Autor Wątek: ZX Uno  (Przeczytany 86361 razy)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #180 dnia: 2023.05.14, 17:17:00 »
Jak coś to ci mogę u nich zamówić , żaden problem. Oprócz ceny, zdrożały z tego co widzę ....

Widzę, że w międzyczasie pojawiły się też w DigiKey - zdążyłem już zamówić.
Byłbym natomiast wdzięczy za jakąś informację na temat rezonatorów 4.43MHz/3.58Mhz SMD do ZX-Uno Classic (512k) oraz ZX-Uno GO+. Nigdzie ich nie widzę, a to jedne z ostatnich części, jakich mi brakuje.
Nie wiesz też może gdzie można kupić złącze RCA z takim rozstawem wyprowadzeń, jaki został użyty w klasycznym ZX-Uno?

xangel

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #181 dnia: 2023.05.25, 11:34:27 »
Jeżeli to takie same złącza jak w UZEBOX, to mam żółte i czerwone. Zrobię fotke, jak będę w chacie.
http://ataripcb.pl/uzebox.html
Mogę obdzielić jak wyślesz naklejkę na paczkomat, ewentualnie poleconym będzie jeszcze taniej.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #182 dnia: 2023.05.26, 10:33:56 »
Tak jeszcze swoją drogą, jeśli chodzi o kwarce.
W BOM wymieniony jest kwarc 3.58 MHz. Widzę, że niesamowicie trudno jest znaleźć taką wartość w sklepach internetowych, szczególnie w wersji SMD. Widzę natomiast, że relatywnie łatwo można kupić 3.579545. Co więcej - okazuje się, że element o takiej wartości mam nawet w domowych zasobach.

Taka wartość jest dostatecznie blisko i mogę użyć tego rezonatora, czy spowoduje to jakieś problemy i musi być dokładnie 3.58 MHz?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #183 dnia: 2023.05.26, 12:47:22 »
Na  3.579545MHz powinno działać poprawnie o ile sam generator się wzbudzi.
Ten kwarc jest potrzebny tylko do generowania chrominancji dla NTSC i bez niego da się chyba żyć jeśli nie masz takiego TV ;)
Ja bym wstawiał tylko ten 4,43MHz dla PAL.
« Ostatnia zmiana: 2023.05.26, 12:56:00 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #184 dnia: 2023.05.26, 13:42:52 »
Właśnie w międzyczasie doczytałem, że 3.579545 MHz to właśnie popularna wartość, wykorzystywana powszechnie w telewizorach NTSC. Podejrzewam więc, że to ten kwarc będzie bardziej właściwy w tym zastosowaniu, a to autor BOM wprowadził zaokrąglenie.

Czyli teraz brakuje mi jeszcze tylko tego (właściwie ważniejszego) kwarcu PAL 4,43 MHz oraz kondensatora 4.3 pF (chociaż podejrzewam, że pewnie 4,7pF też zadziała). W ZX-Uno GO+ nie udało mi się też jeszcze nigdzie znaleźć tego głośniczka SMD w odpowiednim rozmiarze. Nie jest krytyczny, ale dobrze byłoby mieć kompletną i w pełni funkcjonalną płytkę. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #185 dnia: 2023.05.26, 14:39:24 »
Ta wartość 4.43 MHz też jest zaokrąglona :) Gdybyś szukał, to wartości 4.433619 lub 4.433618 też są właściwe.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #186 dnia: 2023.05.26, 19:58:57 »
Tak swoją drogą, mam jeszcze jedno pytanie. Zauważyłem, że na płytce klasycznego ZX-Uno 512 brakuje mi jeszcze jednego elementu - pamięci flash.
BOM z oficjalnej strony projektu podaje, że powinien to być układ W25Q32BV. W nowszych wersjach (np. ZX-Uno 2M) stosowane są już większe pamięci W25Q128, dając możliwość wgrania większej liczy core'ów. Czy mogę zastosować tę większą pamięć? Jeśli tak, czym ją zaprogramować? Domyślam się, że nie mogę użyć wsadu z 2M, bo pewnie istnieją jakieś różnice w projekcie, nie wspominając już o tym, że mniejszy RAM może nie pozwalać na uruchomienie części core'ów.

W ogóle czym powinienem zaprogramować tę pamięć? Wsad z oficjalnej strony jest z 2017 roku, więc jest już trochę leciwy...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #187 dnia: 2023.05.27, 22:09:26 »
Uno 2M nie jest nowsza wersja - jest po prostu inna wersja :-)  Poza XT chyba zaden Core nie korzysta z 2M. Wieksza pamiec flash maja tez zwykle Uno, zalezy od wersji. Na retrowiki.es sa gotowe wsady dla roznych kombinacji.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #188 dnia: 2023.06.02, 01:13:59 »
Ok. Próbuję uruchomić ZX Spectrum Go+ i niestety natknąłem się na problem.
FPGA najwyraźniej działa, jednak jakikolwiek obraz na telewizorze jest widoczny właściwie tylko przez kilka sekund po włączeniu. Potem bardzo szybko ciemnieje i w pewnym momencie nie da się dostrzec już niczego. Trafił mi się felerny egzemplarz AD724 czy raczej powinienem szukać innego błędu w montażu? Wydaje mi się to trochę nieprawdopodobne, bo zamawiałem kilka układów w tym samym sklepie i pozostałe działają całkowicie poprawnie w innych projektach.

Atmega jeszcze nie jest zaprogramowana, ale jak rozumiem ona jedynie robi za konwerter z klawiatury Spectrum na sygnału PS2 używane przez implementację w FPGA, wiec nie powinna mieć wpływu na działanie obrazu.

Jeszce jedna rzecz mnie zastanawia. Rozumiem, że trzy kondensatory 0R koło gniazdka wideo (R40-R42) nie powinny być wlutowane, jeśli obecne są też tranzystory z przyległościami? Tak wychodziło mi ze schematu, więc ich nie lutowałem. Ale może to ja czegoś nie rozumiem?

EDIT: Ok, prowizorycznie połączyłem wejście kompozytowe telewizora z wyjściem AD724. Pojawił się ładny obraz.
Ktoś ma pomysł dlaczego sytuacja nie wygląda tak samo w przypadku użycia kabla miniDIN9->Euro? Złącze ma wyprowadzone zarówno sygnały RGB, jak i sygnał kompozytowy. Ten sam kabel działa poprawnie z Sizifem. Czyżby ZX-Uno GO+ korzystało z innego pinoutu?
« Ostatnia zmiana: 2023.06.02, 01:24:31 wysłana przez Atlantis »

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #189 dnia: 2023.06.02, 12:36:21 »
Ok, zrobiłem jeszcze kilka eksperymentów i widzę, że zaczyna działać normalnie, gdy nie jest podłączony pin 2 (5V).
Czy dobrze rozumiem, że napięcie na tym pinie decyduje o tym, który sygnał na wyjściu wideo jest używany (RGB lub composite)?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #190 dnia: 2023.06.02, 12:56:36 »
Kabel od Segi z Allegro ? Tam we wtyczce scart są rezystory dodatkowe, moze one robią problem.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #191 dnia: 2023.06.02, 13:27:12 »
Kabel od Segi z Allegro ? Tam we wtyczce scart są rezystory dodatkowe, moze one robią problem.

Tak, kabel z Allegro. Sęk w tym, że z Sizifem działa całkowicie poprawnie.
Co właściwie robi linia 5V na wyjściu wideo? Dobrze się domyślam, że chodzi o przełączanie pomiędzy używaniem sygnału RBG i composite? Jeśli tak, to który sygnał jest używany przy odłączonym napięciu?

Bo jeśli 5V na pinie 2 faktycznie o tym decyduje, to widzę dwie możliwości: albo uszkodzony jest AD724 (i wtedy problem występuje przy próbie korzystania z composite) albo coś jest nie tak w okolicy tranzystorów na liniach RGB (wtedy problem występuje w przypadku korzystania z RGB). Jednego można być pewnym - z FPGA z całą pewnością wychodzą poprawne sygnały, bo w przeciwnym razie nie byłoby widać niczego w żadnym z trybów.

EDIT: Ok, w międzyczasie sprawdziłem. Zgodnie z Wikipedią:

Cytuj
Pin 16, the blanking signal pin, carries a signal from the source that indicates that the signal is either RGB or composite.

0 V–0.4 V means composite.
1 V–3 V (nominal 1 V) means RGB only.

Czyli przy odpiętym pinie mamy do czynienia z pierwszą sytuacją, czyli telewizor dostaje sygnał kompozytowym. Problem jest w przypadku próby użycia RGB. Jednak jak wspomniałem - FPGA musi generować poprawny sygnał, bo nim jest karmiony AD724. Problem musi się pojawiać później.
« Ostatnia zmiana: 2023.06.02, 13:54:58 wysłana przez Atlantis »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #192 dnia: 2023.06.02, 13:52:10 »
Sprawdź też na innym TV, bo z przełączaniem na tryb RGB w różnych telewizorach bywają czasem problemy na niektórych urządzeniach.
Najczęściej powodem może być niewłaściwie dobrane napięcie przełączające dla danego modelu TV a czasem kiedy jest więcej wejść EURO/SCART to zwykle tylko jedno z nich obsługuje tryb RGB.
 
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #193 dnia: 2023.06.02, 13:57:58 »
Sprawdź też na innym TV, bo z przełączaniem na tryb RGB w różnych telewizorach bywają czasem problemy na niektórych urządzeniach.
Najczęściej powodem może być niewłaściwie dobrane napięcie przełączające dla danego modelu TV a czasem kiedy jest więcej wejść EURO/SCART to zwykle tylko jedno z nich obsługuje tryb RGB.

Niestety, nie mam innego telewizora z wejściem SCART. Ten którego używam jest jednak przetestowany i poprawnie działał zarówno z Sizifami, jak również klonami posiadającymi wyłącznie RGB na złączu miniDIN8 (np. Harlequin). Wiem o tym, że tylko jedno wejście obsługuje RGB - jest podpisane i właśnie z niego korzystam. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #194 dnia: 2023.06.02, 14:05:22 »
Czasem się zdarza że dany TV nie do końca wypełnia ogólną specyfikację co do złącza EURO/SCART i wtedy zaczynają się problemy.

W Twoim przypadku zmierzyłbym to napięcie przełączające dla przypadku kiedy pracuje poprawnie w RGB oraz na urządzeniu na którym działa to źle.
Oczywiście pomiarów dokonujemy przy włączonym komputerku z podłączonym kabelkiem EURO do TV ;).
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.