Autor Wątek: [16bit] Restauracja Schneider PC 7640  (Przeczytany 2697 razy)

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 505
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
[16bit] Restauracja Schneider PC 7640
« dnia: 2017.06.24, 11:13:44 »
Jak w tytule: postanowiłem kupić i odrestaurować Schneider PC 7640, a przy okazji czegoś się nauczyć. Bo niestety do robót praktycznych i projektów hardware'owych zawsze miałem dwie lewe ręce. Programowanie - jakoś sobie radziłem, lepiej, gorzej, ale jednak. Ale praktyka - mimo że skończyłem wydział Elektroniki i Elektrotechniki, to nawet nie umiem lutować. I jak tutaj czytam na forum co ludzie robią, to trochę mi się wstyd robi. Chciałem zatem jakoś przełamać swoje lęki przed tym że nie dam rady lub zepsuję bardziej, eksperymentując na faktycznym sprzęcie o stosunkowo niewielkiej wartości.

Zacznijmy od tego dlaczego akurat laptop Schneider? Po pierwsze, od czasów Amstrada którego poznałem jako Schneider CPC 6128 mam słabość do tej marki. Po drugie, ostatnio naszło mnie na retro z epoki DOS. Po trzecie, strasznie podoba mi się jego plazmowy ekran, kojarzący mi się z epoką Hercules i CGA. Po czwarte, laptopy łatwiej przechowywać (czytaj: ukryć w szafie przed małżonką).  ::)

A zatem po około półtora miesiąca polowania stałem się właścicielem dwóch egzemplarzy PC 7640, każdego ze swoim własnym zestawem wad. Mam ambitny plan złożyć z nich jednego Frankensteina, który będzie godnie wyglądał i działał, a drugiego zostawić jako dawcę części i backup. Postanowiłem podzielić się procesem na tym forum, bo ludzie są tu bardzo pomocni, a atmosfera sympatyczna. Liczę na wsparcie duchowe, a przy okazji może komuś na coś przydadzą się zdjęcia i opisy.

Egzemplarz A, kupiony od pana Jacka z Krakowa, kosztował mnie 200PLN i ma działający ekran (co prawda z wypalonym powidokiem, ale jednak). Za to jest brudny jak święta ziemia, plastik jest fest pożółkły, w dodatku ktoś podjął nieudaną próbę rozkręcenia go, przez co brakuje śrubek i całość trzyma się na słowo honoru. Egzemplarz B, kupiony od pana Krzysztofa z Łodzi, kosztował 125PLN. Jest lepiej zachowany, czysty i z mniej pożółkłym plastikiem, za to ekran ma pionowe czarne linie, czego zapewne nie uda się naprawić (mnie na pewno), a na obudowie jest plama kleju i napis po niemiecku przypominający o parkowaniu głowicy. Dysk w egzemplarzu A wydaje odgłosy i mam nadzieję że uda mi się go zregenerować, natomiast w egzemplarzu B dysk jest na 90% martwy.

Dzisiaj miałem wolną godzinę, więc ustawiłem je na biurku w piwnicy, włączyłem, obmacałem, obfociłem i dokończyłem rozkręcenie egzemplarza A, czego efekty widać na zdjęciu. W zeszłym tygodniu nawiązałem też kontakt z panem Sebastianem, któremu udało się takiego samego PC 7640 odrestaurować i który obiecał mi dyskietki DD z firmowym oprogramowaniem do tego sprzętu, a nawet podesłał instruktażowe fotki pokazujące jak rozkręcić sprzęt (mogę załączyć, jeśli kogoś to interesuje).

Ciąg dalszy nastąpi. W galerii znajdziecie więcej zdjęć: https://goo.gl/photos/VKgvHLaymDeytGwk8

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 505
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: [16bit] Restauracja Schneider PC 7640
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.06.24, 11:16:53 »
Pierwsze pytania:
* jak doczyścić egzemplarz A i czego do tego potrzebuję?
* jak na tym forum dodać zdjęcia do posta, nie tylko jako załączniki?
* co dalej?  :o

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: [16bit] Restauracja Schneider PC 7640
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.06.24, 12:34:24 »
Wydaje mi się, że zżółknięcie sprzętu jest na tyle niewielkie by nie sięgać po perhydrol od razu. Na początku bym oddzielił w maksymalnym stopniu plastiki, i:
Jeżeli plastik jest "sam" tzn. bez wklejonej elektroniki/LEDów, to pod kran, szczotka, Cif ten biały typu "mleczko". Uważać na nadruki. Po czyszczeniu cifem przeczyścić na mokro szczotką i wodą bo to zostaje.
Jeżeli nie, to samo, tylko bez wody - przy użyciu szmatki. Do pomocy zastosować płyn do szyb. Nie czyścić ekranu płynem do szyb z alkoholem.
Ogólnie podczas renowacji komputerów zauważyłem, że te dwa środki wystarczają w 80% przypadków :).

O dwie rzeczy się obawiam:
1. Te pionowe pasy na ekranie. Nie wiem co na to poradzić.

2. Dysk. To jest ST506 (potocznie zwany MFM) w wąskim 3.5", nie wiem czy w razie uszkodzenia coś podobnego znajdziesz.
Notę masz poniżej (wiem, ASCII się rozjechało), tego nie ma w TH99, nie wiem czy to jest jeszcze gdzieś w necie:
F K 3 0 9 - 2 6    FUJI ELECTRIC 
NO MORE PRODUCED                                      Nativeł  Translation
                                                      ÄÄÄÄÄÄĹÄÄÄÄÄÂÄÄÄÄÄÂÄÄÄÄÄ
Form                 3.5"/HH               Cylinders     615ł     ł     ł     
Capacity form/unform    20/   26 MB        Heads           4ł     ł     ł     
Seek time í / track  65.0/     ms          Sector/track   17ł     ł     ł     
Controller           MFM / ST506           Precompensation   616
Cache/Buffer               KB              Landing Zone      614
Data transfer rate    0.625 MB/S int       Bytes/Sector      512
                      0.625 MB/S ext     
Recording method     MFM                            operating  ł non-operating
                                                  ÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄĹÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ
Supply voltage     5/12 V       Temperature řC         5ö45    ł       ö 
Power: sleep              W     Humidity     %         8ö80    ł       ö 
       standby            W     Altitude    km          ö 3.000ł       ö     
       idle               W     Shock        g         7       ł     70
       seek               W     Rotation   RPM      3350
       read/write         W     Acoustic   dBA         
       spin-up            W     ECC        Bit                               
                                MTBF         h      30000
                                Warranty Month         
Lift/Lock/Park     NO           Certificates     CSA,FCC,UL478   
On jest mniej-więcej zgodny geometrycznie z łatwiej dostępnym dużym (5.25") ST225, co można wykorzystać do testów jak sprawdza się czy padł dysk, czy kontroler.

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: [16bit] Restauracja Schneider PC 7640
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.06.24, 13:41:22 »
Te pasy na ekranie to odklejone/odlutowane styki, bądź możliwe że w tamtych czasach to było zwykłe lcd z gumkami ,jak w zegarkach lub coś podobnego i tylko ze starości nie kontaktuje.
Jakbyś był z okolic Warszawy to chętnie bym Ci z nim pomógł.

Jest szansa że uda się to naprawić biorąc pod uwagę technologie wykonania ,niską rozdzielczość i brak kolorowej matrycy.
« Ostatnia zmiana: 2017.06.24, 14:18:47 wysłana przez Damianx »
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: [16bit] Restauracja Schneider PC 7640
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.06.24, 14:14:14 »
Gratuluję decyzji :) Jeśli spodziewałeś się, że nauczą Cię lutować na studiach, to już było dużo za późno ;)
Widzę tylko jeden błąd w całym tym procesie.
Jak się kupuje dwa złomki, to naprawia się oba, a nie składa z dwóch jeden ;D
Odpuścić można dopiero wtedy, gdy nie ma możliwości zdobycia części zamiennych.
Powodzenia 8)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 505
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: [16bit] Restauracja Schneider PC 7640
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.06.24, 15:39:14 »
Dzięki za odpowiedzi i wsparcie! Tego właśnie spodziewałem się po naszej małej społeczności.  8)

@MCbx
Patent z CIF-em - przetestuję. Najpierw muszę to rozkręcić, powiem szczerze, że samo to nie jest łatwe (strasznie się dziś długo męczyłem z jedną śrubką).
Dysk - zobaczymy, może któryś będzie działał, potem będziemy się martwić.
Pionowe pasy - vide post Damianx, może spróbuję mu to pokazać. W najgorszym razie zostaną, trudno.

@Damianx
To jest plazma, nie LCD. Niemniej jak zrobię z dwóch jednego w super stanie, a drugiego z tego co zostanie, to się odezwę. Co prawda jestem z Łodzi,  ale w Warszawie często bywam służbowo. Nie zaszkodzi popatrzeć, a nuż coś się uda zdziałać?

@pear
Dzięki! Co do dwóch złomków, zrobimy jeden i zobaczymy czy to co zostanie będzie rokować. Na razie jak widać samo rozkręcanie jest dla mnie wyzwaniem, więc małymi kroczkami.

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: [16bit] Restauracja Schneider PC 7640
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.06.24, 16:22:39 »
Mycie wstępne w moim wydaniu (zaskakująco skuteczne, lecz lepiej sprawdzić na jakimś mniejszym fragmencie):

1. Dać małżonce na kino/fryzjera/teatr/paznokcie (...) generalnie 2-3h ma jej nie być.
2. Uruchomić zmywarkę :D

Myłem już w niej wiele różnych rzeczy (łącznie z łańcuchem rowerowym) często z zaskakująco pozytywnym skutkiem.

Używam niskiej temperatury (bodajże 45 st. C) i mało agresywnych tabletek.
Bez wstępnego namaczania i bez suszenia w programie zmywarki.

Po zakończeniu prac 1-2 puste przebiegi z wyparzaniem i zmywarka jak nowa ;)
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 505
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: [16bit] Restauracja Schneider PC 7640
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.06.25, 18:14:03 »
Wczoraj podjechał pan Sebastian i podrzucił dyski DD z narzędziami do Schneiderów, m.in. setup.exe pozwalającym wejść do BIOS-u (tak po prostu się nie da), a także rozmaitymi użytkami DOS-owymi (dziękować!).

Dzisiaj na razie dalej nie rozkręcałem, tylko uzbrojony w rzeczone narzędzia spędziłem dwie godziny szturchając dyski twarde, jednak bez rezultatów. Niestety, na żadnym z nich przy żadnym ustawieniu danych dysku w biosie nie ma najmniejszej reakcji, również przez Ontracka - wygląda na to że nawet nie odpowiada kontroler (vide zdjęcie). Wnioskuję zatem, że obydwa dyski są martwe. :(

Jedyna pozytywna wiadomość dzisiaj to to że w egzemplarzu B jest stacja 1.44Mb czyli HD. Oraz że bateria od BIOS-u w nim trzyma.

« Ostatnia zmiana: 2017.06.25, 18:22:17 wysłana przez Barts »

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 505
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: [16bit] Restauracja Schneider PC 7640
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.06.27, 12:31:05 »
Dyski martwe, nie umiem nic z nich wykrzesać, żadnym sposobem.  :-\

Trzeba by zastanowić się nad zastąpieniem ich jakimś innym. Widzę że znienacka sporo ich się pojawiło na Allegro (pozdrawiam lurkerów!). Pytanie teraz który by pasował z listy poniższych?

Preferowałbym sprzedawcę cybertycz, bo daje gwarancję:
MFM 30MB NEC LR 64658 http://allegro.pl/mfm-30mb-nec-lr-64658-gwarancja-i5860875497.html
MFM 21MB MINISCRIBE 8425F http://allegro.pl/mfm-21mb-miniscribe-8425f-old-school-gwarancja-ujx-i6833169899.html
MFM 20 MB SEAGATE ST-225 http://allegro.pl/mfm-20-mb-seagate-st-225-gwarancja-i5643875019.html
Alternatywnie bez gwarancji:
HDD NEC D5126, 20 MB, MFM, 5,25" http://allegro.pl/hdd-nec-d5126-20-mb-mfm-5-25-i6862220578.html
HDD MINISCRIBE 3425 20 MB MFM 5,25 http://allegro.pl/hdd-miniscribe-3425-20-mb-mfm-5-25-cala-1986-rok-i6868506202.html

Próbowałem patrzeć na rozmiar / geometrię, ale ciężko znaleźć dokładne info dla tak starych modeli. Mogę wylistować tutaj wszystkie możliwe opcje w setupie Schneidera, jeśli to pomoże.

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 505
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: [16bit] Restauracja Schneider PC 7640
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.06.27, 18:52:33 »
Wiadomość z ostatniej chwili: dyski twarde nadal nie żyją (vide załącznik). Zatem twardo odrabiam pracę domową.

Wyszło mi że po pierwsze jestem bałwanem, bo podałem na liście także dyski 5.25", a po drugie, że geometrią najbardziej podobny jest dysk MFM 21MB MINISCRIBE 8425F - tak samo 17 sektorów na ścieżce, 4 głowice, 615 cylindrów jak ten FUJI FK 309-26. Podpowiadał go też pan Sebastian, który jest moim dobrym duszkiem, podrzucającym podpowiedzi zza kulis. Gdybyż jeszcze ten dysk nie był taki cholernie drogi..

M 8 4 2 5 F    MINISCRIBE
NO MORE PRODUCED                                      Native|  Translation
                                                      ------+-----+-----+-----
Form                 3.5"/HH               Cylinders     615|     |     |
Capacity form/unform    21/   25 MB        Heads           4|     |     |
Seek time   / track  40.0/11.5 ms          Sector/track   17|     |     |
Controller           MFM / ST506           Precompensation   128
Cache/Buffer               KB              Landing Zone
Data transfer rate    0.625 MB/S int       Bytes/Sector      512
                      0.625 MB/S ext
Recording method     MFM                            operating  | non-operating
                                                  -------------+--------------
Supply voltage     5/12 V       Temperature *C        10 50    |    -40 60
Power: sleep              W     Humidity     %         8 80    |      5 95
       standby            W     Altitude    km    -0.061  3.048|        12.192
       idle               W     Shock        g        10       |     70
       seek          13.0 W     Rotation   RPM      3600
       read/write         W     Acoustic   dBA        45
       spin-up            W     ECC        Bit
                                MTBF         h      30000
                                Warranty Month
Lift/Lock/Park     YES          Certificates     CSA,UL1950     



MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: [16bit] Restauracja Schneider PC 7640
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.06.30, 02:39:10 »
Czy w tym komputerze TYPE 6 to na pewno 615/4/17, a nie np. TYPE 2?

Zobacz, czy to na pewno dyski. Zobacz czy reagują na LLF z BIOSu kontrolera lub program do tego komputera - nie wiem jak tutaj, ale często program był w ROMie kontrolera dyskowego (np. przez komendę dla debug: g=c800:5 ) - może tutaj po prostu się rozjechało*?.
W ostateczności można spróbować formatu na innym kontrolerze.

* Tak - z jakiegoś powodu format się rozjeżdżał, pamiętam, że Mueller w drugim "Upgrading and Repairing PCs" zalecał profilaktyczny format co jakieś pół roku intensywnego użytkowania. Nie pamiętam żywcem dlaczego.