ZX Spectrum > WSPÓŁCZESNE KLONY

Max 48 i VGA

<< < (2/6) > >>

SAJ:

--- Cytat: trojacek w 2019.08.16, 20:45:43 ---W miarę proporcjonalne byłyby też wszystkie marginesy (border).

--- Koniec cytatu ---

Tutaj dorzuce troche doswiadczen, ktore nabylem, kiedy budowalem terminal do Bosmana i bawilem sie w wyswietlanie obrazu w VGA w roznych predkosciach i rozdzielczosci. Wydawaloby sie to proste, gdyby nie fakt, ze nawet monitory CRT tak dlugo jak sa kolorowe, to maja jakas rozdzielczosc i dobrze jest w ta rozdzielczosc trafic. To nie jest tak, ze wyrzucisz 256 pixeli na ekran kiedy Ci sie to podoba i beda wygladaly slicznie, bo to przeciez VGA, tylko to musi sie zsynchronizowac z rastrem i pixele musza trafiac w punkty zwlaszcza, kiedy wyswietlaczem jest panel LCD. W Przeciwnym wypadku efekt jest taki, ze np Litera "I" bedzie miala rozna grubosc, a litera m bedzie miala kazda nozke inna, zaleznie od miejsca w ktorym jest na ekranie, a jesli dochodzi kolor, to jeszcze kolory sie zaczna rozjezdzac.

W zalaczniku jest mniej wiecej demonstracja efektu co sie dzieje, gdy to co wyswietlasz nie trafia w pixele na ekranie. Nalepiej widac na literze m.

Teraz przy rozdzielczosci 640x480@60Hz musisz udezyc w ekran 800 razy w 32us. Z zegara 14Mhz, to nie bedzie mozliwe. Grafika bedzie musiala miec swoj wlasny osobny zegar i dzialac asynchronicznie do reszty ukladu, co oznacza, ze takie sprawy jak IRQ musza byc przeanalizowane jeszcze raz.

trojacek:
Nawet przy 14MHz będzie lepiej, niż po composite. Zwłaszcza na monitorze CRT, który nie ma pikseli.
A na LCD, przyjmując minimalną rozdzielczość poziomą 1280px (tyle ma mój Samsung 19"), wystarczy, że spectrumowy piksel będzie się składał z około 3 pikseli fizycznych. Jak któraś kreska będzie nieco cieńsza (2 piksele), to nic złego się nie stanie.


--- Cytuj ---Kiedy procesor probuje wpisac cos w ten obszar, to grafika mu w tym nie przeszkadza aby zapisal to sobie, ale do zwyklego statycznego RAMu, z ktorego moze tez sobie te dane spowrotem przeczytac, natomiast kiedy te dane sa na magistrali w czasie zapisu, to modul grafiki sobie te dane "pozycza" i zapisuje do swojego wlasnego bufora, z ktorego moze potem wyswietlac obraz z taka czestotliwoscia, z jaka tylko chce.

--- Koniec cytatu ---

Tak działa znany scandoubler, tak działa ZX-HD Bena, tak działa ZX-VGA, tak działa Spectra mający złącze SCART.
Ale mi nie o to zupełnie chodziło.
Niemniej dzięki za insight :)

trojacek:

--- Cytat: Maryjan w 2019.08.16, 23:16:41 ---Ja bym wolał w ZX Max 48 tryby Timex-owe.
Terminal dla CP/M uruchomiony na Timex-ie wświetla ładniejszą czcionkę, niż na ZX Spectrum.

--- Koniec cytatu ---

A ja bym wolał timexowy hires na monitorze VGA, i to najlepiej bez borderu :)
Ale do tego potrzebny jest zegar minimum 20MHz. I know-how, którego mi brak.
Baby steps...

Maryjan:
So, steb by step.
Do sukcesu :)

Choć ostatnio usłyszałem od jednej osoby, że takie nowoczesności, to już nie retro.
Są jeszcze zatwardziali retro-maniacy  ;D

trojacek:
To nie retro, zgoda, to raczej taki pomysł na własne potrzeby. Dla mnie osobiście prostszy w realizacji niż montaż ZX-Uno :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej