Autor Wątek: 128+3 i 3,5 calowa stacja  (Przeczytany 7168 razy)

boe666

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
128+3 i 3,5 calowa stacja
« dnia: 2012.02.19, 22:43:40 »
Witam. To mój pierwszy post na tym forum. Kiedyś byłem posiadaczem ZXS 48k (Gumiaka), a teraz coraz częściej z sentymentem wracam do ZXa. Mam plan aby nabyć 128k +3 ze stacją 3 calową i moje pytanie brzmi czy można to łatwo przerobić na 3,5 cala - czy jest problem z oprogramowaniem czy nie i w ogóle czy ktoś próbował już to robić (dyskietek 3 calowych jak na lekarstwo).

Od razu nadmienię że rozwiązania z IDE/CF itp przynajmniej na razie nie wchodzą w grę bo to jak dla mnie trochę profanacja "tamtej epoki" ale może z czasem zmienię zdanie.

Proszę o info no i jeszcze może ktoś wie, czy w Polsce można jeszcze nabyć +3 czy już tylko UK.
Pozdrawiam

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: 128+3 i 3,5 calowa stacja
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.02.19, 22:47:59 »
Witaj na forum!

Czasami na allegro pojawiają się ZX Spectrum 128k+3, aczkolwiek szybciej, niekoniecznie taniej, kupisz go w UK.

Co to wymiany napędu na 3.5 cala to tu http://www.secarica.ro/html/plus3_hardware.html#3and5inchdrive jest opisane jak to zrobić.

boe666

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: 128+3 i 3,5 calowa stacja
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.02.19, 22:56:22 »
Dzięki za info i linka. Z tego co rozumiem to owa wymiana (3 -> 3,5) nie wiąże się z jakimś upgradem softu. Po podłączeniu wszystko będzie działać ok, dobrze to rozumiem?? I jeszcze jedno mam pytanko, bo możliwe że 128+3 się nie uda zdobyć, iwęc jak wygląda sprawa dla 128+2 (skoro i tak chcę zmienic stację to bez rożnicy) lub zwykłego 128k+ ?

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: 128+3 i 3,5 calowa stacja
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.02.20, 02:06:57 »
Z tego co rozumiem to owa wymiana (3 -> 3,5) nie wiąże się z jakimś upgradem softu. Po podłączeniu wszystko będzie działać ok, dobrze to rozumiem??
Tak, jesli podlaczysz jak trzeba, ustawisz naped jak trzeba itp. itd. (zgodnie z ww linkiem). No i przypomne jeszcze ostrzezenie: ta wtyczuszka zasilajaca naped 3" w ZX+3 ma zamienione miejscami zasilanie +5V z +12V w stosunku do napedow 3,5". Jesli wiec w ferworze zapomnisz i wsadzisz te wtyczke do napedu 3,5" bez przerobki, to pojdzie on z dymem. Podobnie, jesli juz przerobisz (zamienisz +5V i +12V miejscami) i podlaczysz naped 3,5', a kiedys przyjdze Ci chec ponownego podlaczenia oryginalnej 3" i zapomnisz ponownie odwrocic i podlaczysz naped 3", to tez szlag go trafi. 

I jeszcze jedno mam pytanko, bo możliwe że 128+3 się nie uda zdobyć, iwęc jak wygląda sprawa dla 128+2 (skoro i tak chcę zmienic stację to bez rożnicy) lub zwykłego 128k+ ? [
ZX128 i ZX+2 (ZX+2 = w szarej obudowie) nie maja ani kontrolera fdd na plycie, ani wsparcia dla fdd w ROM. ZX+2A / ZX+2B maja co prawda wsparcie w ROM, ale nie maja kontrolera na plycie, ani nawet miejsca by go wstawic (inna plyta niz w ZX+3, wyciety fragment). Co prawda pobobno istnieja jakies wyjatkowe ZX+2A z samego poczatku produkcji tego modelu (podobno plyta jak w ZX+3, ale bez scalaka i innych elementow skladajacych sie na kompletny kontroler fdd), ale nawet jesli to prawda, to na 99% nie trafisz na taki rarytas. Z reszta nawet gdybys trafil, to domyslam sie, ze i tak pewnie nie podjalbys sie obsadzenia brakujacych elementow. Budowa dodatkowgo kontrolera (jako interface zewn. lub do zabudowy wewnatrz) jest mozliwa, ale w obecnych czasach raczej nie ma sensu ekonomicznego. Lepiej troche poczekac i kupic juz ZX+3 ze wszystkim niz kupic ZX+2A/B i pozniej majsterkowac.
Reasumujac: to, ze zamierzasz wstawic naped 3,5" nie zwalnia Cie z kupienia ZX+3 (na rzecz innych modeli 128), natomiast ewentualnie moglbys kupic ZX+3 z napedem 3" uszkodzonym (co w tym modelu nie jest rzadkoscia) lub w ogole bez niego.
pozdrawiam
DDX

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: 128+3 i 3,5 calowa stacja
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.03.02, 21:56:27 »
No i przypomne jeszcze ostrzezenie: ta wtyczuszka zasilajaca naped 3" w ZX+3 ma zamienione miejscami zasilanie +5V z +12V w stosunku do napedow 3,5". Jesli wiec w ferworze zapomnisz i wsadzisz te wtyczke do napedu 3,5" bez przerobki, to pojdzie on z dymem.
Proponuję dorobić stosowny kabelek przejściowy, nie będzie wtedy problemu z "odwracaniem" wtyczki.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: 128+3 i 3,5 calowa stacja
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.03.04, 19:07:15 »
-->Andy: Kabelek-przejsciowka to z pewnoscia dobry pomysl :)... ale i tak, nie nalezy zapominac, czemu ta przejsciowka miala sluzyc i np. po latach w przypadku powrotu do oryginalnego napedu 3" nie zapomniec o usunieciu przejsciowki. Fakt, ze w takim przypadku powinna ona sama swoja obecnoscia pelnic role "przypominajki" ;).
pozdrawiam
DDX