Autor Wątek: AMD Athlon XP - przyrost wydajności  (Przeczytany 6271 razy)

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« dnia: 2017.09.09, 08:46:29 »
W starym PC mam procesor Athlon XP 2400. Są też szybsze wersje, bodajże do 3200. Mam pytanie, czy zamieniając model 2400 na szybszy wydajność komputera zauważalnie się zwiększy? Nie chodzi mi o gry, ale zwykłe rzeczy typu szybkość odtwarzania filmów w HTML5, skanowanie dysku antywirusem itp.
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.09.09, 08:58:10 »
Jeśli zmieniasz z thoroughbreda  na bartona - moim zdaniem warto. Jeśli już masz bartona, możesz kręcić, ale tu już  trzeba mieć miedziany radiator i pastę liquid pro, tzw ciekły metal.  Ale to moje zdanie,  kiedyś długo męczyłem te procesory - nie chciałem w domu Intela.  Tylko że to było dawno temu, nie wiem czy dzisiejsze oprogramowanie nie jest zbyt ciężkie dla niego, no chyba że wszystko sobie pod Linuxem przekompilujesz.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.09.09, 20:00:01 »
Wiecej zyskasz wsadzając max RAMu i SSD zamiast HDD, albo przynajmiej SHDD (HDD + 8-16GB bufor na SSD).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.09.09, 20:15:36 »
Niestety nie, zeby zwiekszyc zauwazalnie wydajnosc, trzeba zrobic "skok w nadprzestrzen".
Chyba, ze bijesz rekordy, albo chcesz miec 2 FPSy wiecej od kolegi  :D
Wazne tez jest wsparcie nowych technologii np. HTML5 przez caly system. Procek moze byc dobry, a filmy polozy karta graficzna. Zalezy co dokladnie chcesz przyspieszyc.

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.09.10, 09:24:17 »
Pamięci mam 2 GB i to jest maksimum dla mojej płyty głównej. Karta graficzna to Radeon X1650, w 3D Marku 2003 mam wynik 8000.
Dysku SSD chyba nie ma sensu instalować, bo płyta ma zwykłe IDE ATA.

Z tym przyspieszeniem chodzi mi głównie o filmy HTML5. Flashowe chodziły płynnie, a te w HTML5 o wiele wolniej.
Próbowałem instalować inne przeglądarki, rzekomo lekkie i szybkie, ale przy instalacji wywala mi błąd. Mam Windows XP ze wszystkimi aktualizacjami, a te przeglądarki niby na XP działają, więc nie wiem w czym problem.
Problem z instalacją występuje tylko wtedy, gdy instalka ma postać jednego pliku .exe. Jak instalka to zwykły .zip to wszystko działa (sprawdziłem to na instalkach Adobe Flash).
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.09.10, 14:14:49 »
Kontroler SATA na PCI kosztuje grosze, a krecenie procka raczej wiele nie zdziała. Do tego WinXP nie posiada wsparcia. Czas, albo na zmianę blaszaka, albo na zmianę systemu na coś opertego na Linuxie/BSD.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.09.10, 14:48:50 »
Ten stary blaszak to nie jedyny mój PC, mam też nowego laptopa. Blaszak z powodzeniem służy do skanowania, drukowania, internetu itp. Części do niego kosztują grosze, więc kombinuję, czy da się jeszcze zwiększyć jego wydajność. Jak się nie da, to tragedii nie będzie  :)
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.09.10, 15:11:04 »
Więc przesiadka na Linuxa powinna być bezbolesna. :)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.09.10, 21:45:10 »
Może nie na 100%, ale najnowsze wersje Wine chociażby obsługują bardzo wiele, więcej chyba starego oprogramowania niż chociażby najnowsze okienka w trybie zgodności.

W sumie też jestem ciekawy, ale coś mi się wydaje, że jeśli służy do przeglądania sieci(a zwłaszcza filmów) to najlepiej wymieniać karty graficzne. Tym bardziej, że już niedługo może nie być(albo już nie ma) wsparcia w sterownikach graficznych do nowszych kart do tego systemu. Do Linuxa są zazwyczaj obecnie.

Tak naprawdę jedynie obecnie gdzie można polemizować na temat użycia(zwłaszcza graficznego) Linuxa to komputery z i poniżej 486, po prostu uruchamianie na nich graficznego Linuxa to niemalże zniechęcanie do tego systemu.

Z takich ciekawych systemów(dla przeciętnego użytkownika) jest bodajże Aeros(do którego się przymierzam) - jest połączenie Amigowego AROSa (mając Catweasala można chyba nawet normalnie korzystać z dyskietek) i obsługuje oprogramowanie Linuxa. Jak da się dodać Wine to daje naprawdę sporo.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.09.11, 09:52:40 »
Wspolczesne strony w HTML5 powalaja nawet calkiem wydajny sprzet pod Win7. Stary Thinkpad T60 z karta X1400 ledwo zipie, a zintegrowane Intele HD radza sobie bez problemow. Sprzet to polowa, trzeba miec jeszcze wsparcie w SW.

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.09.11, 13:22:50 »
Czy w kolejnych wersjach Firefoxa 32-bity (od 43 wzwyż) poprawiana jest szybkość obsługi HTML5?
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.09.11, 16:42:39 »
Jak mnie spytasz, to powiem, ze jest coraz wolniej. Ogolnie Firefox nie jest zbyt szybki.
Mozna probowac roznych rozwiazan, np. flash player add-on:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/youtube-flash-video-player/
albo :
https://www.slimbrowser.net/

Ale jak uzywa sie na co dzien IE albo FF, to trudno przelaczyc sie na kolejna przegladarke.

Wiele zalezy od kodekow i wsparcia w driverach i HW. Ostatnio walczylem na starym P4 z XP i tunerem DVB - MP przy odtwarzaniu filmow 100% CPU i jakies 5 FPSow, pod AverMedia plynne odtwarzanie i 30% CPU load - zapewne sprzetowe dekodowanie.

Sam uzywam jeszcze XP na lapku z Pentium M 2Ghz, ale coraz gorzej sobie radzi nawet z WWW.

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.09.12, 14:47:38 »
Używałem kiedyś "wymuszacza" odtwarzania YouTube we Flashu, ale w lipcu przestał działać. Podobno YT kompletnie zrezygnowało z Flasha - czy to prawda?

A w wymaganiach Slim Browsera znalazłem :
"Minimum system requirement: Windows XP SP2+Internet Explorer 6.0".
To jest jakaś nakładka na IE, czy samodzielna przeglądarka?
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.09.12, 16:23:46 »
Flash odchodzi w niebyt historii. Adobe wyłącza wsparcie w 2020 i już teraz pcha twórców stron w objęcia HTML5. Więc nie dziw się, że duże serwisy wywalaja Flasha.

Flash był problematyczny dla urządzeń mobilnych, dla SmartTV, a użytkownicy idą w te stronę. Taki duch czasów.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: AMD Athlon XP - przyrost wydajności
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.09.12, 17:26:56 »
Kiedyś dawno temu kiedy mój ówczesny komputer znacząco niedomagał w kwestii szybkości przeglądarek ktoś polecił mi Maxthon'a. Wtedy była to nakładka na IE i wszystko naprawdę znacząco przyspieszyło, ale to było ponad dekadę temu i o html'u 5 nikt jeszcze nie słyszał. W każdym razie można ten projekt sprawdzić, bo chyba wciąż żyje.

Edyta:
Jednak nie polecam - spyware :/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maxthon
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)