Autor Wątek: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl  (Przeczytany 7418 razy)

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« dnia: 2020.01.01, 01:12:26 »
Dobry-Dzień-Wieczór w nowym 2020 r. bo nie wiadomo kiedy to przeczytacie ;-)

Jestem tu nowy więc wybaczcie jak coś zrobię nie tak.

ZX Spectrum czyli gumiak był pierwszym komputerem jaki zobaczyłem na żywo. I nawet pozwolono mi zagrać w jakąś grę, ale nie pamiętam jaką :-( Do wczytania gry użyto czarnego kaseciaka firmy Grundig. A było to dawno, dawnotem w odległych... czasach w Pałacu Młodzieży im. Iosifa Wissarionowicza Dżugaszwili (czyli imienia tyrana, mordercy i zboka). Potem było szukanie dojścia do komputera, chodzenie na wszelkiego rodzaju wystawy komputerowe, czytanie prasy (pierwszy Bajtek wersja z papieru gazetowego, Komputer, IKS, Młody Technik, Audio Video, Radioelektronik i inne), próby wkręcenia się do klubów komputerowych, uczęszczanie na kółka komputerowe gdzie się dało ;-) a nawet zaprzyjaźnienie się z ówczesnym studentem elektroniki pracującym w Muzeum Techniki jako personel w dziale komputerowym. Pozdrowienia dla Jarka (jeżeli to czyta), który umożliwił mi "stukanie" pierwszych programów na Meritum I. Swoje kieszeniowe lub pieniądze zarobione w pracach sezonowych wydawałem na książki a nawet odkładałem na zakup jakiegoś używanego komputera którym miał być ZX81. Przyszło mi dorastać w latach 80-dziesiątych więc pamiętam puste półki lub dla odmiany tylko ocet na nich i kartki prawie na wszystko. Galopująca inflacja "zabijała" wszystkie oszczędności.

Pierwszy komputer w domu to był Commodore 116 z magnetofonem. Miał wadę fabryczną... włączał się ale nie startował. Wrócił do sprzedawcy. Potem w domu pojawił Atari 130XE z magnetofonem (przywieziony przez znajomego z Niemiec Zachodnich) i spłacany przez rodziców przez ponad półtora roku. W pierwszej pracy miałem w pracowni komplet komputerów Unipolbrit 2068 ze stacją dysków FDD 3000 3" (dyskietki padały jak muchy) i drukarką. A potem przyszły czasy PC i innych maszynek 16 bitowych.

To tak w dużym skrócie ;-) Ale... pierwsza miłość nie rdzewieje. Zawsze chciałem mieć Spectruma i dopiero po około 30 latach nadarzyła się okazja. Zdobyłem tanio ZX Spectrum Plus w całkiem niezłym stanie. Co prawda myślałem o Harleqinie 128K ale oryginał to oryginał :-)
Uruchomiłem i chyba jak zwykle jest kłopot z folią, ale to w innym dziale.

Dziękuję za wpuszczenie na forum
Robert "Roch"

P.S.
Jeżeli Trojacek to TEN! Trojacek to... Jacek skojarzy skróty JML, MSZ oraz Br0mba a potem mnie pewnie też ;-) Trojacku ukłony do samej ziemi  :D
« Ostatnia zmiana: 2020.01.01, 01:22:28 wysłana przez Roch »
Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.01.01, 03:08:24 »
Witaj na forum, pewnie znajdziesz tu coś dla siebie.

 :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.01.01, 09:53:18 »
Witaj na forum!
Cóż za miła niespodzianka :)
A nawet bodaj na PH zastanawialiśmy się w bajtkowym gronie, co się z Tobą dzieje,  i ktoś powiedział,  że się wyprowadziłeś "gdzieś tam na wieś"...:D

Pierwszy komputer w domu to był Commodore 116 z magnetofonem.

No patrz pan, a ja Cię jakoś głównie z Atari kojarzę...:)


Cytuj
Jeżeli Trojacek to TEN! Trojacek to... Jacek skojarzy skróty JML, MSZ oraz Br0mba a potem mnie pewnie też ;-) Trojacku ukłony do samej ziemi  :D

Ten, ten...
No tak, w pewnym momencie zrobiło się dwóch Jarków M. i wynikł z tego problem  :)
Na MSZ przeze wiele lat wpadałem w przypadkowych miejscach,  np. w pociągu do Gdańska albo w serwerowni eBilet.
A dziś pozdrawiam z Wrocławia.
Najlepszego w nowym roku, wszystkim życzę :)

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.01.01, 16:06:43 »
Witaj na forum!
Cóż za miła niespodzianka :)

Wszystkiego Dobrego w nowym roku :-)

Cieszę się, że to TEN Trojacek  :)  :D  Naprawdę! Dobrze Cię wspominam :)  :D Bardzo mi miło, że się spotkaliśmy tutaj  :)  :D Co do reszty to już różnie - nie wiem czy pamiętasz hasło redakcji MA: "JMP RST CD!" (c) by KMK. Pamiętasz o kogo chodziło ?  ;)

A nawet bodaj na PH zastanawialiśmy się w bajtkowym gronie, co się z Tobą dzieje,  i ktoś powiedział,  że się wyprowadziłeś "gdzieś tam na wieś"...:D

W zasadzie to najpierw na południu pod Wawą. A teraz na północy pod Wawą - zamieniłem większą wioskę na mniejszą  ;)

Miałem być na PH 2019 razem z synem, ale dopadła mnie alergia; wyglądałem jakbym miał wargę po botoksie. Na ten rok kupiłem już bilet PH 2020 i mam zapasy wapna i klatry ;-)  Jak się uda to może pojadę na Lost Party 2020 w lipcu, mimo, że syn ma rekrutacje do liceum  8)

Pierwszy komputer w domu to był Commodore 116 z magnetofonem.
No patrz pan, a ja Cię jakoś głównie z Atari kojarzę...:)


Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80.  Nawet coś pamiętam z asemblera, bo pisałem jakieś programiki na Meritum I a potem trochę więcej na CA80  Stanisława Gardynika. Atari też było fajne ale nie miałem szczęścia do 6502. Potem było Atari ST i muzyka. Efekt taki, że bardzo długo pracowałem jako techniczny i Sound Contractor w studiach nagraniowych. W tej chwili hobbystycznie Arduino, RPi i zagadnienia związane ze sterowaniem; level rookie ;-)

Jeżeli Trojacek to TEN! Trojacek to... Jacek skojarzy skróty JML, MSZ oraz Br0mba a potem mnie pewnie też ;-) Trojacku ukłony do samej ziemi  :D

Ten, ten...
No tak, w pewnym momencie zrobiło się dwóch Jarków M. i wynikł z tego problem  :)

Tak! Pamiętam! I to, że mnie wrobiono a w zasadzie dałem się wrobić... ehhh! Jaki ja byłem wtedy naiwny! Ale nie ciągnijmy tego publicznie. Jak się spotkamy to może pociągniemy temat. A teraz cieszmy się ze spotkania!

Na MSZ przeze wiele lat wpadałem w przypadkowych miejscach,  np. w pociągu do Gdańska albo w serwerowni eBilet.

MSZta widziałem na pewnej imprezie youtubowego celebryty jakoś tak rok temu. Jest w dobrej kondycji :)

A dziś pozdrawiam z Wrocławia.
Najlepszego w nowym roku, wszystkim życzę :)

Czyli swego czasu zagłębia atarowskiego (STefan, Atar Sytem i inni)   8)

Jacek, dziękuję za pozdrowienia i jeszcze raz ukłony do samej ziemi :)
Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku

Robert vel Roch

P.S.
Nie wiem czy dobrze pamiętam; masz callsign ??

P.P.S.
Do adminów - Postaram się już tak dużo nie rozpisywać  ;)
Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.01.01, 16:12:50 »
Witaj na forum, pewnie znajdziesz tu coś dla siebie. :)

Cześć Damik,

Dziękuję za przywitanie :-)

Wszystkiego Dobrego W nowym roku 2020.

Szukałem takiego forum :-)

Roch
Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

p.janowski

  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Miejsce pobytu:
    Koluszki
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.01.13, 09:48:52 »
Powitać Kolegę

Vy73! de SQ7MRU
Paweł
A500; C64C, C64G, C64Rpi; iBook G3, PowerBook G4 12", PowerBook G4 15" z MorphOS; ZX 128k +2A

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.01.13, 11:49:28 »
Chętnie bym posłuchał o tym co Roch na ST wyprawiał. :)

Ciekawi mnie co to za pojazd ma w awatarku?

Chyba nigdy nie miałem w ręku ani Audio Video, ani Radioelektronik, i zastanawia mnie co tam i kiedy o komputerach pisano.

Czy MSZ to ten co w klanie Amstrada pisywał?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.01.13, 12:12:53 »
Ciekawi mnie co to za pojazd ma w awatarku?
Taki tam... ;)
Machines should work. People should think.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.01.13, 12:39:42 »
Czy MSZ to ten co w klanie Amstrada pisywał?

Ten sam :)

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.01.13, 18:00:39 »
Powitać Kolegę
Vy73! de SQ7MRU
Paweł

Ukłony do ziemi mimo brzuchacza ;-)

Dziękuję za powitanie i przyjęcie :-)

Roch

P.S.
Ten Chomik w avatarze to raczej do mnie pasuje ;-)

Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.01.13, 18:05:56 »
Chętnie bym posłuchał o tym co Roch na ST wyprawiał. :) ...(ciach!)

Com wyprawiał tom wyprawiał. Różne rzeczy. Ja jestem Roch a to mój ST !!!

A V0yager'a kojarzysz ?

:-)

Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.01.13, 19:32:18 »
Cytat: Roch
Ja jestem Roch a to mój ST !!!

Tak trochę jak Kraftwerk  ;)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.01.13, 19:48:18 »
Vy73! de SQ7MRU
Raz na jakiś czas zaglądam jeszcze do OT15 ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

p.janowski

  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Miejsce pobytu:
    Koluszki
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.01.13, 20:51:35 »
 Ja już jakiś czas temu byłem. Jak będzie troche cieplej, to podjadę do ot15, do Zbyszka MTU i karty QSL powymieniam ;).

Vy73!
A500; C64C, C64G, C64Rpi; iBook G3, PowerBook G4 12", PowerBook G4 15" z MorphOS; ZX 128k +2A

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: Dobry-Dzień-Wieczór na pokładzie Speccy.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.01.14, 17:17:10 »
(...) Jak się uda to może pojadę na Lost Party 2020 w lipcu, mimo, że syn ma rekrutacje do liceum  8)

(..) Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80.  Nawet coś pamiętam z asemblera, bo pisałem jakieś programiki na Meritum I a potem trochę więcej na CA80  Stanisława Gardynika.


No to powinieneś się pojawić na speccy.pl party 2020.1 w Wawie (04.04.20 jakbyś pytał) no i jeszcze jakąś pracę wystawił skoro asm Ci nie obcy ;)
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200