Autor Wątek: CPLD z Aliexpressu i nie tylko  (Przeczytany 13536 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
CPLD z Aliexpressu i nie tylko
« dnia: 2018.07.03, 20:44:54 »
Dzięki jednemu z forumowiczów (nie piszę który, bo nie wiem, czy sobie tego życzy, w każdym razie jestem mu niezmiernie wdzięczny za ten sprzęt!) mam narzędzie do szybkiego weryfikowania i programowania m.in. układów CPLD :) Jako że w przeszłości udało mi się kupić na Aliexpressie padnięte Altery, postanowiłem sprawdzać wszystko, co do mnie przychodzi, o ile tylko będę miał techniczne możliwości.
Ostatnio dotarły do mnie kupione na chińskim śmietniku ( :o) Xilinxy XC9536 jak na foto (tak, tak - wersja 5V), i... nadeszła chwila prawdy.
Z kupionych 5 układów dwa nie dają się skasować, choć poprawnie się zgłaszają (chip ID).
Czyli i tak nieźle.
Niedługo powinny do mnie dotrzeć Altery EPM7032 z Ali, a potem EPM7128 z UTsource. Zdam relację :)
Zastanawiam się też, czy potestować SPLD (GAL), których mam (głównie z Ali) cały wór. Losowo wybranych kilka sztuk zaprogramowało się bez bólu w Stagerze G540.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.07.03, 21:11:08 »
Wodzu, a może wódz coś więcej o tym cudzie napisać?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.07.03, 21:27:25 »
To co mam, to coś takiego, tylko wcześniejsza wersja (możliwy jest upgrade do 48UXP, ale kawał kasy kosztuje i chyba nie jest mi w tej chwili potrzebny):

https://www.elmark.com.pl/pl/sklep/aec/labtool-48uxp

Urządzenie bez żadnych dodatków programuje masę układów w obudowach DIP, m.in. EPROM-y, PROM-y, jednoukładowce, GAL-e, PAL-e. Przy użyciu adapterów (generycznych lub specyficznych do określonych układów) można zaprogramować większość spotykanych CPLD (Altera, Atmel, Intel, Lattice, Xilinx...). Wraz z programatorem dostałem 3 generyczne adaptery, w tym do PLCC44, który "łyka" wszystkie mniejsze CPLD w takiej obudowie. Ponieważ dokumentacja opisuje pinologię adapterów, można sobie skonstruować to, czego się potrzebuje, zamiast płacić kilkaset złotych za 2 kawałki laminatu, podstawkę i listwy pinowe.
Urządzenie obsługuje układy działające na 5V i 3,3V, natomiast scalaki na niższe napięcia wymagają adapterów z wbudowanym regulatorem.

romeks

  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Miejsce pobytu:
    Toruń
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.07.04, 07:44:27 »
No to bardzo się cieszę, że wykorzystasz to w 100%.
 :)
ZX 81;Timex 1000; ZX 48; ZX +; ZX +2; ZX MAX 48; CPC 464; CPC 6128; 65XE; 600XL; C64C; C16; C+4,
Travel Mate 4000 WinDX2 (Win3,11); PC 486SX (Win95).

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.07.04, 15:13:49 »
Kawałek fajnego sprzętu.
Producent wspiera upgrade firmware do tego programatora ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.07.05, 00:20:05 »
Wspiera, ale nie za darmo. Można wykupić 2-letni okres upgrade'ów. Jest też upgrade sprzętowy, tzn. wymieniają jakieś płytki w środku i życzą sobie za to blisko 3000 zł.
Tak więc musi mi wystarczyć to, co programator oferuje w obecnej wersji, którą posiadam. A to bardzo dużo, fakt, nie ma prawie żadnych większych CPLD. Są bodaj wszystkie 32-makrocelowe, większość 64MC, a z większych tylko EPM7128, EPM7160 oraz starsze PLD - EPM5128 i EPM5192. Może jeszcze coś przeoczyłem. Dopiero poznaję możliwości tego sprzętu :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.07.16, 18:17:26 »
Tytułem ciekawości kupiłem na Ali układy EPM7032S. Nie są mi do niczego potrzebne, ale były tanie i byłem ciekaw, czy przyjdą sprawne, czy jak zwykle.
Z całych dwóch sztuk obie dały się odczytać i skasować! Niebywałe!
Ale żeby nie było zbyt idyllicznie, jedna sztuka współpracuje dopiero po wyłączeniu check ID. Czyli nie do końca dobrze, zwłaszcza, że mój programator nie udostępnia informacji, jakie ID odczytał. Szkoda, bo byłoby łatwiej identyfikować "malowanki".
« Ostatnia zmiana: 2018.07.16, 23:09:40 wysłana przez trojacek »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.07.16, 18:40:31 »
Przy programowaniu "nowych" EPROMow 27C256 z Ali w 99% przypadków muszę wyłączyć "sprawdź sygnature", bo inaczej programator wywala błąd.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.07.16, 18:55:14 »
Check ID mam wyłączone na stałe od dawna :(
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.07.16, 21:37:21 »
Przy programowaniu "nowych" EPROMow 27C256 z Ali w 99% przypadków muszę wyłączyć "sprawdź sygnature", bo inaczej programator wywala błąd.

Hmm, mam koło setki 27C256 i ani razu nie musiałem wyłączać check ID - ani na TL866, ani na G540 (wszystkie EPROM-y z moich zapasów ostatnio skasowałem, zaprogramowałem, ponownie skasowałem i z flagą "OK" poszły do pudełka). No ale żadna z tych kości nie pochodzi z Ali. Nawet nie wiedziałem, że EPROM-y mają jakieś ID i jak to sprawdzić...
Co innego PLD, poczynając od 16V8 - spotkałem się z tym, że ID powoduje problemy i lepiej to wyłączyć.

Check ID mam wyłączone na stałe od dawna :(

Hmm, chyba nie w każdym sprzęcie da się to wyłączyć na stałe.
« Ostatnia zmiana: 2018.07.16, 22:21:28 wysłana przez trojacek »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.07.17, 01:20:36 »
TL866 jest szczególnie wybredny, jeżeli sygnatura nie zgadza się. Gemius jest odrobinę lepszy pod tym względem.

W przypadku TL866 wsadzasz układ w podstawkę programator,w sofcie wybierasz odpowiedni układ, następnie klikasz na ikonkę "ID" i w okienku poniżej wybranego typu układu pojawi się odczytana sygnatura.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.07.20, 23:05:36 »
UTsource. Muszę przyznać, że zaskoczyła mnie względnie szybka dostawa - 14 dni.
Zamówiłem Altery EPM7128 z dwóch różnych źródeł - tak, jak widać na ekranie mojego zamówienia. Jedno ze źródeł, droższe, to "UTSource". Drugie - tańsze - jakaś chińska firma. Ciekawe, że na torebeczkach z obu źródeł jest ten sam kod - ale trudno stwierdzić, co on tak naprawdę oznacza.
Okazało się, że z tych tańszych żadna nie działa, natomiast z tych droższych - działają 3 spośród 4.
Testy robione oczywiście USB Blasterem.

Teaser: następne będą Altery z taobao. Pierwszy raz robiłem rejestrację i zakupy całkowicie po chińsku :) Wiem, że są anglojęzyczni agenci taobao (np. engtaobao.com), ale mają mniejszą ofertę, a do cen doliczają swój haracz. Ponadto mają z reguły bardzo złe opinie od użytkowników, co daje do myślenia.
« Ostatnia zmiana: 2018.07.21, 00:53:16 wysłana przez trojacek »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.07.21, 08:02:32 »
No dobra wiemy, że na Ali i UT kupując Altery dostajemy bezużyteczny złom. Nihli novi. A jak sobie z nimi radzi Twój hiper-duper programator?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.07.21, 08:36:24 »
Okaże się, jak przyjdzie adapter PLCC84. Gdzieś za miesiąc :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD z Aliexpressu
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.07.31, 14:41:12 »
Prawdę mówiąc znudziło mi się czekanie na paczkę z Chin, która może dojdzie, a może nie - jak się okazuje, są e-sklepy znacznie gorsze niż Aliexpress, zwłaszcza w zakresie obsługi klienta i terminowości :)
No i zbudowałem własny adapter.
Sprawdziłem swoje Altery, które kupiłem z kilku różnych źródeł. Najpierw spróbowałem je skasować Advantechem z moim adapterem, potem blank check, a następnie przełożyłem do ZX Max 48 żeby sprawdzić, czy jest komunikacja przez JTAG.
W ten sposób odzyskałem kilkanaście Alter, które miałem na stanie. Skuteczność 100%, tzn. ani jedna Altera nie odmówiła skasowania i podłączenia przez JTAG!
Jeśli więc ktoś ma "martwą" (ale nie dosłownie) Alterę EPM7128, z typowymi objawami JTAG lock, to dajcie znać :) Może nie wszystkie, ale przynajmniej część na pewno da się odzyskać!
Kilka fotek - mój adapterek piękny inaczej oraz screen z nawiązania połączenia Quartusem przez JTAG.