Autor Wątek: TC2048 software  (Przeczytany 5143 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
TC2048 software
« dnia: 2019.08.09, 00:49:50 »
Właśnie wpadłem na tę stronę. Czy ktoś zna te programy?

https://k1.spdns.de/Vintage/Sinclair/Software/Times%202048%20Software/

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: TC2048 software
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.08.09, 00:56:41 »
O dema Hi-Res i Hi-Colour obiłem się przy zabawie z ZX Maxem 128K.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: TC2048 software
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.08.27, 22:35:21 »
Do tego dochodzi jeszcze ROM jaki trafiłem w IF SloMo od Maryjan'a pozwalający z Basic'em w hi-res-ie pisać z 64 kolumnami tekstu.
Nie testowałem jeszcze jak się to zachowuje z Basic'owymi instrukcjami graficznymi w tym trybie...

(Jak wydłubię Hexedytorem z jego paczki to zamieszczę) chyba że ktoś to ma już w gotowcu ?

Ciekawe czy coś jeszcze z softu wspiera Timex'owe tryby graficzne, bo bym sobie chętnie w DiVxxx zrobił (pewnie i nie tylko ja) taką bibliotekę z softem do Timexa.



« Ostatnia zmiana: 2019.08.27, 22:45:40 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TC2048 software
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.08.27, 23:02:14 »
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4498.msg69044

Instrukcje graficzne działają (przynajmniej w tej wersji, którą ja mam).
Z innego softu mam jeszcze Timex Studio. No i terminal do FDD3000.
I coś tam jeszcze sam skrobię, ale brakuje mi ostatnio motywacji ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TC2048 software
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.09.02, 23:56:10 »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: TC2048 software
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.09.03, 00:08:56 »
Super, chętnie się zapoznam, bo niewiele tego softu na Timex'y wychodzi... trochę szkoda, bo te dodatkowe tryby są całkiem fajne i chyba jeszcze sporo tego sprzętu jest u nas i naszych portugalskich przyjaciół... :)
Ja sam posiadam chyba ze trzy TC2048 (w tym jeden box), a wcale mocno się nie starałem kiedyś by je zdobyć, trudniej jest chyba o 2068... ale to już pewnie inna bajka.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TC2048 software
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.09.03, 02:41:17 »
Jest soft, soft i soft.
• Soft #1, czyli gry. Wiadomo, że żadne studio nie wyprodukuje gier na tryby timexowe, bo taka szansa była wyłącznie w latach 80. w USA lub w Portugalii. Nie ma, to nie będzie - chyba, że się jakiś genialny hobbysta zaprze i zrobi :)
• Soft #2, czyli dema. Chyba jeszcze gorszy przypadek niż #1, bo o ile grę można sprzedać, to demo jednak nie bardzo. Tak więc całość opiera się na genialnych hobbystach (ukłony dla Tygrysa), co usiądą i zrobią, i nie będą za to oczekiwali bitcoinów.
• Soft #3, czyli użytki. Tutaj to już kompletna klapa, bo albo mamy FDD3000 i masę użytków pod CP/M, albo nie mamy w zasadzie nic: jeden raczej słaby program graficzny, to wszystko. Jest oczywiście świetne rozszerzenie pod nazwą Basic 64, które może być punktem wyjścia do tworzenia jakichś fajnych programów basicowych. Chce się komuś? Nie widzę.

Może jakieś nowe klony - czy komputera, czy samej ULI - coś zmienią, kto wie? ULA Plus, Next, divIDE - nowy sprzęt czasami wymaga lub stumuluje stworzenie czegoś nowego (heh, zobaczymy, jak to będzie z hiperdrogim MB03+). Do ULA Plus są patche z paletami do co najmniej kilkudziesięciu gier, chyba też powstała jakaś natywna gierka, która będzie z Nextem, o ile dobrze pamiętam. Do divIDE powstały rozmaite odtwarzacze, ostatnio też nasza dzielna ekipa stworzyła na PH gierkę, zaczytującą animacje  z karty pamięci. Podobno równolegle był też dźwięk ;)

Konkluzja - jeśli chcemy jakiegoś softu, to właściwie jesteśmy zdani na samych siebie. Pieniędzy w tym nie ma i nie będzie - chyba, że jakieś symboliczne, typu klubowa zrzutka po dychu. A na forum mamy kilku software'owych mocarzy, którzy nie oglądając się na innych siadają i piszą programy.

I oby Ich nigdy nie zabrakło!


PS. W latach 80. dość często zaglądałem do CSH. Był to sklep pełen magii, na dodatek ten duży, przy Marszałkowskiej, miał niesamowitą makietę kolejki elektrycznej. Nakręcała ona oczywiście sprzedaż kolejek i akcesoriów, sam mam gdzieś jeszcze ponad 80 wagonów, kilka lokomotyw i w diabły odcinków torów. No i pewnego dnia w CSH pojawiły się komputery. Znałem je już m.in. z pracowni informatycznej w liceum, więc wiedziałem, "o co chodzi", ale pooglądać nówki-sztuki, do tego stacje dysków, zafoliowane dyskietki, interfejsy, soft w gablotkach - to zawsze była frajda. No i pracował tam pan Tomek, który świetnie wiedział, co sprzedaje. Dyskutowaliśmy kiedyś o tych trybach timexowych i powiedział mi wtedy, że tak naprawdę to sztuka dla sztuki, bo na te tryby nie ma i nie będzie żadnego softu.

Jak kupiłem FDD3000 w październiku 1989 (pamiętam, bo wkrótce potem rozbierano mur berliński, a właśnie w Berlinie zarobiłem kasę na stację), podrzucał mi od czasu do czasu software pod CP/M, bo "i tak tego nikt nie kupuje". A raz przywitał mnie, wystawiając nowiutką obudowę typu FDD6000, czyli tą robioną przez STAVI. "Chcesz? Fajna jest, duże flopy wchodzą". I mam ją do dzisiaj.

Nie wiem, co dziś robi pan Tomek, ale... kurczę, miał rację. Sztuka dla sztuki.
« Ostatnia zmiana: 2019.09.03, 03:25:14 wysłana przez trojacek »

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TC2048 software
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.09.03, 10:57:15 »
PS. W latach 80. dość często zaglądałem do CSH. Był to sklep pełen magii, na dodatek ten duży, przy Marszałkowskiej, miał niesamowitą makietę kolejki elektrycznej.

Na Żoliborzu otworzyli wersję mini Składnicy: na ul. Czaki https://www.google.com/maps/@52.2708154,20.9757963,3a,37.5y,83.67h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1sthreHnT84paoLPDlBOa-7Q!2e0!7i13312!8i6656
Jest nawet kolejka! Tyle że wielkości takiej jak miałem w domu, a nie wielotorowa i wielopociągowa jak na Marszałkowskiej :(
A jak ostatnio zaglądałem to nie działała...