Autor Wątek: Cos z zupelnie innej beczki  (Przeczytany 40514 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #75 dnia: 2019.04.15, 21:21:07 »
Albo wsadzić XT-IDE jeśli ma to coś wolny slot ISA.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #76 dnia: 2019.04.15, 22:17:06 »
To jest wczesny Compaq. Nie ma nic standardowego pod wzgledem zlacz, oprocz floppy i HDD.
Dopiero dodatkowa przystawka oferowala dwa porty typu ISA.

http://oldcomputers.net/compaqiii.html




trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #77 dnia: 2019.04.15, 22:18:51 »
A może da się podmienić BIOS?

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #78 dnia: 2019.04.15, 22:23:41 »
Moze by sie dalo. To sa dwie kostki (EEEEEPPPP*)ROM.
Z tego, co wyczytalem sa tylko dwie edycje plyty i dwa dostepne BIOSy, kazdy do swojej plyty.
Sam takiego napisac nie potrafie :)

* niepotrzebne skreslic

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #79 dnia: 2019.04.27, 19:44:57 »
Tutaj rzekomo ktoś rozwiązał problem: https://rclassiccomputers.com/2017/08/08/portableiii/

"Then I got an SD memory card adapter for the IDE/PATA controller instead, I was told this was more compatible with old IDE interfaces. I got an 128 MB SD card laying around. I managed to setup and format an 102 MB partition. To make it autoboot, I had to use the unofficial option “MBR” for the FDISK command, FDISK /MBR. It forces the boot sector i be written on the card, or something like that. Luckily this worked."

Tylko chip podtrzymujący zegar, CMOS musiał zostać poprawiony, albo wymieniony na nowy/zamiennik.

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #80 dnia: 2019.04.28, 00:13:24 »
Miałem taki kłopot w pewnym komputerze, zrobiony interfejs "stare IDE" czyli teoretycznie każda CF podejdzie.
No więc nie każda może pracować tak powoli. Większość jakie instalowałem nie działała lub (w przypadku SanDisk 64MB) działała niepewnie.
Pomogła dopiero instalacja koszmarnie powolnego i zabadowanego Seagate'a ST1. Akurat pierwsze 64MB, bo o ten zakres chodziło, nie były popsute. Okazało się, że sam rozruch tego sprzętu zajmuje sporo czasu i jest on wystarczająco powolny by działał prawidłowo w komputerze opartym o 4MHz Z80. ST1 jest to pełny magnetyczny dysk twardy w formie karty CF.

Jeżeli z programu konfiguracyjnego nie da się wpisać geometrii HDD, to można spróbować skorzystać z uruchomionego z dyskietki DiskManagera. Tylko nie instalować pełny sterownik, tylko pozwolić mu się wykryć i skonfigurować. Zdarza się bowiem, że jakkolwiek w setupie opcji nie ma, to DiskManager potrafi zapisać wartości (prawdopodobnie upycha je "na chama" w jakieś konkretne, spodziewane przez BIOS miejsca w NVR).
Celem sprawdzenia czy dysk w ogóle jest w systemie widoczny (nie wykrywany) można użyć np. WDTBLCHK (np. tutaj). Ten program wykrywa dyski IDE pomijając zupełnie BIOS.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #81 dnia: 2019.05.10, 22:02:26 »
Kolejny weekend i kolejna zabawka.

Tym razem udalo mi sie upolowac taniego Rolanda MT80s. Trafiaja sie Jebaju ale wszystkie sa po £100 i wiecej. Niektorzy szalency chca po £350 za swoje okazy, co jak dla mnie ogolnie graniczy z religia. Tak czy inaczej ten (juz teraz moj) pojawil sie za £80 ale niesprawny. Objaw byl taki, ze no niby dzialal ale nie wychodzil z niego zaden dzwiek ani na sluchawkach ani na glosniku ani tez na wyjsciu do HAJFAJ. To sobie mysle a dobra, niech mu bedzie, nie bede taki, zaoferuje mu dwie dychy.
Odpisal:
 - panie, ten sprzet taki rzadki ze mniej niz cztery nie wezme.
To mu mowie:
 - ale panie, przeca to popsute. Tsza naprawic, a gdzie ja tera w Anglyi uelektronika znajde ? A jak ju znajde to ile mnie skasuje ? Panie taki koszt to nie na moje nerwy, dam £25.

No i sie zgodzil i za wysylke tez zaplacil.

Dzisiaj sprzet przyszedl, wrzucilem na warsztat i faktycznie niby dziala, z dyskietki cos czyta ale nic.
Otworzylem, omacalem miernikiem no i 5V jest a nie ma 12V. 12V jest potrzebne do stacji dyskietek, koncowki mocy i OpAmp-ow, takze nie dziwne, ze taki cichy. Se mysle, pewnie jaki stabilizator strzelil, a na stabilizatorze ani na WE ani na WY nie ma nic. Se mysle jaki pieorn, no dawaj mostek -> nie ma nic na WY a na WE mam 13V. No to ladnie, mostek do wymiany, dobra, wymienimy i bedziemy szukac dalej. Kond za mostkiem nie zwiera, wiec moze koncowka mocy ale ta tez zdrowa. Postanowailem go wyjac.

Eureka !!!

Dwie nozki z czterech sie po prostu majdaly w powietrzu. Zimny lut i tyle. Zasmarkalem to wszystko bezolowiowa cyna jak nalezy, zdzierajac nawet troche lakieru ze sciezek dla dobrej miary i nagle jak nie ... hehe nic sie nie stalo, po prostu zaczal grac :)

NIe mial najmniejszego problemu, zeby czytac pliki MIDI z dyskietki, ani wlasciwe z niczym nie mial problemu. Metronom dziala, wszystkie funkcje tez. Z Service-Maunala znalazlem kombinacje na selftest no i defektow brak.

Co mnie najbardziej zaskoczylo, to mam kilka fajnych i dosc zaawansowanych instrumentow ale ten jesli chodzi o odtwarzanie plikow MIDI brzmi na prawde bardzo ladnie.

Z reszta, co sie bede chwalil - tutaj jest filmik z krotkim opisem, co sprzet potrafi:

https://www.youtube.com/watch?v=5ks3ucumilU

Pozdrawiam.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #82 dnia: 2019.08.21, 13:58:50 »
Hejka,

Zmagan ze sprzetem ciag dalszy...

Jakis czas temu wpdla mi w rece bardzo wrecz zbeszczeszczona Amiga 600. Miala zepsuta klawiature, niedzialajacy naped, i wydlubany ROM.
Ze zdobyciem ROMu nie bylo problemu, w klawiaturze juz tylko nie dziala spacja a stacja jest tak pordzewiala, ze mozna ja tylko wymienic.
Ogolnie przejzalem plyte miernikiem i nie bylo zwarcia ani niczego, co by moglo wplynac na dzialanie, wiec postanowilem uruchomic i wstala :)
Wlozylem karte CF zainstalowalem Workbench i jak na razie wszystko gra. Kolejna zabawka uratowana od zaglady :)




damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #83 dnia: 2019.08.21, 14:30:08 »
Ja trochę takich Amig już miałem na warsztacie, większość niby sprawna ale praktycznie wszystkie miały jakieś elektrolity SMD wylane ;).
Jeśli to tak zostawisz to będzie już tylko gorzej z biegiem czasu, i wytrawi Ci tam ścieżki oraz przelotki, może nawet trzeba będzie pruć elementy SMD jeśli elektrolit wcieknie pod... a część już trafiała do mnie w takim stadium.
Nawet jeśli coś jest suche to nie znaczy że jakiś elektrolit nie "popuścił" wcześniej.
Test na lutownicę - przygrzać grotem pada z kondziola i jak "zajedzie" mysim moczem to pruć jak leci   >:(
Po wypruciu kondensatorów trzeba całą płytę dokładnie umyć i wypędzlować w ciepłej wodzie destylowanej z detergentem następnie wypłukać i dokładnie osuszyć by korozja nie postępowała dalej.

Najczęściej puszczały się elektrolity przy enkoderze PAL oraz te w centralnej części płyty.
A najlepiej to profilaktycznie zrobić pełny recap na tantalach.

Ten typ tak już po prostu ma i tyczy się to też modeli A1200 ...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #84 dnia: 2019.08.21, 14:49:40 »
A najlepiej to profilaktycznie zrobić pełny recap na tantalach.

Mam zestaw do recapu ale na elektrolitach i w kilku miejscach spotkalem sie z tym, ze tantale byly odradzane jak np w blogu ponizej:

https://www.amigapassion.co.uk/ufaqs/i-see-some-recappers-use-tantalum-capacitors-instead-electrolytic-capacitors-are-they-a-good-replacment/


Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #85 dnia: 2019.08.21, 14:52:36 »
W torze audio nie powinno stosować się tantali.
Poza tym, jak tantal dostanie zwarcia, to może zadymić i zaświecić.
Zwykły elektrolit, po prostu sobie zrobi puff i zaśmierdzi.
Po prostu, z kondensatorami tantalowymi należy uważać.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #86 dnia: 2019.08.21, 15:45:10 »
Akurat z tantalami na zasilaniach walczę od jakiegoś czasu w moim IBM 5155, co jakiś czas jeden losowy odpala. (ale tam ich jest około pierdyliard na płycie głównej i większości kart)

Jednak tamte tantale mają prawie 30lat ;) Te nowsze są już bardziej niezawodne.
Zazwyczaj się nic wtedy nie dzieje poza lekkim smrodkiem informującym o konieczności wymiany i druk to wytrzymuje, wystarczy potem wymienić delikwenta.   :)
Z tego co widziałem to częściej odpalają te przewlekane, natomiast nie spotkałem się w "wystrzalem" tantala SMD.

Prawdopodobnie to mniejsza strata niż by się miał elektrolit wylać i wyżreć druk po długim czasie nieświadomego użytkowania ... jak kto woli.
Co do audio to nie będę się wypowiadał...


Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #87 dnia: 2019.08.21, 15:55:53 »
nie spotkałem się w "wystrzalem" tantala SMD.

Mnie tylko raz jeden tantal wybuchl przy odpalaniu Compaq Portable III :)
To tak troche jak te mikro psy marki kapec, wiecej halasu narobilo niz to warte, chociaz, gdyby splonal po cichu, to moglbym nie zauwazyc :)


SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #88 dnia: 2019.08.21, 16:01:36 »
Tak jeszcze na chwile wroce do tej 600-ki.

Zamowilem sobie w JLCPCB (...) trzy plytki pod nazwa OpenAmiga600.... pod Chip Ram, Fast Ram i Kickstart Switcher.
To w zalozeniach powinno wystarczyc zeby poodpalac gierki przez WHDLoad bez ciezkiego inwestowania w np furie.

Zostaje tylko znalezc naped na wymiane i z ta klawiatura, to chyba bede potrzebowal nowej membrany, ale te tez sa dostepne.


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cos z zupelnie innej beczki
« Odpowiedź #89 dnia: 2019.08.21, 16:02:22 »
Z tantalami to akurat jest tak, że nie zawsze go usłyszysz, ale na pewno poczujesz, bo smród jest zazwyczaj niemiłosierny  ;D

Napęd przerobisz z PC, tylko trzeba blachę z góry lekko wyciąć, do WHDLoad, przydaje się głównie (FAST)RAM, ale to można obejść kartą SRAM PCMCIA o pojemności 2MB.
Warto też czasem przelutować proca na MC68010, bo wtedy łatwiej wychodzisz z aplikacji pod WHDL, ale za to kilka dem czy gier może nie będzie działać.
No i jeszcze jedna wada, to A600 nie ma pełnej klawiatury i część programów nie do końca z tym się dobrze użytkuje. ;)

Klawiatury też już łatałem w Amigach klejem przewodzącym na bazie srebra.
« Ostatnia zmiana: 2019.08.21, 16:13:59 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.