Autor Wątek: Paralactika - hack?  (Przeczytany 22137 razy)

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #30 dnia: 2014.04.28, 15:13:27 »
wydaje mi sie ze plazma ma 50hz
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #31 dnia: 2014.04.28, 15:23:21 »
Wiesz... nie jest powiedziane, że LCD nie może mieć odświeżania 50Hz. Pytanie, czy ktoś takie cuda produkuje/produkował ;)

A CRT i tak do takich zastosowań będzie najlepsze.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #32 dnia: 2014.04.28, 16:59:20 »
Mój telewizorek ma 50Hz interlaced! Wyświetla idealnie jak CRT. To "Nomad" firmy "BestBuy" http://www.komputronik.pl/product/160859/RTV_/Telewizja_naziemna_i_satelitarna/BestBuy_telewizor_Tuner_TV_DVB_T_Easy_Home_TV_NOMAD_7.html

Ma rozdzielczość 800x480 i ładnie ustawione kolory, ale jest mały, ma 7".  Na stole musi stać pod kątem oparty na nóżce, bo dobrze widać tylko "na wprost" - ma nienajlepsze kąty widzenia.


sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #33 dnia: 2014.04.28, 17:28:51 »
Czyli jest szansa że na plazmie (wszystkie mają 50hz) będzie dobrze ? Problem jak się domyślam wynika z odświerzania Lcd/Led które mają 60hz
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #34 dnia: 2014.04.28, 17:42:22 »
Żeby było idealnie, musi być nie tylko 50Hz, ale wyświetlanie ma być z przeplotem (interlaced), czyli tak jak klasyczna TV i tak jak tworzy obraz Spectrum - 50 półobrazów na sekundę.

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #35 dnia: 2014.04.28, 17:48:12 »
Czyli 720i50 albo 1080i50 będzie miód malina ?
Mam jeszcze 576i 50hz do wyboru
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #36 dnia: 2014.04.28, 18:14:17 »
Chyba tak.
Tylko wydaje mi się, że obraz będzie na 1/9 ekranu. Może jest zoom?
Na 576i 50Hz powinno być OK.

Z ostatniej chwili. Trzy dni temu kupiłem nowy TV Philipsa z serii PFL4008. Nie podłączałem jeszcze Spectrum do niego, a teraz właśnie zobaczyłem w specyfikacji że ma również rozdzielczość 576i - 50Hz  :D 8)
Teraz tylko muszę sprawdzić jakieś demo...


edit: Niestety, u Philipsa tryb 576i nie oznacza wyświetlania z przeplotem  >:(
Chyba tylko że telewizor potrafi obsłużyć taki sygnał. Oba półobrazy są łączone i wyświetlane jednocześnie.
To źle wróży tej plaźmie. Może mieć tak samo...
« Ostatnia zmiana: 2014.04.28, 19:28:34 wysłana przez Phonex »

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #37 dnia: 2014.04.28, 21:18:03 »
Cały problem nowych telewizorów polega na tym, że obraz jest w nich obrabiany bardzo intensywnie przed wysłaniem do matrycy. A nam potrzebny jest taki telewizor/monitor, który będzie obraz dotykał w jak najmniejszym stopniu a wyświetlał będzie zgodnie z tym jak to robiły CRT. Nie jestem pewien, czy cokolwiek z "wyższej półki" będzie potrafiło to zrobić - ja bym raczej szukał wśród chińszczyzny i raczej w mniejszych formatach. Myślę, że w pierwszej kolejności wszelkiego rodzaju przenośne telewizory z wlotem na analogowe video, bo przy założeniu , że podłączamy do taniego sprzętu sygnał z taniego nadajnika elektronika powinna się starać udawać analogową i wtedy powinno być (mniej więcej) OK.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #38 dnia: 2014.04.29, 00:59:14 »
Czyli jest szansa że na plazmie (wszystkie mają 50hz) będzie dobrze ? Problem jak się domyślam wynika z odświerzania Lcd/Led które mają 60hz

Plazmy mają z reguły znacznie wyższe odświeżanie - 400, 800, ... 1600 Hz. Wyższe niż LCD.
LCD/LED nie mają za to kolorowych duszków i obraz jest w miarę OK - przetestowałem na Samsungach 42" i 52". Obraz żyleta, oczywiście po wyłączeniu kompensacji ruchu. Nawet efekty borderowe są OK.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #39 dnia: 2014.04.29, 01:01:03 »
Ja tam do oglądania m.in. takich rzeczy kupiłem na Allegro Trinitrona 14 cali z '95 roku za jakieś 100 zł ;)

Też mam trinitrona 14" i jakość obrazu rozczarowuje - napisy są mało czytelne, zwłaszcza w trybie timexowym. Jednak pasmo robi swoje. Mój zielony monitor Vela miał ostrzejszy obraz.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #40 dnia: 2014.04.29, 01:06:40 »
Z ostatniej chwili. Trzy dni temu kupiłem nowy TV Philipsa z serii PFL4008. Nie podłączałem jeszcze Spectrum do niego, a teraz właśnie zobaczyłem w specyfikacji że ma również rozdzielczość 576i - 50Hz  :D 8)

Przecież wszystkie nowe TV mają nadal tryb 576i, ze względu na kompatybilność z kamerami, VHS-ami, odtwarzaczami DVD itp.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #41 dnia: 2014.04.29, 08:02:18 »
Ja tam do oglądania m.in. takich rzeczy kupiłem na Allegro Trinitrona 14 cali z '95 roku za jakieś 100 zł ;)

Też mam trinitrona 14" i jakość obrazu rozczarowuje - napisy są mało czytelne, zwłaszcza w trybie timexowym. Jednak pasmo robi swoje. Mój zielony monitor Vela miał ostrzejszy obraz.

A ja nie mówię, że jakość jest jakaś powalająca. Chodzi tylko o to, że poprawnie wyświetla efekty w demach takich jak dyskutowana tutaj Paralactika ;)

Z ostatniej chwili. Trzy dni temu kupiłem nowy TV Philipsa z serii PFL4008. Nie podłączałem jeszcze Spectrum do niego, a teraz właśnie zobaczyłem w specyfikacji że ma również rozdzielczość 576i - 50Hz  :D 8)

Przecież wszystkie nowe TV mają nadal tryb 576i, ze względu na kompatybilność z kamerami, VHS-ami, odtwarzaczami DVD itp.

Tyle, że obsługa trybu oznacza mniej więcej to, że potrafią wciągnąć taki sygnał, stosownie do potrzeb obrobić i wyświetlić na swojej - zwykle wypasionej - matrycy. Jak w takie coś wpuścisz Paralactikę albo inne podobne produkcje to efekt będzie zwykle daleki od zadowalającego.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Paralactika - hack?
« Odpowiedź #42 dnia: 2014.04.29, 11:28:04 »
Z ostatniej chwili. Trzy dni temu kupiłem nowy TV Philipsa z serii PFL4008. Nie podłączałem jeszcze Spectrum do niego, a teraz właśnie zobaczyłem w specyfikacji że ma również rozdzielczość 576i - 50Hz  :D 8)

Przecież wszystkie nowe TV mają nadal tryb 576i, ze względu na kompatybilność z kamerami, VHS-ami, odtwarzaczami DVD itp.

Przede wszystkim ze względu na kompatybilność z nadajnikami telewizyjnymi!
Byłem trochę nakręcony moim nowym telewizorem i toczącą się dyskusją o eLCeDekach z odświeżaniem 60Hz, więc jak znalazłem w spisie 576i 50Hz, to wbrew logice miałem nadzieję na sukces. I jeszcze przypomniał mi się monitor Daewoo 14V, który kiedyś miałem i który miał tryb 1024x768 interlaced - rzeczywiście wyświetlający półobrazy z miganiem! ;)

Ale kupując go wiedziałem w sumie, że nie ma takiej opcji, wybrałem model z Pixel Plus HD/Digital Crystal Clear 200Hz bo najlepiej z wielu wygładzał "skokowość" szybkiego ruchu.

I tak byłem zaskoczony, że ten drugi, 7-calowy NoName ma wyświetlanie z przeplotem!