Autor Wątek: Zin80 numer 2  (Przeczytany 7192 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.02.05, 11:21:05 »
Papierowa wersja rulez!. Czytanie pdf'a jest bueeee. Super, że komuś się chce wydawać takie pisma. Tak więc podziękowania dla Tygrysa za całą robotę. No i dla autorów oczywiście też. Nie mogę się doczekać na przesyłkę.

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.02.05, 12:26:23 »
Jak dostanę mój papierowy egzemplarz to chętnie pokrytykuję  :D
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 731
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.02.05, 13:06:28 »
Otworzyłem na tabie i wywaliło mi komunikat o braku czcionek:
- AlienLeagueBold
- Interstate-Bold
- Interstate-Regular
- OctinPrsonRg
- ZXSpectrum
Ma ktoś ttf'y z tymi czcionkami?

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.02.05, 13:20:48 »
Export chyba do końca dobrze nie zadziałał. Podmieniłem na wersję, która zawiera te fonty. Ściągnij jeszcze raz PDF, powinno być już dobrze.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #19 dnia: 2020.02.05, 13:26:06 »
U mnie na telefonie dobrze się otwierało,  więc czcionki raczej były w środku.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.02.05, 13:44:06 »
Był Sam teraz Enterprise, jeśli takie prezentacje będą stałym cyklem to ciekawe co będzie następnym razem? 
SpectraVideo?  Dydaktik?  Tatung?  norweski Toki?  ;)

Poczytałem jest oki. Uwadze edytora umknęło że na stronie 53 pod obrazkiem są niewidoczne kolumny tekstu. Zdaje się że to kopia tekstu z innej strony. Nie przeszkadza w odbiorze całości. :)

Teksty o asemblerze i pisaniu demka bardzo przystępne. Parę lat temu gdy jeszcze mi się chciało dłubać w Basicu pewnie by mnie do czegoś zainspirowało. Ech to se ne wrati.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 731
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.02.05, 13:45:26 »
Teraz jest ok. Poprzednia wersja była o 2MB mniejsza. Teraz jest komplet. Tygrys dziękuję :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.02.05, 14:19:00 »
Uwadze edytora umknęło że na stronie 53 pod obrazkiem są niewidoczne kolumny tekstu. Zdaje się że to kopia tekstu z innej strony.

Czym ty to otwierasz, że zauważyłeś coś takiego??? ;)
Faktycznie pod obrazkiem jest kawałek niezłożonego artykułu o Enterprise. A pod leadem najwyraźniej jest dziura  w której można część tego tekstu zaznaczyć. A jak się stronę PDFa otworzy np. w Inkscape i wywali obrazek to widać, że tekstu jest prawie na pół strony ;)

W normalnych przeglądarkach do PDFów zupełnie nie zwróciło to mojej uwagi.

Teraz jak już wiem na co patrzeć to faktycznie widzę - jak się w Google Docach strona ładuje to zanim pojawi się obrazek widać "cień" tekstu... Na przyszłość będę zwracał baczniejszą uwagę ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.02.05, 16:14:12 »
Używam SumatraPDF, ale to chyba nieistotne. Nie zauważyłbym gdyby nie mój zwyczaj słuchania tekstu lektorem. A trzeba go wpierw zaznaczyć i skopiować do schowka. Zaznaczałem parę stron na raz trzymając lewy w myszce i przewijając stronki rolką, i widzę że na tej stronie zaznacza się kolumna tekstu którego nie widać.

Czasem znajduję w PDF-ach obrazki wielkości znaczka pocztowego które gdy go zaznaczysz do skopiowania to mają setki KB lub więcej, bo mają taką wielką rozdziałkę. Albo są częściowo przesłonięte tekstem, innym obrazkiem, lub nie mieszczą się w kadrze, a okazuje się że obrazek zawiera w sobie brzegi które na papierze byłyby obcięte, a tu wyciągając obrazek można go obejrzeć w całości. Ot uroki PDF-a których nie ma papier. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.02.06, 09:41:33 »
Te zmiany i 'ukryte' części to efekt wielokrotnego przebudowywania pisma, ulepszania szaty graficznej, modyfikacji tekstu, przenoszenia na inny układ strony itp. To są dziesiątki godzin pracy wielu ludzi, które otrzymujecie za darmo w postaci pliku PDF.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #25 dnia: 2020.02.06, 09:55:18 »
Ale nikt tu tej pracy nie neguje. ZbyniuR znalazł coś, co przegapiłem a co nie ma zupełnie wpływu na odbiór (poza sytuacją w której używasz text-to-speech'a ;)) i tylko o tym sobie rozmawiamy.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #26 dnia: 2020.02.06, 10:01:11 »
Ja tylko niosę dodatkową informacje dla osób, które sa zainteresowane tematem ;)

galaxian

  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #27 dnia: 2020.02.07, 23:48:26 »
Nie chcę krytykować, bo bardzo fajnie że taki ZIN się pojawia.
Ale...
Tematy zawarte w wydawnictwie, są raczej mało interesujące.
Asembler, kilka gierek opisanych w pięciu zdaniach i... koniec lektury.
Jakby tak wyglądał kiedyś Bajtek, to nikt by go nie kupował.
Przecież jest mnóstwo tematów dotyczących Spectruma do opisania.
Co chwila pojawiają się nowe rozszerzenia, przystawki... (rozumiem, że za darmo nie chcecie nikogo reklamować?),
wychodzą nowe wersje Spectrumów, mnóstwo nowych gierek pojawia się na rynku...
Można opisać też coś z klasyki, kultowe gry, demka, wywiady ze znanymi ludźmi... Tematów jest masa.
Niestety.
Z tego Zinu wieja taką nudą, że szok. Przejrzałem cały i nic mnie w nim nie zaciekawiło. A jestem raczej głodny wiedzy o ZXie.
ZX Spectrum 48kB / ZX Spectrum+ / ZX Spectrum 128 +2 / Timex 2048 / Atari 800XL / Atari 65XE / Atari 130XE / Atari 800XE / Atari 1040 STF / Commodore 64C / Commodore 64G / Amiga 500 / Amiga 500+ / Amiga 600 / Amiga 1200 / Amiga 1200 Magic

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #28 dnia: 2020.02.08, 00:08:26 »
W takim razie zamiast krytykować zaczniesz pisać artykuły?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Zin80 numer 2
« Odpowiedź #29 dnia: 2020.02.08, 05:22:55 »
@galaxian - Co z tego że jest mnóstwo gierek, i co chwila powstają nowe sprzęty, skoro artykuły nie powstają tak szybko ani w takich ilościach.

A swoją drogą ciekawa figura stylistyczna "nie chcę krytykować" ale...  jednak to zrobię.  :D
Ech bidulek, coś go zmusiło. Pewnie ta nuda. Czyżby nowy lider, nie chce ale musi. Nadawałby się do redakcji. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)