmowy z wykonawcami, bo one zawsze zaczynaja sie od slow "Ale Panu/Pani spier...." lub "Kto Panu tak zj...l?". Czasem nawet jak sa to ci pierwsi na obiekcie.

A najlepsze jest, kiedy cos pokaszanil inwestor (czasem jestem po drugiej stronie), ktory nigdy sie do tego nie przyzna, ze on tak chcial. Zawsze przed nowym wykonawca bedzie "Czy moze to Pan poprawic, bo poprzedni zle zrobili?" ;)

Jesli wykonawca zaczyna mi grac na nerwach zawsze pytam sie "A czy o siebie w domu tez chcialbym Pan to miec tak spartolone?". Mina wykonawcy bezcenna i w 99% przypadkow pada odpowiedz z wielkim obuzeniem "Alez co Pan?!". ;)

Swoja droga w kreatywnosci nikt nie pobije hydraulikow i elektrykow. Mistrzowie gietarki i zaciskarki do peksow, sa mistrzami herbu "spaghetti z rurek" szczegolnie na odejsciach od pionow, czy podejsciach pod piec c.o.. A tym drugim nie przeszkadza puszczenie przewodu w poprzek sciany. owinac przewod 3-faz. wokol rury gazowej, skrecanie i lutowanie przewodow (a to u specow od alarmow), lub cos podobnego. Na pytanie "A zaciskarki Pan nie ma?", pada odpowiedz "Panie, zaciskarka to g..., jak skreci sie i zlutuje transformatorowkato dziala na 1000% " lub "Zaciskarka droga, kto by kupowal".

Na poprzednim remoncie, elektryk zaczal mi wymyslac i udowadniac, ze wie lepiej, bo od 20 lat tak robi, nikt sie nie skarzyl, ze to za drogi osprzet i nikt nie instaluje takich RCD jak mu dalem (na prady sinusoidalne, tetniace, oraz ze skladowa stala) i projektant nie wiedzial co jest dobre. Pozegnalismy sie szybko. ;)
« Ostatnia zmiana: 2019.09.26, 14:31:04 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.09.26, 20:22:35 »
U mnie ekipa przy montazu najpierw wywalala wszyskie instrukcje, bo oni widza najlepiej. Musialem potem grzebac w smieciach, zeby udowodnic im, ze sie myla. Dla odmiany znalem goscia - maszyniste pociagu, ktory dorabial jako murarz i mozna bylo od jego konstrukcji katy proste odmierzac. Niestety mial jedna wade - termin zakonczenia prac byl znany po zakonczeniu.

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ... powrót z zaświatów :)
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.09.29, 18:45:46 »
Znam ekipe, ktora moze dojechac w kazdy zakatek kraju, jest samowystarczalna, pracuje od rana do wieczora, zna sie "na wszystkim" i ma "lubelskie" ceny :)
Niestety jest problem z dostepnoscia ;)
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4