Autor Wątek: [Sonda] Nośniki - kasety  (Przeczytany 14597 razy)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #15 dnia: 2014.03.23, 22:09:37 »
Generalnie ani w magnetofonach firmowych Commodore ani Atari nie było możliwości zmiany typu tasmy - były
one przeznaczone do pracy z żelazówkami i próba zapisu na taśmie chromowej kończyła się nagraniem paskudnej jakości,
zbyt cichym, zbyt zaszumionym, a jeśli wcześniej coś było na tej taśmie nagrane to raczej nie zostało wykasowane i miksowało się
z nagraniem późniejszym. 
To samo działo się w przypadku magnetofonów podłączanych do Spektrusiów czyli popularnych Grundingów, Kasprzaków, Kaprali
itd.
Nie ma to żadnego znaczenia - nagrywałem na MK433 gry na chromowych basfach i wczytywało się idealnie. Z kasowaniem było rzeczywiście gorzej - dwuszczelinowa głowica nie pomagała... Nagranie muzyki na kasecie Cr z ustawieniem Fe jest możliwe, ale są nienaturalnie podbite wysokie tony. Nic poza tym.

Niestety nie mam już tej kasety komputerowej, żeby to sprawdzić...
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #16 dnia: 2014.03.23, 22:20:35 »
O, fakt, są :)
Tak czy siak - ja nigdy nie widziałem polskich chromówek na własne oczy. A dotykałem raptem kilku modeli polskich magnetofonów, który by je obsługiwały - raptem kilka modeli z górnej półki. Z tego co pamiętam, przełączanie Fe/Cr odbywało się automatycznie - na podstawie drugiej dziurki na grzbiecie kasety, obok dziurki od blokady nagrywania.
Ja miałem kilkanaście Wiskordów chromowych i jedną Stilonkę. Do muzyki ;)
Tu ciekawostka: TDK ani inne firmy japońskie nie produkowały kaset chromowych! Kasety TDK SA, SA-X, Maxell XLII, itp. o których wszyscy mówili "chromówki", opisane "Bias: High (CrO2), position: High (CrO2)" były kasetami żelazowymi z domieszką kobaltu. Chromówki produkował BASF (a więc również Stilon i Wiskord), a TDK wybrał tańsze rozwiązanie. Prawdziwe chromówki łatwo rozpoznać po charakterystycznym zapachu.

Magnetofony chyba wszystkie stereo miały przełącznik na chrom. Tylko archaiczny M531 nie miał, ale już M532 miał. I zawsze przełącznik był ręczny, automatyczny był chyba tylko w Finezji.
Myślę że myślisz o kasetach metalowych. Te rzeczywiście obsługiwane były przez kilka najnowszych modeli.

A dyskietki Stilon? Bardzo dobre! Nic dziwnego - w Gorzowie produkowali do nich tylko koszulki i koperty. Nośnik był z BASFa. ;D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #17 dnia: 2014.03.23, 22:39:50 »
O, tu jest ładnie pokazane, jak dziurki sterowały automatyką nagrywania:
http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Cassette#Cassette_types
W polskich deckach widziałem tylko czujnik typu II (chrom/kobalt), typu IV (metal) nie widziałem.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: [Sonda] Nośniki - kasety
« Odpowiedź #18 dnia: 2014.03.23, 22:56:12 »
Któraś Diora miała...
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464