Autor Wątek: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone  (Przeczytany 64368 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #60 dnia: 2019.12.20, 11:11:48 »
Modyfikacja pamięci RAM jest dosyć mocno ingerująca w istniejąca płytę w wersji B1.
Myślę, że lepszym rozwiązaniem było by wypuszczenie płyty w następnej rewizji (C1 ?),
gdzie uwzględnione były by dotychczasowe poprawki.

Majac 512/1024KB RAM nie bedziesz mial wyjscia kompozytowego/ linii wylacznaia /ROMCS ze zlacza krawedziowego, to pierwsze pirmo. Drugie primo, obecny dekoder pamieci jest troche okrojony, bo wiecej nie potrzeba aby dzialalo 128K. Nie wiem czy calosc zmiesci sie w Alterze. Kawa jednak potrzebna.

Zastanawia mnie jeszcze, czy nie dało by rady dodać przełącznika tymingów dla ZX 128k ?
Skoro klawiszami 1 i 2 przy resecie przełącza się tryby Pentagon-ZX 48k,
to pod klawisz 3 można by podstawić przełączanie dla trybu 128k.

A jak chcesz to zrobic majac kwarc 14MHz? Liczniki mozna przestawic ALE znowu wyjdzie polsrodek. Zmieniajac kwarc na 14.318MHz, stracisz Pentagona.

Chyba też odkryłem dlaczego AY-grek gra tak przejmująco :)
Po przełączeniu Karabasa w tryb zgodności z ZX 48k (klawisz 2 i reset) zaczyna grać normalnie.

Z AYkiem nalezaloby zrobic to co zrobil skoti w Spiderze, tzn. wywalic jego logike poza CPLD. Zegar AYka jest scisle powiazany z "Character column counter", bo tak zalozyli sobie konstruktorzy. Ten licznik, nie jest inkrementowany przez cykle zegara 14MHz a przez wewnetrzna logike. Mozliwe, ze przy trybie Pentagona jest on wstrzymywany, lub niektore cykle sa dluzsze. Mysle, ze nalezaloby wydzielic dzielnik dla zegara AYka, poprzez podzial zegara podstawowego przez 8.
« Ostatnia zmiana: 2019.12.20, 11:24:31 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #61 dnia: 2019.12.20, 11:22:58 »
Ogólnie mi starczy tak, jak jest teraz.
Moim podstawowym komputerkiem do zabawy jest i tak ZX 48k.

Czyli, w skrócie, należało by przeprojektować całość konstrukcji a i tak kompatybilność będzie dyskusyjna.

Karabas to po prostu (w dużym skrócie) - Pentagon 128k połączony z ZX 128k z tymingami z ZX 48k (jak w Didaktik-u 128).


"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #62 dnia: 2019.12.20, 11:24:11 »

Jakby któryś z forumowiczów był tak uprzejmy i podał jakieś linki ew. tytuły demek, którymi można przetestować kompatybilność Karabasa z Pentagonem, byłbym zobowiązany.

Ocean sunrise: https://zxaaa.net/view_demo.php?id=7126
Moje ulubione Border-intro na Pentagona  :)


Na Karabasie działa dokładnie tak, jak na załączonym screen-ie
Oczywiście ptaszek lata po niebie, a scroll się przewija :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #63 dnia: 2019.12.20, 11:29:25 »
Karabasa mam już też i ja  :D

Ruszył w zasadzie od kopa, tylko musiałem powalczyć z enkoderem PAL, wymieniłem kwarc i no jest już kolor ;)
U mnie wszystkie TTL z serii ALS poza generatorem gdzie mam 74HC04, pamięć RAM Hitachi HM628128LP-10.

Zrobiłem kilka wstępnych testów i przełączanie timingów jakoś tam działa... tylko w trybie ZX48 lekko mi border nie styka do obszaru obrazu z lewej strony i jest mała szczelinka w obrazie testowym...


Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #64 dnia: 2019.12.20, 11:39:46 »
Gratulacje !
Czy nie Uważasz, że obraz jest ciut przyciemny w porównaniu z innymi ZX-ami i klonami ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #65 dnia: 2019.12.20, 11:45:12 »
Może odrobinkę jest ciemniejszy obraz, ale jakoś mnie to tak bardzo nie przeszkadza.

Gdybyś mi o tym nie napisał, to może bym od razu nie zwrócił na to uwagi ... ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #66 dnia: 2019.12.20, 15:09:08 »
Sprawdziłem kilka demek i Karabas zachowuje się dość przyzwoicie.
Radzi sobie z dynamicznymi efektami na borderze całkiem sympatycznie w "Across_the_edge" :)

Demko "Mescaline_synesthesia" w wersji na Pentagona też poszło dość dobrze.
« Ostatnia zmiana: 2019.12.20, 15:37:23 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #67 dnia: 2019.12.20, 17:28:15 »
Wymieniłem opory R10,R12 i R14 z 3,9K na 3k, co podniosło trochę jasność obrazu.
Jest teraz porównywalna z obrazem jaki generują pozostałe moje ZX-y.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

andykarpov

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Nikopol, UA
    • Andy Karpov's github projects
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #68 dnia: 2019.12.22, 13:53:57 »
Hello from the Ukraine!

I'm really happy that we have a new karabas-128 users in Poland and across the world! ;)

Feel free to ask me about some technical details and other related stuff.

Best, Andy.
My retrocomps: Karabas-128 rev.B1, Karabas-Nano rev.D, Buryak-Pi 2019, ZX-Evolution rev.C4, Profi 5.06, Harlequin 48k rev.G, Harlequin 48k rev.H, Reverse-U16 rev.C, DivGMX, Aeon Lite, MiST, Galaksija SMD, UT-88

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #69 dnia: 2019.12.22, 14:07:30 »
Hi Andy,

You are more then welcome here and I am sure the others would have some questions about your Pentagon’s clone.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

andykarpov

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Nikopol, UA
    • Andy Karpov's github projects
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #70 dnia: 2019.12.22, 17:22:10 »
You are more then welcome here and I am sure the others would have some questions about your Pentagon’s clone.

Hehe, thanks a lot!

Regarding a questions in this thread, i will try to answer for a few:

1) For more correct colors / brightness some people reported that they have used 680 Ohm resistors instead of 3k9 (R10, R12, R14) , and 3k + diode instead of 18k ones (R9, R11, R13). I guess this because of Pentagon timings 48Hz instead of 50Hz in Harlequin 48k.

2) For the oldest NMOS Z80 CPUs, the CLK pull-up resistor 2k2 should be replaced with 680 Ohm. Then it will work like a charm :)

3) And yes, you can use any series of the 74xx logic (even mix them), like 74LS, 74ALS, 74HC, 74HCT, 74ACT, etc. The only sensitive part is a generator, best results can be obtained with 74F04.

4) Regarding PAL coder, it's seems very sensitive to the 4.43MHz crystal internal impedance, so, in case of no colors at all, you can solder a 4M3 resistor in parallel of the crystal.

5) Regarding memory extension to 1024kB, yes, it's a bit destructive operation, you should crack some routes and wire them a different way, there is a manual in the git repository. One day i would like to release a new revision (C, probably) of the karabas-128, but not now :) There are some ideas to use a bigger CPLD, like in karabas-nano (EPM3256 or even EPM7512), so then i can fit more features inside this board, like DivMMC, kempston joy, CF card, additional video modes, UART (for the wifi module), may be, etc :) Please be patient :)

My retrocomps: Karabas-128 rev.B1, Karabas-Nano rev.D, Buryak-Pi 2019, ZX-Evolution rev.C4, Profi 5.06, Harlequin 48k rev.G, Harlequin 48k rev.H, Reverse-U16 rev.C, DivGMX, Aeon Lite, MiST, Galaksija SMD, UT-88

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #71 dnia: 2019.12.23, 20:38:45 »
Hello Andy,

Nice job.
This computer works good on my table :)
New features would be very useful there in the future.

An interesting addition may be (7MHz) turbo option in the new Karabas version, similar to the Pentagon 1024SL v2.3.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #72 dnia: 2019.12.23, 22:33:00 »
It's amazing, it's compatible with the Pentagon.
Alternative to ZX Nucleon :)
Waiting for C1 version.

Це дивовижно, він сумісний з Пентагоном. Альтернатива ZX Nucleon :)
Чекаємо на версію C1.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

andykarpov

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Nikopol, UA
    • Andy Karpov's github projects
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #73 dnia: 2019.12.23, 23:51:20 »
Thank you guys!

I'm happy that the karabas is needed and works for somebody :)

I've been started a new karabas revision multiple times already :) And every time i can't stop adding a new features into it and still can't decide what i want of it, exactly :) That stucks me somewhere in the middle. Last time i'm thinking about to forget the CPLD and use a smallest FPGA instead, like Cyclone IV EP4CE6, add USB controller for modern joysticks and mouse instead of bigger DB9 one, etc,etc ;)

Anyway, i still thinking about it and still want to release a new revision :)

PS: turbo is a bit tricky thing to add into the karabas-128 like project, because there is a shared memory between the CPU and video controller. But i've already done adding it to another project - Buryak Pi, that uses the same principle. So, at least turbo 7MHz is possible in the "no-wait" mode.

PS2: Buryak Pi is an experimental project, created by my friend tank_uk, that fits karabas-nano into the Raspberry Pi 3+ case, supports VGA, PS/2 keyboard, kempston joystick, DivMMC.

Some photos of the first prototype:





My retrocomps: Karabas-128 rev.B1, Karabas-Nano rev.D, Buryak-Pi 2019, ZX-Evolution rev.C4, Profi 5.06, Harlequin 48k rev.G, Harlequin 48k rev.H, Reverse-U16 rev.C, DivGMX, Aeon Lite, MiST, Galaksija SMD, UT-88

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #74 dnia: 2019.12.31, 18:11:28 »
Panowie, jest jeden zgrzyt.
Karabas nie działa z Ti-of-TTL - odpowiednikiem M-397.
Nie mam oryginału M-397, więc nie sprawdzę, czy i z nim nie działa.
Oczywiście mam firmware w EPROM interface zmodyfikowane do pracy z ZX 128k.

Raczej zbyt wiele osób nie będzie podłączać tandemu M-397 (Ti-of-TTL) + FDD (3)3000 do Karabasa, ale warto wiedzieć.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma