Autor Wątek: Napęd 8"  (Przeczytany 1458 razy)

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Napęd 8"
« dnia: 2023.07.14, 18:25:34 »
Witam. Podczas porządkowania strychu u mojego kuzyna znalazłem taki oto napęd. Spróbuję go wyczyścić. Co jeszcze doradzacie z nim zrobić ?
Pozdrawiam
Wojtek

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Napęd 8"
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.07.14, 18:44:27 »
Oj..... ;) No ja to juz jak pies Pawłowa, widzę egzotyczny napęd to  odruchowo bym go przerobił na stację do Atari XE/XL   :D

Ale prawdę mówiąc, z tego co wiem z moich źródełek u  floppy maniaków, to są poszukiwane. Potem profesjonalnie  remontowane i używane... Może komuś sie przyda ?

Jak coś to ja jestem chętny ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Napęd 8"
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.07.14, 20:23:14 »
Widać że jest częściowo wyszabrowany, chyba że to tak fabrycznie było?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Napęd 8"
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.07.14, 20:34:45 »
Osobiście, wyciągnął bym z niego TTL-ki do dalszych moich projektów ;)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Napęd 8"
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.07.14, 20:49:29 »
Oj Pawle ;) Wiesz że nie każdy żart załapie ? ;)

A napęd  to na złom ;) oprócz silnika, tam jest trochę miedzi ;)  W skupie dobrze płacą ;) Tylko trzeba go opalic jakąś opalarką 

Napęd nie jest wyszabrowany. To napęd z czasów gdy inżynierzy robili rzeczy działające  latami. I przewidywali możliwość rozbudowy.  Gdy na przykład układy scalone stanieją. Ewentualnie to jest tańsza wersja napędu, więc okrojona z paru TTL.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Odp: Napęd 8"
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.07.14, 22:22:44 »
Tak w ogóle to ten strych był pełen dziwnych różności, bo mój kuzyn to emerytowany elektronik amator. Sporo artefaktów tam było  :) Tę stację przywlókł z Niemiec i chciał wykorzystać silnik z niej do czegoś. Była jeszcze druga ale sam szkielet z silnikiem to raczej faktycznie złom. Niestety wszystko w stanie grubego wieloletniego kurzu. Pozbierałem od niego trochę retro sprzętu audio, komputerowego i telefonicznego. Obiecałem posprzedawać jeśli się chętni znajdą. Jeszcze takie coś było obok.
Pozdrawiam
Wojtek

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Napęd 8"
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.07.16, 00:24:48 »
Skoro to Shugart a to oni wymyślili standardową pinologię do stacji, to poszukać który pin do czego i jakąś dużą dyskietką i rozpocząć testy. :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Napęd 8"
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.07.16, 00:50:13 »
Jakoś nie naliczylem tam standardowej ilości 36 kontaktów na złączu, wychodzi mi coś około 50, chyba że są te same sygnały co w 5,25" ale w innych miejscach.
To mi wygląda na standard 8 cali SSSD IBM 33FD/Shugart 901, czyli jednostronny/jednogłowicowy zapis 237kB.
Nie znam się na takich napędach ale może potrzebują innego kabla albo nawet kontrolera.
 Z tego co słyszałem/czytałem to było kilka wersji napędów 8", nawet były i takie typu read only.
« Ostatnia zmiana: 2023.07.16, 01:12:24 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Trahald

  • **
  • Wiadomości: 65
  • Miejsce pobytu:
    Piaseczno
Odp: Napęd 8"
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.07.24, 21:31:38 »
Jeśli dobrze znalazlem po modelu to będzie Shugart SA800-2
ZX Spectrum+ (Stavi 128kB), FDD3000 (Stavi) 3,5' 5,25', divIDE