Autor Wątek: Oryginały ZX  (Przeczytany 17743 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Oryginały ZX
« dnia: 2018.12.23, 14:32:34 »
Kupiłem sobie coś takiego, bo mnie ten sticker zafrapował i czekam sobie na przesyłkę. Było więcej więcej gierek ZX z takim stickerem ? I na czym polega to niby compatible, że do emulatora jakiegoś ZX na Samie można sobie to wgrać? Czy dokładają jakąś kasetę z emulatorem do tego?
« Ostatnia zmiana: 2018.12.23, 14:47:34 wysłana przez Piernik »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.12.23, 14:47:20 »
Może z jednej strony jest wersja na Sama, a z drugiej na 48K?

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.12.23, 14:48:37 »
No ciekawe, zobaczę jak dojdzie przesyłka.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.12.23, 15:45:36 »
Ja myślę, że chodzi tu o to, że gra działa na SAM-ie pod emulacją ZX 48k.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.01.13, 14:21:42 »
No i przyszło w końcu, w środku kasety do ZX i instrukcja do ZX, o Sam'ie ani słowa :) Chcieli sobie pewnie naklejką nabić dodatkowych klientów i tyle. W międzyczasie przypadkiem nabyłem kolejną grę z takim stickerem, tam też w środku o Sam'ie ani słowa. No chyba, że w obydwu pudełkach były jeszcze jakieś dodatkowe ulotki, których ja nie dostałem po prostu.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.01.13, 14:50:45 »
Przecież jak byk stoi napis na pudełku.
"Sam Coupe Compatible".
Więc ja to rozumiem tak, że gra będzie działać na Sam-ie pod emulatorem ZX Spectrum.

Zapewne też chodziło o to, żeby użytkownicy Sam-a nie czuli się tacy bez-software-owi.
No i marketing na tym zyskiwał :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.01.13, 17:35:56 »
Czy kupując Sam'a w pudle był emulator ZX jakiś? Na dyskietce np?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.01.13, 17:50:48 »
Coś było, co przestawiało SAM-a w jako taką zgodność z ZX 48k, choć podobno SAM był zgodny w jakimś tam procencie z ZX-em.
Gdzieś o tym czytałem, ale muszę poszukać źródeł.
Tą stronę https://sam.speccy.cz/ zapewne Znasz.
Tam jest trochę informacji o SAM-ie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.01.13, 18:02:17 »
Wikipedia twierdzi, że trzeba było załadować ROM ZX Spectrum. Ale nawet wtedy zgodność nie była pełna. Była też przystawka "Messenger", dzięki której można było niektóre gry "importować" z prawdziwego Spectrum do SAMa.

Brak pełnej kompatybilności był - moim zdaniem - oprócz zbyt wysokiej ceny SAMa, gwoździem do jego trumny.

Jaro

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.01.13, 18:25:10 »
Przystawka Messenger nie była potrzeba żeby zagrać w gry z ZX Spectrum, wystarczył zwykły magnetofon :) No i oczywiście emulator ZX Spectrum.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.01.13, 18:32:57 »
Przystawka Messenger nie była potrzeba żeby zagrać w gry z ZX Spectrum

I nikt tak nie twierdzi.
Ale Messenger pozwalał przenosić do SAMa gry, które normalnie się nie wczytywały, bo miały np. trickowy loader albo jakieś zabezpieczenie przed spiraceniem.

A temat ogólnie był już dość dobrze omówiony przez Velesofta:

http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=370.0

Jaro

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.01.13, 18:44:44 »
No to ja miałem szczęście, bo żadnych problemów nie maiłem z załadowaniem gier z ZX Spectrum, a trochę ich było, czego nie można powiedzieć o grach na SAM Coupe :(
Producenci gier na SAM nas nie rozpieszczali i trzeba było się posiłkować grami jego starszego brata.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.01.13, 20:24:50 »
A co mi tam, podłączę sobie w najbliższym czasie magnet do Sama i spróbuję. Jak się któraś nie wgra wyślę zażalenie do Domark :D

galaxian

  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.01.15, 10:45:41 »
SAM bez sprzętowego emulatora uruchamia jakieś 80-90% standardowych klasycznych gierek ze Spectrum 48.
Odpadają wszystkie z nietypowymi loaderami, więc we wszelakie Bille Gilberty i SS Captainy sobie nie pogramy.
Emulowany jest tylko klasyczny tryb 48, bez dźwięku AY.
Załadowaną już gierkę można nagrać na dyskietkę SAMa (jako zrzut pamięci).
Nie nagramy w taki sposób gierek tzw. level'owych, chyba że będziemy samodzielnie przechodzić przez wszystkie levele, a również ich loader nie będzie zmodyfikowany.
Pamiętam, że sporo się namęczyłem, aby zapisać w taki sposób około 100 gierek na dyskietki SAMa.
Natomiast jaka jest zgodność z załączonym sprzętowym emulatorem, tego nie wiem, bo nigdy go nie używałem (kumpel nie miał).
« Ostatnia zmiana: 2020.01.15, 10:53:33 wysłana przez galaxian »
ZX Spectrum 48kB / ZX Spectrum+ / ZX Spectrum 128 +2 / Timex 2048 / Atari 800XL / Atari 65XE / Atari 130XE / Atari 800XE / Atari 1040 STF / Commodore 64C / Commodore 64G / Amiga 500 / Amiga 500+ / Amiga 600 / Amiga 1200 / Amiga 1200 Magic

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Oryginały ZX
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.01.15, 11:00:15 »
Ymmm... Nie wiem co by to miał być za "sprzętowy emulator". W Samie ustawiało się stosowne mapowanie pamięci, ładowało ROM we właściwą stronę pamięci, skakało pod adres 0 i zgłaszał się Spectrum. Timingi się nie zgadzały, dźwięk beepera pierdział itp., ale jeśli gra chodziła na Spectrum 48 to zwykle chodziła i na Samie. To, co oficjalnie było dodawane jako emulator było o ile pamiętam dość ułomne (jak spora część wczesnych programów na Sama), ale potem pojawiły się lepsze wersje, które miały ładniej rozwiązane uruchamianie, dodaną obsługę NMI itp. Ale dalej były to wyłącznie emulatory Spectrum 48 z magnetofonem - bardziej rozbudowane gry ze Spectrum trzeba było konwertować, dodawać loadery, emulację AYgreka i wtedy zaczynały się zachowywać bardziej jak gry natywne.