Autor Wątek: Sfałszowany dźwięk w 6128  (Przeczytany 4017 razy)

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Sfałszowany dźwięk w 6128
« dnia: 2017.03.11, 22:00:38 »
Mój 6128 strasznie fałszuje odgrywając muzyczki z gier w szczególności wysokie tony są wyższe niż powinny ,nie przeszkadza mi to zbytnio ale ciekawośc mnie zżera ,ktoś miał podobny przypadek?

I jeszcze jedno,gośc ze strony z której pobierałem DSK pisze tak "Jako ciekawostkę trzeba zauważyć że prototyp Amstrada CPC (nazywany "Arnold") był oparty na mikroprocesorze 6502 i dopiero później zmieniono go na Z80. Parę miesięcy później, seria CPC została uzupełniona o komputer z wbudowaną stacją dyskietek: Amstrad CPC 664. "
Prawdziwa ta informacja bo szczerze nigdy o tym nie słyszałem?
« Ostatnia zmiana: 2017.03.11, 22:08:27 wysłana przez antonn1000 »
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Sfałszowany dźwięk w 6128
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.03.11, 22:27:30 »
Pewny jestes? Jak kupilem pierwszego CPC to mi sie wydawalo podobnie , az AY wymienilem zeby stwierdzic na koniec ze "ten typ tak gra " ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: Sfałszowany dźwięk w 6128
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.03.11, 23:40:53 »
inaczej brzmią wysokie tony na 464 a inaczej na 6128 ta sama gra Manic Miner. Wygląda to tak jakby muzyk uczył się grac i co chwilę mylił nuty  :)
« Ostatnia zmiana: 2017.03.12, 00:12:02 wysłana przez antonn1000 »
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Sfałszowany dźwięk w 6128
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.03.11, 23:41:52 »
Panowie, to jest totalna prawda, że AY w CPC 6128 gra jakoś dziwnie - myślałem, ze u mnie po prostu chip
od muzyki się zestarzał i nie wyrabia (a cóż miałem myśleć pośród och i ach ludzi na forum amstradowskim?) ale
w tej chwili słysząc głosy, że to jest powszechne zachowanie tego scalaka w tym modelu, śmiem twierdzić  że ktoś
chyba dał znowu dupy przy projektowaniu architektury w tej przekochanej firmie Amstrad.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: Sfałszowany dźwięk w 6128
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.03.11, 23:55:19 »
w pewnym sensie dobrze to słyszec ,czyli wszystko powiedzmy w normie  ;)
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Sfałszowany dźwięk w 6128
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.03.12, 01:17:22 »
Odpal demko Batman forever i zgraj do jakiegos mp3, tyle razy je ogladalem ze od razu uslysze czy jest ok.
Amstradowy AY jest taktowany 1 mhz , moze to tez jest przyczyna ze gra jak gra? Przy okazji przetestujesz pamiec bo moze byc walnieta i bedzie taki efekt ze AY glupieje i sobie losowo plumka zamiast grac.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Sfałszowany dźwięk w 6128
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.03.12, 13:04:18 »
Co prawda inne AYo-podobne maszynki słyszałem tylko z YouTuba, to jednak słysząc te same muzyczki z ST lub ZX nie miałem poczucia że grają jakoś inaczej czy dziwniej. Więc nie jestem pewien co konkretnie macie na myśli mówiąc że CPC fałszuje, ale mam kilka uwag o Amstradowym dźwięku z których może któraś nasunie wam wyjaśnienie.

1. Wbudowany głośniczek w CPC jest fatalny. Wysokie tony w nim skrzeczą a niskie są stłumione. Każdy inny zewnętrzny głośnik brzmi lepiej. A nie raz słyszałem uwagi w stylu że CPC brzmi gorzej niż ZX czy ST od osób które nie wpadły na pomysł by posłuchać CPC przez te same głośniki co inne maszyny.

2. W przeciwieństwie do innych komputerów CPC nie ma osobnego/dodatkowego procesora w stacji dysków, a procedury do obsługi stacji mają wyższy priorytet niż inne. Dlatego jeśli gra muzyczkę i jednocześnie coś doczytuje ze stacji, to fałszuje. Po prostu co parę mikrosekund pauzuje na kilka mikrosekund wszystkie przerwania, także te do odtwarzania muzyki, i w praktyce niektóre nutki brzmią dłużej niż powinny, bo komp z opóźnieniem zmienia je na kolejne. A na 464 bez stacji pewnie nigdy takich efektów nie usłyszymy.

3. Obsługa komend SOUND i ENV w Basicu 464 pozwala na 8 poziomów głośności, a w 6128 jest precyzyjniejsza i ma 16 poziomów. Stąd programiki Basicowe które nie rozpoznają komputera i nie uwzględniają tej różnicy w działaniu tych komend, brzmią inaczej na obu maszynach. Stąd jeden lub więcej kanałów ma inną głośność, lub w innym tempie się wycisza lub podgłasza niż na tym drugim modelu.

Co do 6502 to prawda. Alan Sugar wspomina o tym w swojej książce, że aby nie zaczynać projektowania od zera, wzięli za wzór płytę główną komputera Tandy CoCo. Wprawdzie sporo w nim zmienili, (dźwięk grafikę procesor zawartość ROMów), ale w schemacie płyty głównej nadal widać podobieństwo. Przyznał to po latach, bo uznał że sprawa się przedawniła, a tamta firma już nie istniała więc go nie pozwie o plagiat. ;)

« Ostatnia zmiana: 2017.03.12, 13:20:46 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)