Autor Wątek: Usuwanie smrodu  (Przeczytany 4600 razy)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Usuwanie smrodu
« dnia: 2020.10.23, 00:33:12 »
Czekając na zamówione kostki 4164 dorwałem się do egzemplarza, który czekał na wymianę dolnego RAM, ale że było mi mało, kupiłem szybko jeszcze jednego gumiaczka. Cena niska, sprzedający obiecywał, że "niesprawdzony, sprzedaje jako uszkodzony", więc już cieszyłem się jak dziecko ... i dupa. Całkiem sprawny, bo pęknięta folia się nie liczy. Dziewicza płyta 3B, więc jej chociaż machnąłem video mod, no i postanowiłem wykąpać obudowę. O ile plastiki wymyły się ładnie, to guma klawiatury niestety przejeła potworną ilość syfu od palącego właściciela. W skrócie: brązowa tłusta, ciężko usuwalna maź, zarówno z wierzchu jak i od spodu. Wodą z detergentem szło słabo, dopiero IPA, dużo patyczków do uszu i udało się to usunąć. Niestety został smród. Ma ktoś jakiś sposób na jego usunięcie, oczywiście taki, żeby mi z tej klawiatury coś zostało? :)

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 730
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.10.23, 01:01:08 »
Może coś takiego? Znajomek używał i podobno działa.

flypeter

  • ****
  • Wiadomości: 415
  • Miejsce pobytu:
    KUJ-POM
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.10.23, 06:28:58 »
Ozonowanie moze pomoże na smród. Trzeba tylko wyczuć na jaki czas by nie zaszła reakcja.
ZX81, ZX 48k/+/128+2/2A/+3, QL, TC 2048, UK2086, Harlequin | Atari 8/16-bit | Commodore 8/16-bit | CPC | MSX | TI99/4 | Acorn Electron, BBC Master Compact | Mac Classic, PowerMac 6100, Apple II+ | Elwro 800 Junior | Meritum | Robotron A5105 | Oric-1 | 8088/80286/80386/80486/Pentium I-IV

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6830
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.10.23, 07:53:04 »
Dobry odtłuszczacz kuchenny pomaga. ale pełni smrodu nigdy nie usuniesz. Odłuszczaczem spryskać suchą gumową matę, zostawić na 30 min, spryskać jeszcze raz, wyszczotkować i spłukać dobrze ciepłą wodą. Jeśli smród nadal jest, powtórzyć 2-3x.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.10.23, 08:32:10 »
Do usuwania smrodu często obok chemicznych metod stosuję czasem ozonowanie.
Zrobiłem sobie kiedyś na częściach z Ali... (generator WN + ceramiczne elektrody i wiatrak) niewielki ozonator do dezynfekcji klimy w aucie, odsmradzam nim stare kompy i zatęchłe łazienki czy mieszkania po zalaniach u znajomych.

Do bardzo uciążliwych brudów stosuję z powodzeniem silny detergent FP-2 jest dostępny w opakowaniach 1 i 5L.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.10.23, 09:24:54 »
Kawa + ryż. Serio. Najstarszy patent - tylko pewnie nie na każdy smród, ale ja tak zniwelowałem smrody z papierosów w kompach.
dużo sprzętu mało czasu.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.10.23, 10:32:28 »
Jak to dawkować ?
Włożyć do ryżu i zasypać kawą ? czy jakoś inaczej ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.10.23, 10:46:37 »
Dzięki za podpowiedzi. W związku z tym, że nie mam dostępu do ozonatora, a po chemię musiałbym się gdzieś udać, ten patent z ryżem i kawą mnie zaciekawił. Ja również poproszę o więcej szczegółów :)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.10.23, 11:21:20 »
ryż wyciąga wilgoć - to krok pierwszy. kawa neutralizuje zapachy. I jedno i drugie robi się tak samo, wkłada się przedmiot w ryż, zamyka szczelnie i tak stoi dobę-dwie. Potem to samo z kawą.
« Ostatnia zmiana: 2020.10.23, 12:05:07 wysłana przez tooloud »
dużo sprzętu mało czasu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.10.23, 11:52:17 »
Można też zaatakować takiego śmierdziela formaldehydem czyli formaliną. (pewnie do kupienia w aptece)

Nasączasz gazik lub płatek kosmetyczny w formalinie i zamykasz szczelnie w worku nylonowym wraz ze śmierdzielem na kilka dni.
Zabija na śmierć pleśnie i bakterie odpowiedzialne za przykry zapach.  ;)

Sprawdzone na butach, ale obudowie kompa też powinno pomóc   :P
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.10.23, 12:27:59 »
@tooloud: Kawę to ja widuję na reklamach, więc jeszcze bym prosił o dalsze instrukcje: wsypać kilka ziaren do torebki z klawiaturą i zamknąć na parę godzin, czy może nasypać mielonej? Mam nadzieję, że nie muszę jej zaparzyć w jakimś wydumanym ekspresie i zalać ;)

@damik: Czyli klawiatura przestanie walić fajkami, a zacznie formaliną? Nie, dziękuję :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.10.23, 12:54:19 »
Formalina odparuje i po kilku dniach nie powinno śmierdzieć niczym po umyciu.
Jest to dobry specyfik na piwniczny smrodek, nie wiem na ile niweluje zapach po fajkach.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.10.23, 14:16:39 »
możesz wrzucić ziarenko kawy sąsiadowi do młynka z kawą i czekać na rezultat :) kupiłem najtańszą kawę z biedry 1kg, wsypałem do pudełka plastikowego IKEA, wrzuciłem delikwenta smroda w kasę, przesypałem to tak, żeby kawa była z każdej strony, zamknąłem pudełko i zawinąłem w folię. A potem poleżało na balkonie dwa dni.
dużo sprzętu mało czasu.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.10.23, 15:33:14 »
To musi być ziarnista, czy zmielona ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.10.23, 15:54:51 »
A po co dezynfekować ten sprzęt ? Potraktuj to jako charakterystyczny retro-zapach. Może ktoś, kiedyś palił "Popularne" albo "Klubowe" przy tym komputerku, tych papierosów już dzisiaj nie produkują... ;)
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4