Autor Wątek: esxDOS v0.8.6 dla DivIDE Plus  (Przeczytany 11549 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.6 dla DivIDE Plus
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.10.16, 19:47:37 »
One się czymś różnią? :D Sorry, taki czepliwy czasem jestem ;) Przyzwyczaicie się...

Chyba się dość mocno różnią. Plus ma możliwość załadowania kilku firmware'ów i bootowania z dowolnie wybranym. Wyczuwam tu jakieś dodatkowe porty.

Cytuj
Znalazłem coś do wersji 0.8.5. Link parę postów wyżej. Pytanie, czy jest do nowszych wersji.

Ja tam widzę tylko plik TAP, może w środku jest uniwersalny flasher + kod do wrzucenia?
« Ostatnia zmiana: 2019.10.16, 21:52:21 wysłana przez trojacek »

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.6 dla DivIDE Plus
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.10.16, 22:16:27 »
Tak, to jest flasher razem z esx i fatware. Jak podmienisz plik bin z esxdos w tap, to powinno pojsc.
Radze tylko najpierw skopiowac aktualny firmware do pliku i najlepiej zaladowac nowy do pustego banku.
Nie wiem czy masz wgrany firmware selector - jesli nie, wgrywasz esxdos do page 0 jaki jedyny. Potem zapewne trzeba podmienic pliki sys na karcie.
No i nie wiem czy ktos testowal nowego ESX na Div+, bedziesz pierwszy  :D

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: esxDOS v0.8.6 dla DivIDE Plus
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.10.17, 15:54:37 »
One się czymś różnią? :D Sorry, taki czepliwy czasem jestem ;) Przyzwyczaicie się...

Chyba się dość mocno różnią. Plus ma możliwość załadowania kilku firmware'ów i bootowania z dowolnie wybranym. Wyczuwam tu jakieś dodatkowe porty.

Chyba nie do końca załapałeś ;)

...sekwencja [...] kończąca, finalizująca ...

Ciekawiło mnie czy sekwencje kończąca / finalizująca się czymś różnią. W zasadzie kończyć i finalizować oznacza to samo :p

------------------------------------

Co do podmiany pliku bin w tapie, to też przez chwilę o tym pomyślałem, tylko plik code po Basicowym nie zawiera chyba tylko bina, ale i sam flasher (muszę to właśnie sprawdzić). No chyba, że cały programik flashujący mieści się w pliku loadera. Później do tego zajrzę.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: esxDOS v0.8.6 dla DivIDE Plus
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.10.17, 16:01:33 »
Kiedyś robiłem beta-testy esxdos na divide plus i flasher miałem napisany, ale to było kilka lat temu (oraz komputerów/dysków/backupów).  Muszę tego poszukać, mam nadzieję że gdzieś to jeszcze mam.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.6 dla DivIDE Plus
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.10.17, 16:05:13 »
Chyba nie do końca załapałeś ;)

No masz... Racja, nie załapałem...
...bo wziąłem Cię za kulturalnego człowieka ;) A nie czepliwego :D

A wracając do meritum tematu (:D), nawet jeśli flasher i esxdos siedzą w jednym kawałku kodu, to mając jako materiał porównawczy plik .ROM (jest w oficjalnej dystrybucji esxdosa), dość łatwo powinno być sklecić wersję flasher + nowszy ROM.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: esxDOS v0.8.6 dla DivIDE Plus
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.10.17, 17:14:06 »
Podejrzałem pliki tapir'em i na pierwszy rzut oka, to cały flasher mieści się w pliku loadera, a kolejne bloki to czyste pliki bin, które można raczej podmienić (ew. nazwy zmienić, jak się loadera nie da przerobić). Może bardziej wieczorem się pobawię... Nie mam jeszcze dedykowanego miejsca pod ZX i tak się za każdym razem muszę rozkładać.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.6 dla DivIDE Plus
« Odpowiedź #21 dnia: 2019.10.17, 19:44:13 »
Flasher, esxdos i fatware sa w oddzielnych plikach. wystarczy podmienic plik bin z esxdos np. w ZX-Blockeditor.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: esxDOS v0.8.6 dla DivIDE Plus
« Odpowiedź #22 dnia: 2019.10.18, 22:45:09 »
Można prościej, wypalić rom z ESX pod divide plus .  I tak Pyza^Illusion mam podesłac jeszcze jednego fejsa to sobie rom podmieni ?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: esxDOS v0.8.6 dla DivIDE Plus
« Odpowiedź #23 dnia: 2019.10.19, 09:35:41 »
Zaxon, tu nie zawsze chodzi o rozwiązania najprostsze... A co, jak zaraz wyjdzie nowsza i znów nowsza wersja? Popróbuję najpierw sam się z tym uporać, a jak się nie da to trudno. Przeżyję. Jak pisałem, i tak traktuję to raczej jak wgrywaczkę niż środowisko pracy.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: esxDOS v0.8.6 dla DivIDE Plus
« Odpowiedź #24 dnia: 2019.10.19, 19:32:45 »
Ten flasher na 100% dziala, mozna flashowac co sie chce.
Przypomnialo mi sie, ze do wypalania w programatorze mialem dodatkowe skrypty, ktore budowaly caly plik 512KB. Glownie chodzilo o to, ze div+ ma inna adresacje pamieci, wiec pliki binarne od divIDE nie pasuja.
Poza tym pamiec F040 programuje sie blokami po 64KB.
No i jak ktos ma stare div+, to do esxdos musi zmienic GALe.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: esxDOS v0.8.6 dla DivIDE Plus
« Odpowiedź #25 dnia: 2019.11.08, 23:22:08 »
Po dłuższej przerwie wróciłem do tematu.
Podmieniłem binarkę w pliku .tap na 086 i sflashowałem... Niby wszystko OK. Po uruchomieniu ze spacją pokazuje, że mam zflashowane DivIDE, ale po kliknięciu NMI zwiecha... Próbowałem parę razy, potem też z 085, ale "bezskutecznie". Dopiero po chwili się kapnąłem, że na kartę nie przegrałem plików :D

Finalnie działa, bangla, robi czy jak to się tam teraz mawia. Czyli, że mam esxdos086 w DivIDE plus :D
Dla potomnych zostawiam flasher i całą resztą. Przy wgrywaniu pojawia się 085, ale po prostu nie przerabiałem loadera, tylko podmieniłem w .tap'ie binarkę na nowszą i podstawiłem też nowszy nagłówek ze zmianą nazwy.
Co ciekawe, ten flasher nie potrzebuje mieszać zworkami - nic nie wyciągamy, nie przekładamy.

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi etc.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...